Hawaii eyalet meclisi, ganimet kutusu ve mikro ödeme yasalarını çıkartıyor

Hawaii eyalet meclisi, ganimet kutusu ve mikro ödeme yasalarını çıkartıyor

Ne zaman yürürlüğe gireceği konusu biraz tuhaf ama.

Ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren oyunlarla ilgili tepkileri zaman zaman haberlerimizde görüyorsunuz. Bu tepkilerden, sesini en çok yükselten ve en somut adımların atılmaya çalışıldığı bölge Hawaii meclisiydi. Son alınan bilgilere göre; mecliste konuyla ilgili yasa teklifleri sunuldu ve kabul edildi. Kabul edilen yasalar, onaya sunuldu. Sizler için; bu yasaların hangi maddeleri içerdiğini, mümkün olduğunca sadeleştirerek aktarıyoruz. Ufak bir husus var ki o da yasaların ne zaman yürürlüğe girecek olmasıyla ilgili. Yürürlük tarihine girmeden; isterseniz öncelikle, konuyla ilgili Havaii eyalet meclisi tarafından onaylanan yasaların içeriklerine bir göz atalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Hawaii eyalet meclisi, ganimet kutusu ve mikro ödeme yasalarını çıkartıyor

Ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren oyunlarda neler değişiyor?

Onaylanan ve pek çok madde içeren yasalardan bir tanesi temel anlamda video oyunlarının geliştiricileri ve yayıncılarını ilgilendiriyor. Bu yasanın maddelerine göre; video oyunlarında verilen rasgele ödüllerin kapsamı, içerikleri ve bulunabilme oranları, net bir şekilde açıklanacak. Bu açıklamaların doğrulu ise devlet yetkilileri tarafından kontrol edilecek. Devlet yetkilileri, geliştiriciye ait video oyunlardaki bazı özel kısımları kamuyla paylaşmayacak.

Aynı yasanın diğer maddeleriyse, video oyunları üzerinde bulunacak uyarıları kapsıyor. Bu maddelere göre; ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren kutulu video oyunlarının ambalajlarında belirgin bir uyarı işareti bulundurulacak. Parlak ve kırmızı bir etiket şeklinde bulunması gereken bu uyarılarda; oyun içi satın alımlar, zararlı ve bağımlılık yapan kumar benzeri sistemler içerir, tarzında bir uyarı yazısı yazacak. Dijital satışlarda ise benzer biçimde, tüketici tarafından görülen ve kolayca okunabilen bir kısımda uyarı yazısı yer alacak. Bu yazıda da; oyun içi satın alma ve kumar içeriyor, ifadeleri yer alacak.

Bir diğer madde hem video oyunları kullanıcıları hem de perakendecileri ilgilendiriyor. Yukarıda bahsedilen, yani ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren video oyunlar, 21 yaşının altındaki tüketicilere satılamayacak. Bu maddeler, eyalet meclisi tarafından oylanarak kabul edildi ve üst onay için gönderildi. İlgi çekici kısım ise yürürlüğe girme tarihinde gizli. Bu yasalar kabul edilirken, yasaların yürürlüğe gireceği tarih, 2050 senesi olarak değiştirildi. Bunun sebebi ise konuyla ilgili daha fazla araştırma yapmak ve tartışmak olduğu açıklandı. Tabii ki 2050 senesine kadar beklenmeyecektir ama muhtemelen kafalarda soru işaretleri kaldığından konunun getirileri tartışılacaktır.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.