Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.11.2018

Hitman 2, en sonunda oyuncuların karşısında çıktı. Uzun bir bekleyiş oldu belki ama en sonunda geldi gönlümüzün efendisi. Hitman 2 inceleme yazısı içerisinde de olabildiğince oyun hakkında bilgi vermeye çalışacak ve ne farklar olduğundan bahsedeceğim. Fakat, Hitman 2 inceleme yazısının detaylarına geçmeden önce, serinin çok da büyük bir hayranı olmadığımın altını çizmek isterim. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan inceleme kısmına geçelim.

Hitman 2 inceleme

Hitman 2 nedir?

Hitman serisini zaten tanıyan birçok oyuncu vardır mutlaka. Hitman 2 ise, Hitman serisi Warner Bros. ekibi tarafından yayınlanmaya başlandıktan sonra başlayan yeni seri diyebileceğimiz halinin devamı. 2. sezonu demek daha doğru olur. Oyun içerisinde kontrol ettiğimiz Agent 47 isimli karakterimiz ile görevimiz olarak verilen hedefimizi özgürce ve yaratıcı bir şekilde öldürmeye çalışıyoruz. Yaratıcılığımıza ve sessizliğimize bağlı olarak puan kazanıyoruz. Eğer öldürmememiz gereken hedefleri öldürürsek de bu bize eksi puan olarak yansıyor.

Hitman 2 ile birlikte oyuna 6 yeni mekan eklenmiş durumda. Oyunun tutorial denilen tanıtım kısmı, bir önceki Hitman oyunundaki ile çok benzer bir yapıda. Sadece ufak tefek farklılıklar bulunuyor. Hitman 2 içerisinde, bir paket aracılığıyla ilk oyunun bölümleri de oynanabilir durumda. Eski bölümleri, yeni oyunun zil ve ıslık sesleri gibi özellikleri ile oynayabilirsiniz. Sizlere bahsettiğimiz bu 6 bölüm, katmanlardan oluşuyor ve sizden katman katman geçmenizi bekliyor.

Bölümlerde bulabileceğiniz her şeyi hedefinizi öldürmek için kullanabiliyorsunuz. Zehirli kekler, zehirli içecekler, susturuculu silahlar ve daha nicesi ile düşmanlarınız resmen öldürülmeyi bekliyor. Tabii, sizi öldürebilecek olan silahlı insanlar da mevcut ama siz bu dezavantajı avantaja çevirerek silahlarını alıp kullanabilirsiniz. Yeni Hitman serisinin ilk oyununu oynamış olanların muhtemelen fark etmiş olacağı bölüm kalitesi, Hitman 2 içerisinde de bulunuyor. Yaptığınız her şeyin sizi ödüllendirdiğini veya cezalandırdığını hissedebiliyorsunuz.

Hitman 2 inceleme

Hitman 2, oyunculara ne sunuyor?

Yeni serinin ilk oyununa göre biraz daha kolay hissettirdiğini söylemek mümkün Hitman 2 için. Örnek olarak, hangi cesedin bulunduğunu gösteren yeni özellik, suikastçılık hikayesi, zor şartlarda oyunun elinizden tuttuğunu hissettirmesi gibi şeyler gösterilebilir. Oyunun bu kadar kolaylaştırılması aslında pek de kötü bir şey sayılmaz. Sonuçta, 2018 yılı içerisinde karşılaştığımız ilk kolaylaştırılmış oyun değil kendisi. Daha fazla kesime hitap etmesi için yapılıyor olabilir. Fakat, koca görevde başarısız olup tekrar başlamak da can sıkıcı bir durumdu sonuçta.

Hitman 2 hakkında bir yorum olarak, ilk oyunun aynısıymış gibi gelebilir. Fakat, aslında durum tam olarak öyle değil. Evet, oynanış açısından neredeyse aynısı fakat yeni eklenmiş olan özellikler, resmen ilk oyunun ihtiyacı olan şeymiş gibi görünüyor. Yeni oynanış mekanikleri arasında eğer aynaya bakıyorlarsa NPC'ler, arkalarını görebiliyormuş gibi hissettirmesi bulunuyor mesela. Eğer suçu bir güvenlik kamerası karşısında işlerseniz, hemen oraya güvenlikler geliyor. Kalabalığa karışabilme yeteneği gibi oyundaki birçok şey, Hitman 2'yu daha mantıklı bir hale getirmiş.

Hitman 2 inceleme

Hitman 2 içerisindeki değişiklikler ve can sıkıcı noktalar neler?

Hitman 2 içerisinde karşılaşabileceğiniz bir başka değişiklik de, dinamik görsellere geçilmiş olması. Açıkçası, çok da hoşuma gitmiş olduğunu söyleyemem. Özellikle de, konuşmalar esnasında kimsenin ağzının oynamıyor oluşu biraz can sıkıcı bir durum açıkçası. Bazı araçların, ilk oyundakilerin 2. sürümleri olması da can sıkıcı bir durum mesela. Yani, eğer ilk oyunun bölümlerini oynarsanız, benzeri eşyalara sahip oluyorsunuz. Tabii, bu araçların bazıları gerekli, yerine göre ama birden fazla aynı şeye sahip olmak biraz garip bir his yaratıyor.

Hitman 2 inceleme yazımın başlarında bu oyunun 2. sezon olduğundan bahsetme sebebim de aslında tam olarak bunlardan kaynaklanıyor. Sanki, birkaç geliştirme, eklenti ve değişiklik ile oyunun 2. sezonuymuş gibi yapılmış. Yani, şöyle bir göz gezdirince aslında Hitman 2 içerisinde büyük değişikliklere gidilmiş olduğunu söylemek mümkün değil. Fakat, ilk oyuna göre kendinizi daha güvende hissettiğiniz belirtilebilir.

Mobil oyundan aşikar olduğumuz Sniper Assassin modununun da altı çizilmesi gerekli elbette. Fakat, Hitman 2 çıkışını gerçekleştirmeden önce üzerinde durulan Ghost Mode isimli çoklu oyuncu modu, pek de sarmadı beni açıkçası. Ghost Mode isimli modda, başka bir oyuncu veya arkadaşınız ile en iyi ve en etkili öldürme yöntemini kullanmaya çalışıyorsunuz. Bu da bir yerden sonra anlamsız geliyor.

Hitman 2 inceleme

Hitman 2, görsel anlamda ne durumda?

Görsel açıdan önceki Hitman oyununa göre pek de büyük bir fark göremediğimi söyleyebilirim açıkçası. NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti bulunan bir PC üzerinde oynadım sadece, sahip olduğum dizüstü PC üzerinde oynama fırsatı elde edemedim ne yazık ki. Zaten gerek de yok. Görsellikte pek bir fark göremedim açıkçası. Tahminen geliştirici ekip, Hitman 2 içerisinde düzeltmelere gitmiştir sadece ve optimizasyonu iyileştirmişlerdir. Bu da, Hitman 2 inceleme yazım içerisinde, hatta hemen aşağıda sizlerle paylaşacağım sistem gereksinimlerinin fazlasıyla yeterli olduğu anlamına geliyor.

Hitman 2 – Minimum sistem gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: OS 64-bit Windows 7
  • İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz ya da AMD CPU Phenom II X4 940
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 ya da Radeon HD 7870
  • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan

Hitman 2 – Önerilen sistem gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: OS 64-bit Windows 7 ya da 64-bit Windows 8 (8.1) ya da Windows 10
  • İşlemci: Intel CPU Core i7 3770 3,4 GHz ya da AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GPU GeForce GTX 770 ya da AMD GPU Radeon R9 290
  • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan

Hitman 2 inceleme

Hitman 2 inceleme sonucu nedir?

Açıkçası, Hitman 2 birçok konuda, yeni serinin ilk oyununa benzerlik bulunduruyor. Sadece yeni haritalar, yeni görevler, yeni araçlar gibi yenilikler bulunuyor. Bu durum da Hitman 2'nun yeni bir oyun değil de, 2. sezon oyunuymuş gibi hissettirmesine sebep oluyor. Oyun, gözümde daha fazla geliştirilebilirdi aslında. Daha fazla ve çeşitli yeni özellik eklenerek oyunu sessiz oynamak isteyenlere çeşitli tecrübeler sunulabilirdi gibime geliyor.

Hitman 2 inceleme yazısının sonucu olarak belirtebileceğim şeylerden biri de, IO Interactive ekibinin hala oyunu daha fazla geliştirmek için şanslarının bulunuyor olması. Şimdilik Elusive Targets, Escalation Contracts ve ekstra görevler bulunuyor. Fakat, gelecek zaman içerisinde oyuna renk katan özellikler de eklenebilir. Genel itibari ile önerilemeyecek bir oyun olduğunu da belirtmekte fayda var ama daha fazla geliştirilebilir olduğu da belirtilebilir.

Bizleri en çok ilgilendiren konulardan biri olan fiyatından da bahsetmekte fayda var. Hitman 2 inceleme yazısında pek bir şey görmemiş olabilirsiniz şimdiye kadar övücü olarak fakat fiyat etiketi açısından gerçekten çok uygun bir oyun. Zira, oyunun standart sürümü 102 TL'lik fiyat etiketine sahip sadece. Tabii, Silver Edition 123 TL iken Gold Edition ise 144 TL. Fiyat etiketini de hesaba kattığımızda, Hitman 2 inceleme yazısı sonucu olarak oyunun kesinlikle gizlilik seven her oyuncuya önerilebilecek bir yapım olduğu söylenebilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.