ESRB, ganimet kutusu ve mikro ödeme konusunda yaptırıma gidiyor

ESRB, ganimet kutusu ve mikro ödeme konusunda yaptırıma gidiyor

Parayla satılan içerikler bulunan oyunlara uyarı bildirimleri geliyor.

Gündemi oldukça meşgul eden ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren oyunlarla ilgili yaptırımlar geliyor. Video oyunları sınıflandırma kuruluşu ESRB tarafından açıklama yapıldı. Bir oyunun içerisinde gerçek parayla satılan ekstra içeriklerin bulunması durumunda, kullanıcılar önceden uyarılacak. Genellikle oyunlardaki yaş sınırı, şiddet, cinsellik gibi unsurları denetleyen kuruluşun, somut yaptırımlara geçeceği anlaşılıyor. Bundan böyle, oyun kutularında dikkat, bu oyunu almakla iş bitmiyor, daha fazla ödeme isteyeceğiz, tarzı uyarı yazıları görürsek şaşırmayalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

ESRB, ganimet kutusu ve mikro ödeme konusunda yaptırıma gidiyor

ESRB Başkanı Patricia Vance, gazetecilere gerçekleştirdiği bir sohbet sırasında, ganimet kutusu ve mikro ödeme içeren oyunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan, gerçek parayla satılan ve oyun satın alındıktan sonra talep edilen tüm içeriklerin ESRB tarafından uyarı notu bulunduracağını belirtti. Yaptırımlar, ganimet kutusu, kozmetik içerikler, oyun dahilindeki abonelikler, sezon geçerleri, indirilebilir müzik içerikleri, para karşılığında oyun içi reklamları devre dışı bırakma seçenekleri gibi pek çok uygulama içeren oyunlara uygulanacak.

Konuyla ilgili kararları almadan önce ebeveynlerle çok sayıda konuşma yapıldığının altını çizen ESRB başkanı, bir çok annenin ve babanın ganimet kutusu kavramının ne olduğunu bilmediğini söyledi. Sözlerine devam eden Patricia Vance, bildiğini söyleyen ebeveynler bile tam anlamıyla mikro ödeme kavramını anlamadıklarının ortaya çıktığını belirtti. B aşkana göre daha anlaşılır uyarıların oyun kutularına eklenmesi gerekiyor. Bizim de anladığımız üzere, hükümetler ve resmi kuruluşlar, oyunlardaki paralı içeriklerin peşinden gitmeyi sürdürecekler.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.