Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 10.02.2023

Hitman, yıllardır hayatımızda olan bir seri. Dahası, neredeyse her oyunu gerçekten efsaneydi. En son, Hitman Freelancer modu geldi. Şimdi, Hitman Freelancer inceleme yazısında da, bu modun nasıl bir şey olduğundan bahsedeceğim. Aslında, çok da uzak olduğumuz bir şeyler yok. Çünkü, bizlere rogulike türündeki bir temelde oynanış getiriyor. Bugüne kadar oynadığımız roguelike oyunların haddi hesabı yoktur muhtemelen. Bu yüzden, bize uzak bir mod olmadığını dile getirdim. Dilerseniz, modun neler getirdiğinden bahsedelim şimdi. Ayrıca, Hitman World of Assassination Freelancer modu inceleme yazımın, direkt olarak modun incelemesi olduğunu da önemle belirteyim. Şimdi, rahat rahat detaylara geçebilirim.

Hitman World of Assassination Freelancer inceleme

Hitman Freelancer ile neler geliyor?

Oyuna roguelike oyun mekaniğini getiriyor. Aklınızda nasıl canlanıyor, bilmiyorum fakat hiç de fena değil. Zaman zaman can sıkmayı başarıyor, evet. Fakat, gerçekten hiç de fena değil. Oyun, sizi neredeyse çıplak bir şekilde başlatıyor. Ardından, Safehouse adındaki ana mekanınızı biraz tanıtıyor. Burada, nasıl görev alacağınızı, silahlarınızı vesaire gösteriyor. Sonra, sizi göreve salıyor. Görevler, genel olarak 3-4 parçadan oluşuyor. Birkaç görev yapıyorsunuz ve ardından "boss fight" olarak değerlendirmesi mümkün olan bir suikasta gönderiyor sizi. Ciddi planlama yapmadıysanız, işiniz gerçekten epey zor demektir.

Hitman Freelancer modu inceleme yazımda bahsetmem gereken şeylerden biri, kesinlikle görevler. Oyunda farklı kafada görev grupları var. Bunlar:

 • Arms Trafficking: Silah ve patlayıcı ölümler
 • Eco Crime: Tuzak ve kazara ölümler
 • Big Pharma: Zehirli ölümler
 • Organ Trafficking: Yakın dövüş ölümleri ve uyuşturma
 • Assassination: Sessiz ölümler
 • Sick Games: Kontrata başladığınızda göreceğiniz değişken görevler
 • Psy Ops: Kör etme ve ortaya çıkmaktan kaçınma görevleri
 • Espionage: Gizli kalma ve sessiz olma görevleri

 

Bu görev çeşitlerinden, size uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Sonuçta, hangisine eliniz daha yatkınsa, onu yaparsınız. Bu görevlere başladığınızda, oyun sizi haritanın rastgele bir yerine gönderiyor. Açıkçası, bu gerçekten çok can sıkıcı. Moda ilk başladığımda, kaç kere 2 ekibin arasında kaldım. Geçemedim, yakalandım ve öldüm. Bu da, o zamana kadarki bütün ilerlememi çöpe attı. Evet, eğer başarısız olursanız, elinizde neredeyse hiçbir şey kalmıyor. Safehouse içerisinde eşya olsun isterseniz, görevlerdeyken elde etmeniz ve bunları depolamanız gerekiyor. Tabii, silah ve teçhizat almanın başka yolları da var. Onlardan da bahsedeceğim.

Hitman World of Assassination Freelancer inceleme

Hitman Freelancer silah ve teçhizatlar

Görevlerde yeni silahlar bulmak ve bunları Safehouse'a geri getirmek, ilk yöntem. NPC'lerde ve yerlerde silahlar ve teçhizatlar bulabilirsiniz. Bunları, görevi başarıyla bitirirseniz, Safehouse'a getirirsiniz. Burada, yere bırakırsanız, silahlar ve ekipmanlarınız depolanır. Çoğu görevde en az bir tedarikçi var. Bu sayede, yeni silahlar satın alabilirsiniz. Ancak bir göreve başlamadan önce konum bilgisi bilgilerindeki ayrıntılara bakarak bunu kontrol edebilirsiniz. Yine, görev bitince, bu silahları ve ekipmanları, Safehouse'a getirebilirsiniz. Sonra, kasalardan ekipman ve silah çıkma mevzusu var. Görev bitirdikçe Safehouse içerisinde ve görev içerisinde kasalar var. Bunları açarak, içinden ekipman almanız mümkün.

Safehouse'a koymuş olduğunuz ekipmanları biriktirmenizde fayda var. Çünkü, ilerleyen görevler cidden çok fena zorlaşıyor. Hazırlıklı olmanız büyük bir şart. Kendinize ve ekipmanınıza göre görev seçtikten sonra, çok daha rahat edersiniz. Özellikle, bu ekipmanları boss görevlere saklamanızda büyük avantaj olacaktır. Fakat, başarısız olmanız durumunda, bu ekipmanları kaybedeceğinizi de unutmayın. Hitman World of Assassination Freelancer modu inceleme yazımda şu anda aklıma gelen bir şey de, zamanla açılan yerler. Bir de, onlardan bahsedelim.

Hitman World of Assassination Freelancer inceleme

Seviye atladıkça açılan yerler

Oyunu oynadıkça, ana ve yan görev yaptıkça para ve tecrübe kazanıyorsunuz. Bunlar, seviye atlamanızı sağlıyor. Seviye atladıkça da, yeni yeni şeyler açılıyor. Seviye atladıkça açılan yerler şu şekilde:

 • Wardrobe: Mastery Level 2
 • Bathroom: Mastery Level 4
 • Upstairs: Mastery Level 6
 • Garage: Mastery Level 8
 • Outside: Mastery Level 12
 • Shooting Range: Master Level 13
 • Vault: Mastery Level 16
 • Practice Space: Mastery Level 18
 • Office: Mastery Level 20
 • Gym: Mastery Level 22
 • Bedroom: Mastery Level 31
 • Shed: Mastery Level 32

 

Yani, Safehouse içerisindeki her yeri açmak için büyük emek vermeniz gerekiyor. Seviye 32'ye ulaşmak gerçekten yorucu. Fakat, kesinlikle imkansız değil. Seviye atlamak istiyorsanız da, bol bol görev ve dahası, yan görev yapmanız gerekiyor. Yan görevden kastım ise, göreve başladığınızda, ana hedef dışında çıkan mini görevler. İşte, "şu kadar kişiyi zehirle" veya, "şu kadar kişiyi, şu sınıf silahla öldür" gibi görevler var. Bu görevleri yapmak zorunda kesinlikle değilsiniz. Ancak, yaparsanız tecrübe ve para kazanırsınız. Para, cidden önemli.

Ayrıca, merak etmeyin. En başta aşırı zor gelen görevler, zamanla çok daha basit hale geliyor gözünüzde. Çünkü, zamanla haritalara alışıyorsunuz. Haritaları elinizle yerleştirmiş gibi biliyorsunuz. Nereye kaçacağınızı, nerede saklanacağınızı, gizli geçitleri, ne lazım olduğunu öğreniyorsunuz. Modu oynamak, bir yerden sonra çok daha hızlı bir hale geliyor. Zaten, modun tadı ancak modu 3-4 saat oynadıktan sonra çıkmaya başlıyor. Bu yüzden, sabretmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Hitman World of Assassination Freelancer inceleme

Oyun içerisindeki kasalar

Hitman Freelancer modu inceleme yazımda bahsetmeyi kesinlikle istediğim bir detay var. Bu da, oyun içerisindeki kasalar. Hitman Freelancer'da kasalar, gerçekten oradalarsa yerlerini haritanızda görebilirsiniz. Görevler roguelike bir şekilde tasarlandığından, kasaların her yerde olmaması muhtemel. Ancak bunu brifing bilgilerinden kontrol edebilirsiniz. Bölgeye vardığınızda, göze çarpan herhangi bir şey aramak için içgüdü modunu kullanarak çevrenizi kontrol edin.

Kasayı buldunuz mu? Öyleyse, sırada şifreler var. Kasanın kilidini açmak için, her kasanın yakınında gizli olan üç kasa ipucunu bulmalısınız. Çoğu zaman kasayla aynı odada olmasalar bile bu ipuçları için çok uzakta da değil. Bölgeyi aramak için içgüdü modunu kullanın. Bu, notlar, belgeler veya tabletler gibi öğeleri parlak sarı bir renkle vurgulayarak ipuçlarına dikkat çekecektir. Bu ipuçlarını toplamaya aslında kasaya gitmeden başlayabilirsiniz.

Başka ne söyleyebilirsin?

Genel olarak, özellikle bu şekilde. Zaten, Hitman'i daha önce oynadıysanız, kelebek etkisi muhabbetini biliyorsunuzdur. Bir tuzak yerleştirerek veya bir şeyleri aktive ya da deaktive ederek, birçok şeye sebep olmanız mümkün. Düşmanlarınızı yaratıcı yollarla alt etmek, cidden çok keyifli bir şey. Bu yüzden, önce haritalara hakim olmanızı öneririm. İlk defa bir haritaya gidiyorsanız, brifinge göz gezdirin. Burada, genel olarak neler olup bittiğini anlamanız mümkün. Fakat, bu sıkıcı geliyorsa ve kaybetmekten çekinmiyorsanız, girip kendiniz tecrübe edin.

Oyunu oynadığım süre boyunca, herhangi bir hata başıma gelmedi. Zaten, halihazırda sağlam bir oyun olan Hitman 3'ün yeni hali söz konusu. Yani, var olan bir oyunun adı değişti ve Hitman World of Assassination oldu. Üstüne de Freelancer gibi zevkli bir oyun modu geldi, efsane oldu.

Hitman World of Assassination Freelancer modu inceleme sonucu nedir?

Hitman World of Assassination Freelancer modu inceleme sonucu kısmına geldik. Serinin yeni halinden bu yana çok değiştiğini söyleyebilirim. İlk ve ikinci oyunu incelemiştik daha önce. Çok aşırı detaya girip keyfinizi veya zevkinizi kaçırmak istemeden, genel özelliklerden bahsettim. Oyunu 3-5 saat oynadıktan sonra, oyun cidden çok fena açılıyor. Bu yüzden, başlarda sabır istiyor. Özellikle de, ekipmanınız yokken çok saçma yerlerde doğma mevzusu çok can sıkıcı. Keşke, doğacağımız yeri seçiyor olsak. Fakat, şu ana kadar böyle bir şansım olmadı. Belki, daha ileri aşamalarda vardır, emin değilim. Ancak, gördüğüm kadarıyla böyle bir şey yok.

Eğer sabredip oynamaya devam ederseniz, bir yerden sonra inanılmaz zevkli bir hale geliyor. Koskoca orduları, parmak şıklatmayla deviriyor gibi hissediyorsunuz. Bu da, aşırı keyifli bir his. Bu yüzden, sabrınız varsa ve güçlü hissetmeyi, ödüllendirilmeyi seviyorsanız, kesinlikle tavsiye ederim. Fiyatları ile ilgili muhabbete girmeyeceğim çünkü o işin içinden çıkamayız. Kafa dağıtmak için bir oyun arıyorsanız, gözden kaçmaması gereken bir mod.

7
Hitman 3 İnceleme Güzel

Sabrınız varsa, kafa dağıtmak için birebir olacak bir mod.

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.