Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 19.09.2022

Saatler süren GTA 6 sızıntılarının ardından, Rockstar'ın şimdi huzursuzluk içinde olduğunu tahmin etmek kolay. Rockstar için çalışan dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce geliştirici, GTA 6'nın test sürümünün hızla tüm internette viral olma yolunda dolaşmasının ardından bunalmış durumda. Gözlemlenebildiği kadarıyla Rockstar'ın hacker tarafından şantaja uğradığını söylemek zor değil.

Geliştiricilerin Pazartesi sabahı Rockstar Games yönetiminden bir yanıt bekledikleri iddia ediliyor. O zamana kadar pek çok şeyin üstü kapatılacak. Geliştiriciler beklerken, bilgisayar korsanı GTAForums başlığında "bir anlaşma müzakere etmek" istediğini resmen belirtti.

Ayrıca, sahip olduğunu iddia ettiği şeylerin büyük bir kısmı GTA 5 ve 6'nın kaynak kodlarıdır. Her iki oyundaki varlıklarla birlikte. Telegram'da sızdırılan bir konuşmada, Rockstar üzerinde ne kadar etkisi olduğunu sorgulayan bir Rockstar çalışanına "BT departmanlarına kayıtlarını kontrol etmelerini söyle" diye yanıt veriyor.

Daha sonra artık GTA 6'nın kaynak kodunu satmak istemediğini açıkladı. Eğer iyi niyetli olduğunu varsayarsak, bunun sonucunda ortaya çıkacak gecikmelerden dolayı olabilir. Kötü niyetli olduğunu varsayarsak, bu, Rockstar'ın kötü bir pazarlığı nedeniyle sözünün onu kodu satmaktan alıkoyduğu anlamına gelmez. Ancak GTA 5 kaynak kodu hala satılmaya müsait.

Take-Two GTA 6 görüntülerini kaldırdı

Take-Two Interactive, test yapım görüntülerini yüklemekten sorumlu Antvrus kanalına DMCA Takedown'ları yayınlamaya başladı. Take-Two'nun sızıntının yol açtığı zararları hafifletmeye çalışacağı şüphesizdir. Ancak asıl soru şu: Take-Two, GTA 6'nın video ve fotoğraflarını paylaşan tüm interneti kontrol edebilecek mi? İnternet dokuz yıldır bu oyuna susamış durumda.

Hacker görüntülerin "beklenmedik bir şekilde viral" olduğunu iddia etse de, sızıntılar etrafındaki çılgınlık öngörülmüştü. Rockstar'a şu anda şantaj yapıldığına göre, bu işin arkasındaki amacın GTA 6 görüntülerini ifşa etmek olmadığı aşikâr.

Bu arada, Naughty Dog Eş Başkanı Neil Druckmann, GTA 6 sızıntıları hakkında yorumda bulunarak The Last of Us: Part II'nin de yayın öncesi çok sayıda sızıntıya maruz kaldığını belirtti. Druckmann ayrıca geliştiricilerin sızıntılar nedeniyle maruz kaldıkları ezici koşullardan da bahsetti.

Rockstar'ın sızıntılara yanıtı

Şu anda düşünmeye değer olan şey, Rockstar'ın bu karmaşayı yönetmek için planının ne olduğu? Yıllar süren geliştirme ve emek bugün sızdırıldı, yani bu aslında çok büyük bir olay. Take-Two'nun DMCA kaldırmaları yayınlaması konuyu olduğundan daha popüler hale getirecektir çünkü bu, görüntülerin gerçek olduğunu kabul etmeleri anlamına gelmektedir.

Sızıntılarla ilgili resmi bir açıklama yapacaklar mı? Ya da zararları hafifletmek için fragmanı planlanandan önce mi yayınlarlar? Gerçek şu ki kimse ne olacağını gerçekten bilmiyor. Topluluk Rockstar'ın sessizliğini bozmasını merak ederken, geliştiriciler projelerinin geleceği konusunda sürekli stres altında.

Ve tahmin etmem gerekirse, geliştiriciler topluluğun nasıl tepki verebileceği konusunda endişeli. Ne de olsa bugün gördüklerimizin görülmemesi gerekiyordu; çünkü bu bir test sürümüydü. Sızıntılar nedeniyle birçok Rockstar çalışanının tacize uğradığı bildirildi.

Sızıntıların gerçekliğinden hala emin değilseniz, Bloomberg muhabiri Jason Schrier daha önce attığı bir tweet'te görüntülere bakılırsa oldukça doğru göründüklerini söyledi. Hatta bu yılın başlarında GTA 6 hakkında yaptığı haberle birebir örtüşüyor.

Güncelleme: Görünüşe göre GTA 5'in kaynak kodu 5 bitcoine (yaklaşık 100 bin $) satılmış. Bugün GTA 5 ve GTA: Online'ın öldürülmeye çalışıldığı gün.

Sonuç

Nihayetinde, bu sıradan bir günlük sızıntı değil. Aslında bu sızıntı Rockstar Games'in kuruluşundan bu yana yaşadığı en önemli sızıntı. Hatta sektörün gelmiş geçmiş en büyük sızıntılarından biri diyebiliriz. Piyasa değeri 20 Milyar Doların üzerinde olan Rockstar Games'e GTA 5'in kaynak kodu karşılığında şantaj ve haraç yapılıyor. Haklılık duygusunu bir kenara bırakırsak, bu endüstri için iyi bir haber olmaktan çok bir felaket.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.