Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.03.2023

Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasının ardından Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Microsoft ekibinin Nintendo ve NVIDIA ile yaptığı mevcut anlaşmalarla ilgili daha fazla ayrıntı istedi. Birleşme hala risk altında. Sunulan son evraklar FTC'nin Microsoft tarafından sağlanan verilerle ilgili sorunlarının altını çiziyor. Yönetim kurulu şimdi her iki şirketle varılan anlaşmalar hakkında daha fazla bilgi almak istiyor.

FTC Microsoft ile Nintendo ve NVIDIA anlaşmasıyla ilgili daha fazla bilgi istedi

Belgelerde FTC, Microsoft'un satın almayı desteklemek için düzenleyici kurumlar huzurunda anlaşmaları kanıt olarak kullanmak istediği suçlamasında bulunuyor. Anlaşmalarla ilgili sorun, Microsoft'un anlaşmaları ne kadar öne çıkarsa çıkarsın, Microsoft'un Call of Duty dışındaki içeriklerle ilgili özel planlarına ne olacağına dair ayrıntı vermemiş olması. Zenimax ve Activision Blizzard'ın içerikleri de buna dahil. Zenimax satın alınmadan önce Starfield gibi oyunların en azından platformlar arası olacaktı. Call of Duty dışındaki oyunların platformlarına özel anlaşmaları olasılığı, oyunun Xbox'a özel olması sayesinde ortaya çıkan bir gerçek. FTC'nin Microsoft'un nişancı serisinin ötesine geçen beyanlarına ilişkin endişelerinin nedeni de bu.

Bu nedenle, birleşme gerçekleşirse FTC, Microsoft'un ZeniMax'tan satın aldığı içeriğin özel olması ve Activision Blizzard'dan satın almak istediği içeriğin özel olması ile ilgili tüm belgelere de bakmak istiyor. Başka bir deyişle, Microsoft'un PlayStation'a üçüncü taraf özel anlaşmalarıyla ilgili mahkeme celbi göndererek attığı adım şimdi bela oluyor. FTC ayrıca Microsoft'un yeni nesil oyun ortamını içeren ve iptal olan bir proje hakkında daha fazla bilgi almak istiyor. Bu projenin ayrıntıları bilinmemekle birlikte, Microsoft'un Xbox oyunlarını çeşitli platformlara sunmaya yönelik gelecekteki hedeflerine bir atıf olabilir. Ya da bulut akışını da içeren gelecek konsol planları ve oyun hizmetleri hakkında bilgi olabilir.

FTC'ye göre Microsoft, NVIDIA, Nintendo ve Sony dışındaki taraflarla yapılan sözleşmeler veya iletişimlerle ilgili dahili kayıtları vermeyi reddetti. Bilişim devinin gerekli kanıtları sunmadan bu anlaşmalara güvenmesine izin verilmiyor. Dilekçede, Activision Blizzard'ın çapraz oyunun uygulanabilirliğine ilişkin sonuçları da istiyorlar. Ayrıca, tüketici harcamalarını etkileyen unsurlar da istekler arasında. Bunlar ve diğer veri türleri de dahil olmak üzere, davanın ilk turunda atlanan bilgileri teslim etmesi talep ediliyor. FTC Microsoft ile Nintendo ve NVIDIA anlaşma detayları talebi bu kadardı. Şimdi, başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. FTC Microsoft ile Nintendo ve NVIDIA anlaşma detayları talebi yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.