Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 21.09.2022

Grand Theft Auto 6, Rockstar Games'in pek çok projesi gibi, söylentileri orman yangını gibi yayıyor. Yaygın spekülasyonları gerçek haberlerden ayırmak başlı başına bir sorun. Ayrıca, özellikle şu anda video oyunu geliştirmek söz konusu olduğunda işler değişiyor. Bu yüzden, son güncellememizden bu yana olan her şeyi ele almak için buradayız. Buna, GTA 6 ne zaman çıkacak, GTA 6 fiyatı ne olacak, GTA 6 sistem gereksinimleri nedir gibi sorular da dahil.

GTA hayranları neredeyse on yıldır GTA 5'in devamını bekliyordu. Aslında, resmi kaynaklardan edindiğimiz bilgiler olmasa varlığına da inanmazdık. Ancak, görünüşe göre GTA 6 resmi olarak yapım aşamasında. Tabii, bu durum da bütün oyuncuları mutlu edecek bir haber elbette.

Rockstar Games resmi web sitesinde yayınladığı bir yazıda "Grand Theft Auto serisinin bir sonraki oyunu için aktif geliştirme çalışmalarının devam ettiğini teyit etmekten memnuniyet duyuyoruz" dedi. Tabii, biz lafı daha fazla uzatmadan GTA 6 ne zaman çıkacak, fiyatı ve sistem gereksinimleri hakkında bildiğimiz her şeyi paylaşmaya geçelim.

GTA 6 ne zaman çıkacak?

Ne yazık ki şu anda GTA 6 için bir çıkış tarihi yok. Bu, gerçekten çok kötü çünkü 2018'den beri 2022'de çıkacağı söyleniyordu. GTA hayranları ve medya mensupları hâlâ kayıp çıkış tarihinin gizemini çözmeye çalışıyor.

Take-Two 2020'de, 2023'te piyasaya sürüleceğini öne süren bir pazarlama raporu yayınladı. Red Dead Redemption 2'nin lansman aralığını doğru tahmin eden sektör analisti Jason Cohen, reklam bütçesinin ve rapordaki diğer faktörlerin GTA 6 için 2023 ile 2024 arasında bir lansmana işaret ettiğini iddia etti.

Ancak sektördeki diğer bazı kaynaklar aksini söylüyor. Bu kaynaklara göre, GTA 6 en az iki ila dört yıl daha çıkmayacak - ancak daha büyük olasılıkla 2025'e kadar çıkmayacak.

Teorilere göre, 2024 yılı çıkış tarihi. 2023 ila 2025 yılları arasında çıkışını gerçekleştirecek.

GTA 6 fragmanı

Temayı devam ettirecek olursak, henüz resmi bir fragman yok. Ancak, birkaç ikna edici hayran yapımı fragman var. En popülerlerinden biri Marlon XGamer tarafından yayınlanan ve 4 milyon izlenen bir Nisan Şakası. Portekizli oyun Youtuber'ı şakayı yükledikten kısa bir süre sonra ortaya çıkardı. Ancak milyonlarca izleyiciyi kandırmak için zaman bulamadan önce değil.

"Rockstar Games Official" ve "Rockstar North" gibi inandırıcı bir şekilde isimlendirilmiş kanallar çıktı. Bu kanallar, sahte fragman ve tanıtımlar yayınlayarak internetin kafasını karıştırdı. Bu fragmanlar arama motorlarını yanıltıcı bilgilerle dolduruyor. Dahası da, fragman olmadığı halde varmış gibi görünmesine neden oluyor.

Bunun sizi kandırmasına izin vermeyin. Gerçek Rockstar Games YouTube kanalında doğrulama simgesi var. Grand Theft Auto 6 fragmanı çıkınca, zaten gerçek kanala da yüklenir.

GTA 6 haritası

GTA 6'nın mekânı da bir başka büyük spekülasyon konusu. İçeriden haberleriyle tanınan The Know kanalı, Grand Theft Auto: Vice City'de yer alan ve Miami, Florida'yı temel alan kurgusal bir yer olan Vice City'nin geri dönüşüne işaret ediyor.

Diğer GTA hayranları da bu raporu destekleyecek ipuçları buldular. Örneğin, Imgur kullanıcısı Tenet007, GTA 5 haritası "Height of Society" ile Florida, Michigan ve Meksika'yı vurgulayan bir Birleşik Devletler haritası arasında bir karşılaştırma yükledi.

Bloomberg'in Temmuz 2022'de yayınladığı bir rapora göre, GTA 6 birden fazla şehirde geçecek. Oyun, oyuncuyu Miami'nin kurgusal bir versiyonunda başlatacak. Oyunun dünyasının "önceki Grand Theft Auto oyunlarından daha fazla iç mekan" ile çok büyük olması bekleniyor.

İnsanlar aslında birkaç yıl önce GTA 6'nın Portland'da geçeceğini düşünüyordu. Ancak, bu sadece Portland'daki bir emlak şirketinin şehirde geçen bir GTA oyunu hakkındaki blog yazısı nedeniyle ortaya çıkan bir söylentiydi.

Rockstar ayrı bir oyun için Tokyo'yu düşünmüş. Ancak daha sonra yol sisteminin "sorunlu" olacağını fark etmiştir.

GTA 6 kahramanı

GTA 5 seriye ilk kez çoklu kahramanlar getirdiğinden beri çok fazla söylenti ortaya çıktı. Rockstar Games ekibinin, GTA 6'da karakterleri nasıl sunacağı konusunda teoriler çıktı. Tüm işaretler her halükarda seri için yeni bir zemine işaret ediyor.

Know, oyunun oynanabilir bir kadın kahramana sahip olacağını söyledi. Tabii, bu durum seri için bir ilk olacak. Bir başka söylenti de kadın ya da erkek ana karakter seçeneği olacağını iddia ediyor. Rockstar resmi bir açıklama yapmadı. Ancak Bloomberg, şirket içindeki son kültürel değişikliklerin oyunun gelişimini etkilediğini söyledi. Oynanabilir kadın karakterimiz de olacak. En azından, açıklamalar bu yönde.

GTA 6 çok karakterli mi olacak yoksa tek karakter mi olacak, bir bilgi verilmedi. Bu konuda resmi bir açıklama ne yazık ki henüz yapılmadı. Bloomberg, mevcut ve eski Rockstar çalışanlarıyla görüştü. Verdikleri bilgilere göre, oyunda Bonnie ve Clyde çiftinin parçası olan Latin bir kadın olacak.

GTA 6 geri dönen karakterler

Bazı hayranlar GTA 5'in üç kahramanının GTA 6'da geri dönüp dönmeyeceğini sordu. Tek oyunculu DLC'de yer alacakları söylenen ancak hiçbir zaman gerçekleşmeyen bu üç karakterin geri dönüp dönmeyeceği biraz şüpheli. Bununla birlikte, hikayeleri GTA 5'in sonunda tamamlanmış gibi görünüyor.

GTA Online The Contract görevlerinde yer alan Franklin hariç.

Ancak, eski oyunlardan bazı isim ve yüzlerin bir şekilde yeniden ortaya çıkması muhtemel. Örneğin, avukat Ken Rosenburg Vice City'den Tommy'yi ve San Andreas'tan CJ'i temsil ediyordu. Lazlow Jones birden fazla GTA oyununda ortaya çıkıyor. Ancak dürüst olmak gerekirse, oyunun senaryosunu yazan adamlardan birine dayanıyor.

Grand Theft Auto, Paskalya Yumurtaları ile bilinen bir seridir. Eski karakterler olaylarda başrol oynamayacak. Ancak, şehirde tanıdık yüzler görebileceksiniz.

Amerika Projesi nedir?

"Project Americas", GTA 6 ile ilgili büyük bir Reddit sızıntısına atıfta bulunuyor. "Project Americas" denmesinin nedeni, sızıntıyı yapan kişinin Rockstar'ın GTA 6'ya bu kod adını verdiğini iddia etmesidir. Sızıntı, yaklaşan oyundaki olası konumlar ve özellikler de dahil olmak üzere bilgileri detaylandırıyor.

Oyun endüstrisinin güvenilir isimleri bu sızıntının sahte olduğunu ya da en azından çoğunlukla sahte olduğunu iddia etti. Okuyabilirsiniz, ancak içerdiği her şeye inanmayın. Muhtemelen yayınlanmadan önce GTA 6 hakkında gördüğünüz internet spekülasyonlarının çoğunu bilgilendirecek. Böylece, en azından nereden geldiğini bileceksiniz.

GTA 6 geliştirme

Bloomberg'in yakın tarihli bir raporuna göre Rockstar Games, GTA 6'nın piyasaya sürülmesinden sonra "düzenli olarak yeni görevler ve şehirler" başlatmayı planlıyor. Yaklaşan girişin ölçeği GTA serisinin gördüğü en büyük ölçek ve bu da oyunun programını etkiliyor. Bloomberg'in kaynakları en az iki yıllık bir geliştirme süreci daha beklediklerini söylediler. Bu nedenle yakın zamanda bir çıkış tarihi beklemiyoruz.

GTA 6 ön siparişleri

Henüz herhangi bir GTA 6 ön siparişi yok, ki bu o kadar da şaşırtıcı olmamalı. Ne de olsa çıkış tarihi yıllar sonra. Ön sipariş bilgileri ortaya çıktığında bu bölümü güncelleyeceğiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.