Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.03.2023

Federal Ticaret Komisyonu bu hafta yaptığı açıklamada, Fortnite'ın geliştiricisi Epic Games oyuncuları gereksiz satın alımlar yapmaya ikna etmek için karanlık yöntemler kullandığı iddialarını çözmek için 245 milyon dolar geri ödeme yapmak zorunda kaldığını duyurdu. Aralık ayında imzalanan ve Epic Games'in gizlilik ihlalleri ve istenmeyen ücretlendirme iddiaları nedeniyle toplam 520 milyon dolar cezaya çarptırıldığı bir uzlaşma anlaşmasının ardından bu karar alındı. FTC, Epic Games'in ödeyeceği 245 milyon doları, aldatıcı satış taktiklerinden zarar gören herkese geri verecek.

Fortnite geliştiricisi Epic Games 245 milyon dolar geri ödeyecek

FTC Çarşamba günü yayınladığı bir bildiride Epic Games'i, başta çocuklar olmak üzere her yaştan oyuncuyu oyunda istenmeyen satın alımlar yapmaya ikna etmek için "karanlık yöntemler" kullanmakla suçladı. Bunu, tek tuşla satın alma işlemi kullanılarak ve satın alma işlemi sırasında herhangi bir ebeveyn izni gerekliliği ortadan kaldırarak yaptılar. Genç oyuncular İçerik Mağazası'nı ziyaret edip tek bir tuşa tıklayarak ögeler satın alıyordu. Bu, genç bir oyuncunun gözetimsiz bırakılması durumunda hızla büyük bir meblağa ulaşabilecek bir davranıştı. FTC ayrıca, Fortnite'ın tasarımcısının kredi kartı şirketleriyle bu ücretlendirmelere itiraz eden kişilerin hesaplarını kilitlediği iddia edildiğinden Epic Games ile de sorun yaşadı.

Bunun için FTC, Epic Games ekibinin 245 milyon dolar geri ödeme yapmasını emretti. Ayrıca, işlemlerin nasıl yapıldığı ve itiraz talebi ile ilgili iş prosedürlerini değiştirmesini emretti. FTC şimdi alışverişi bir adım daha zorlaştıran değişikliklere duyulan ihtiyacı resmileştiriyor. Fortnite'taki İçerik Mağazası akışı güncellenecek. Epic Games, "Fortnite'ı büyütmek için oyuncu merkezli bir yaklaşım" benimsemeye devam edecek.

FTC gönderisinde, "FTC'nin kararı uyarınca Epic, tüketicilere geri ödeme sağlamak için kullanılacak 245 milyon dolar ödemek zorundadır. Karar ayrıca Epic'in tüketicilerden karanlık yollar kullanarak ücret almasını veya tüketicilerin olumlu onayını almadan başka bir şekilde ücret almasını yasaklıyor. Ayrıca, karar Epic'in tüketicilerin yetkisiz ücretlendirmelere itiraz etmek için hesaplarına erişmelerini engellemesini de yasaklıyor." açıklaması yer aldı. Epic Games 245 milyon dolar geri ödeme kararı bir yana, şimdi başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. Epic Games 245 milyon dolar geri ödeme kararı yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.