Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 30.11.2020

Immortals Fenyx Rising, özellikle The Legend of Zelda Breath of the Wild gibi çok aşırı sevdiğim oyuna benzer yapısıyla dikkatimi çekmiş bir yapımdı. En sonunda çıkış günü geldi çattı. Henüz çıkmamış olsa da, Ubisoft ekibi Immortals Fenyx Rising inceleme yazımız için bir kod paylaştı bizlerle. Ben de, oyunu olabildiğince tecrübe etmeye çalıştım ve fikirlerimi Immortals Fenyx Rising inceleme yazımda sizlerle paylaşacağım. Tabii, öncelikle oyunun neler sunduğundan bahsetmek istiyorum, sonrasında fikirlerimi araya sıkıştıracağım.

Immortals Fenyx Rising inceleme

Immortals Fenyx Rising hikayesi nedir?

Şu ana kadarki her inceleme yazımda olduğu gibi, öncelikle Immortals Fenyx Rising hikayesinden bahsetmek isterim. Hikayeye göre Typhon, antik Yunan mitolojik tanrısı dünyanın kaderini tehdit etmektedir. Biz de, bir yarı tanrı olan Fenyx'i canlandırıyoruz. Fenyx, en ölümcül tanrı olan Typhon'dan dünyayı kurtarmak için tanrıların lanetlerini kaldırma yoluna baş koyuyor. Yolculuğu esnasında da türlü türlü mitolojik varlıkla karşılaşıyor.

Cyclops mu dersiniz, Zeus mu dersiniz, Achilles mi dersiniz hem isim olarak hem de yapı olarak çok tanıdık, bilindik karakterler oyunda yer alıyor. Düşmanlar da, dostlar da hep bilindik isimlerden oluşuyor. Zaten Assassin's Creed Odyssey'den sonra bu mitolojiye bir hayli aşina olmuştuk, Immortals Fenyx Rising ile iyice haşır neşir olduk demek mümkün. Hikaye işleyişinden ziyade, hikayenin teması daha çok hoşuma gitti diyebilirim. Yani, Yunan mitolojisi ilgi çekici bir hikaye ve bizlere Fenyx'in hikayesini anlatıyor.

Hikaye işleyişi konusunda, hangi tanrıları ve tanrıçaları göreceğimi hep merak ettim oyun içerisinde. Yolda gördüğüm yaratıklara, "Aaa, bu şu değil mi ya?" diyerek hem şaşırdım hem de daha çok merak ettim, oyunun başka ne göstereceğini. Bunun yanı sıra, her ne kadar çok ilgi çekici gibi gelmese de, temasının büyüsü müdür bilemem, merakla hikayenin devamında ne olacağını da merak ettim. Olay örgüsü ilgimi çekti garip bir şekilde. Halbuki, anlatım açısından sıra dışı diyebileceğim bir şey de yoktu.

Immortals Fenyx Rising inceleme

Immortals Fenyx Rising oynanış açısından nasıl?

Immortals Fenyx Rising bizlere mis gibi bir açık dünya sunuyor. Türlü türlü mekanlar görebileceğimiz kocaman bir harita var. Dahası da, bu harita 7 farklı kocaman bölgeden oluşuyor. Kendinizi karınca gibi hissetmeseniz de, keşfetmek için gerçekten çok geniş bir haritası olduğunu söyleyebilirim. Her gideceğiniz bölgede daha farklı bir atmosfer görmeniz de ayrı bir artı olarak gösterilebilir.

Oynanış olarak The Legend of Zelda Breath of the Wild ile yeni nesil Assassin's Creed oyunlarının karışımı diyebilirim. Bunun sebebini soracak olursanız, her iki markadan da çok fazla esintiler görmek mümkün. Açık dünyasında yaptığım yolculuk bana The Legend of Zelda Breath of the Wild havası soluttu kesinlikle. Süzülerek gezmek olsun, evcilleştirdiğiniz bineklerle gezmek olsun, çevrenin huzur dolu ve renkli yapısı olsun, gerçekten çok hoş bir tecrübe oldu benim açımdan. Assassin's Creed serisinden ise hem dövüş mekaniklerinde hem de RPG unsurlarında çok fazla benzerliğin bulunduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle, eşyalarımızdan bahsetmek isterim. Silah olarak kılıç, balta ve yayımız bulunuyor fakat bunlar sabit silahlar değil. Özellikleri değişkenlik gösteren farklı silahlar da kullanabiliyorsunuz. Tabii, bunları açmanız gerek önce. Zırh olarak sadece miğfer ve zırhımız mevcut. Bunlarda da yine özellikler fark ediyor. Kanatlar değiştirilebilir fakat özellik katanı görmedim şimdiye kadar. Dahası da, bir de bineğimiz mevcut. Evcilleştirdiğimiz binekleri dilediğimiz zaman değiştirmek mümkün.

Immortals Fenyx Rising inceleme

Immortals Fenyx Rising oynanışından biraz daha bahsetsene

Eşya olarak gelişmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey gerekli eşyaları toplamak demektir. Birtakım taşlar toplayarak, zırh, miğfer, kılıç, balta ya da yay gücünüzü geliştirebilirsiniz. Bunun için, gerekli malzemelere sahipseniz eğer Hall of the Gods'ta olmanız yeterli. Silahlarınızı ve zırhlarınızı geliştirebileceğiniz yerde taşıyabildiğiniz ok ve iksir miktarını da yükseltebiliyorsunuz. Hem Hall of the Gods'ta hem de haritanın belirli yerlerinde bulunan kazanlar var. Burada da 4 çeşit iksir yapmanız mümkün. Yapacağınız iksirler canınızı iyileştirebilir, dayanıklılığınızı toparlayabilir, savunmanızı yükseltebilir ve saldırınızı yükseltebilir. Dahası da, bu iksirlerinizin özelliklerini ve güçlerini yükseltme şansı da veriliyor oyunda.

Eğer karakteriniz artık hoşunuza gitmiyorsa, Fenyx'i baştan yarabileceğiniz yer de mevcut. Coins of Charon adındaki madeni paralardan yeterince varsa, yeteneklerinizi ve tanrı güçlerinizi de güçlendirmeniz mümkün. Zeus's Lightning varsa yeterince, dayanıklılığınızı da yükseltebilirsiniz. Dayanıklılık çok önemli bir etken oyunda. Tırmanırken, koşarken, uçarken, yüzerken, birçok yerde kullanıyorsunuz. The Legend of Zelda Breath of the Wild'ı anımsatmasının bir başka sebebi de bu oldu zaten. Bir de, can miktarınızı yükseltebileceğiniz bir yer bulunuyor. Bunun için ise Ambrosia adındaki taşları toplamanız gerekiyor.

Son olarak, kutsamalar bulunuyor. Bu kutsamalar da, yardımcı olduğunuz tanrı ve tanrıçalar tarafından veriliyor. 4 tane tanrı ve tanrıçadan, her birinden birkaç tane olmak üzere kutsama alabiliyorsunuz. Örneğin Aphrodite'tan aldığınız ilk kutsama, öldükten sonra tekrardan canlanmanıza yarıyor. Bir nevi The Legend of Zelda Breath of the Wild'dan Fairy veya Mipha's Grace gibi yani.

Immortals Fenyx Rising inceleme

Immortals Fenyx Rising açık dünyasında bizleri neler bekliyor?

Immortals Fenyx Rising, oyunculara keşfetmeleri için gerçekten çok güzel ve geniş bir dünya sunuyor. Bu dünya, birçok sırla ve bulmacayla saklı. Biliyorum, beni artık döveceksiniz fakat yine The Legend of Zelda Breath of the Wild'da olduğu gibi muhteşem ufak tefek ve büyük bulmacalar oyunda var. Bana sorarsanız, dünyaya can katmış. Ben bulmacaları seviyorum oyunlarda. Asıl bulmacalar genel olarak Zeus's Lightning, görev veya çeşitli eşyalar kazandığınız Rift adı verilen yerlerde oluyor. Tabii, açık dünyada da ufak tefek de olsa bir sürü bulmaca bulmak mümkün.

Belaya koşar adım ilerleyebiliyorsunuz. Düşman sürüsü gördüğünüzde hurra diyerek aralarına dalmak mümkün. Zevkli de oluyor. Korumalı sandıklar, efsanevi yaratıklar, boss kıvamında varlıklarla kapışmak inanılmaz güzel. Bunların hepsini açık dünyada bulmanız mümkün. Eğer çok uzak geliyorsa gideceğiniz yer ve daha önceden gittiyseniz, hızlı seyahat opsiyonu da oyuna eklenmiş. Oyunun açık dünyasındaki bulmacalar da keyifli gayet. Bir şekilde kapısını açtığınız yerden aldığınız taşı doğru yere koymak, okları deliklerden geçirmek gibi çeşit çeşit bulmaca var.

Haritada yapacak bir şeyler bulamadıysanız veya bir şeyler gözükmüyorsa, Far Sight özelliğini kullanmanın zamanı gelmiş demektir. Bu özellik sayesinde haritadaki etkinlikleri, toplanabilecek eşyaları işaretleyebiliyorsunuz. Dövüş sistemi olarak da aşırı karmaşık bir sistem sunmuyor zaten oyunculara. Assassin's Creed serisinden gördüğümüz ve alışkın olduğumuz dövüş sistemleri mevcut. Kılıcınızla seri seri vurabiliyorsunuz. Baltanızla vurdukça karşı tarafta bir bar doluyor ve en sonunda sersemliyor. Bar sarı renk olduktan sonra bitene kadar kılıcınızla veya baltanızla ya da nasıl isterseniz tokatlamaya devam edebiliyorsunuz. Yayınızla da hem okunuzu manuel olarak kontrol ederek hem de dilerseniz etmeyerek uzaktan düşmanları patlatabiliyorsunuz.

Immortals Fenyx Rising inceleme

Immortals Fenyx Rising görselliği ve performansı nasıl?

Görsel açıdan daha çok renkli, eğlenceli bir havaya sahip. Benim hoşuma gidiyor bu tarz oyunlar çünkü bir oyun olduğunu hissettiriyor, unutturmuyor. Animasyonlar bana fazlasıyla akıcı ve güzel geldi diyebilirim. Özellikle dövüş esnasında sağa sola kaçarken çok akıcı bir şekilde hareket ettiğimi hissettim. Bana dövüş sisteminde zevk veren şey, kesinlikle hızlı bir dövüşe ve akıcı animasyonlara sahip olması oldu.

Performans açısından bir sorunla karşılaşmadım Immortals Fenyx Rising oynarken. Fakat yine de, eğer aklınızda soru işaretleri varsa diye hemen aşağıda Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimlerini sizlerle paylaşıyorum. Benim kullanmakta olduğum PC ile açıkçası yayın yaparken ve kayıt alırken bile kasma ile karşılaşmadım. Yani, FPS'leri yakından kontrol etmedim hiç ama bir kere bile kasma olmadı. Ona göre kafanızda bir şeyler canlandırabilirsiniz.

Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimleri - Çok Düşük (720p/30 fps):

 • İşlemci: Intel Core i5-2400 / AMD FX-6300
 • Bellek: 8GB (Çift-Kanal 4×2)
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 660 /AMD R9 280X
 • Depolama: 28GB kullanılabilir alan
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit

Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimleri - Yüksek (1080p/30 fps):

 • İşlemci: Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350
 • Bellek: 8GB (Çift-Kanal 4×2)
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 970 / AMD R9 290
 • Depolama: 28GB kullanılabilir alan
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimleri - Yüksek (1080p/60 fps):

 • İşlemci: Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 7 1700
 • Bellek: 16GB (Çift-Kanal 8×2)
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 1070 / AMD RX Vega 5
 • Depolama: 28GB kullanılabilir alan (SSD)
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimleri - Çok Yüksek (1440p/60 fps):

 • İşlemci: Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 5 3600X
 • Bellek: 16GB (Çift-Kanal 8×2)
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 2070 Super / AMD RX 5700
 • Depolama: 28GB kullanılabilir alan (SSD)
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Immortals Fenyx Rising sistem gereksinimleri - Çok Yüksek (4K/30 fps):

 • İşlemci: Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 5 3700X
 • Bellek: 16GB (Çift-Kanal 8×2)
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 2070 Super / AMD RX Vega 56
 • Depolama: 28GB kullanılabilir alan (SSD)
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Immortals Fenyx Rising inceleme

Immortals Fenyx Rising inceleme sonucu nedir?

Immortals Fenyx Rising inceleme yazımda, şu ana kadar hep oyunun bizlere neler sunduğundan bahsettim bol bol. Fikrimi Immortals Fenyx Rising inceleme sonucu kısmına saklamak istedim. The Legend of Zelda serisi benim için gelmiş geçmiş en iyi oyun serisidir, açık ve net belirtebilirim bunu. The Legend of Zelda Breath of the Wild'ın açık dünya ve RPG mekaniklerine de inanılmaz hasta olmuştum. Şimdi ise, Immortals Fenyx Rising'de The Legend of Zelda Breath of the Wild izleri görüyorum ve bu beni gerçekten hem mutlu ediyor hem de heyecanlandırıyor.

Renkli açık dünyası, dünyasında sakladığı gizemleri, bizlere sunduğu bulmacaları, akıcı ve zevkli kapışmaları inanılmaz güzel diyebilirim. Her ne kadar uzun bir oynanış sunsa da, tek oturuşta 9 saat oynayıp artık gözlerim kapanmaya başlayınca kalktığımda fark ettim oyunu ne kadar sevdiğimi. Bana kızan olur mu bilmem ama benim fikrimce Immortals Fenyx Rising 10 numara bir oyun olmuş. Gerçekten beklediğimin çok daha ötesinde eğlendim oyunda. Belki de beklentilerimi çok yüksek tutmamış olduğumdandır, bilemeyeceğim ama eğer siz de Assassin's Creed mekanikleri ile bir The Legend of Zelda Breath of the Wild birleşimi oyun arıyorsanız, Immortals Fenyx Rising tam sizlik demektir. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yapım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.