İsveç’te ganimet kutuları 2019 senesinde yasaklanıyor

İsveç’te ganimet kutuları 2019 senesinde yasaklanıyor

İsveç hükumeti, ganimet kutularını kumar olarak görüyor.

Son yıllarda, video oyunları dünyasının en çok gündeme gelen konularından bir tanesi olan ganimet kutuları için İsveç hükumeti tarafından somut adımlar atılıyor. Bir katkı mı, oyunlardaki dengeyi büyük ölçüde etkiliyor mu, yoksa içeriğinin bilinmemesi nedeniyle kumar mı olduğuna dair ganimet kutuları üzerindeki tartışmalar sürmekte. Bu konuda tartışarak zaman harcamak istemeyen İsveç hükumeti ise ganimet kutuları konusunda somut adımlar atmaya başladı bile. İsveç hükumetinin hedefi, 2019 senesinde ganimet kutuları sorununu tamamen çözmek.

İsveç’te ganimet kutuları 2019 senesinde yasaklanıyor

İsveç Sivil İşler Bakanı Ardalan Shekarabi, yaptığı açıklamada, video oyunlarındaki, rastgele içerikler içeren, içeriği net olarak bilinmeyen ve para karşılığı satılan ögelerin, 2019 yılından itibaren piyango olarak sınıflandırılabileceğini söyledi. Ülkelerindeki video oyun piyasasındaki kontrolünü, en kısa sürede sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Ardalan Shekarabi, düzenlenecek yeni tüketim koruma kanunlarının, tüm video oyun kullanıcılarına uygulanacağını belirtti. Bu sözlerle birlikte, mevcut duruma ait yasanın 2019 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmesine çalışıldığı açıklandı.

Yasaklamanın asıl amacın, genç ve bağımlı oyuncuların, video oyunlarına büyük meblağlar vermelerinin engellenmesi olduğu öne sürülüyor. Konuyla ilgili süren tartışmalar adına, somut adımların atılacağı da böylelikle görülüyor. Bilindiği üzere oyunlardaki ganimet kutuları ve piyango olarak görülebileceği tartışmaları, Middle-earth: Shadow of War oyununun çıkışından sonra gündeme gelmişti. Son olarak en ateşli tartışmalar, Star Wars Battlefront II oyununun çıkışıyla birlikte yaşanmıştı. Bakalım, ülke hükumetlerinin alacağı önlemler, video oyun geliştiricilerini, nasıl düzenlemeler yapmaya götürecek?

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın