Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.05.2023

2023 yılı için en iyi strateji oyunları hangileri? Günümüzde strateji oyunları genellikle geçmişte kalmış veya kaybolmakta olan bir tür. AAA oyunlarla karşılaştırıldığında, bu oyun alanında çok fazla yeni oyun olmadığı kesinlikle doğrudur. Ancak bunun en iyi strateji oyunlarının geçmişte kaldığı anlamına geldiğini düşünmeyin. Bazı oyunların dayanıklılığı ve daha yeni oyunlardaki yaratıcılık, türün başarısına büyük katkıda bulunuyor. Gelmiş geçmiş en iyi video oyunları listemizde çok fazla strateji oyunu olmamasına rağmen, taktikçiler platformlar arasında mevcut olan çeşitlilikten faydalanacaktır. Merakınızı cezbedecek pek çok oyun var. Şimdi, sizi listemiz ile baş başa bırakacağız. Ardından da, listemizdeki oyunları tek tek anlatacağız.

En iyi strateji oyunları (2023) listesi

  • Stellaris
  • Sid Meier’s Civilisation VI
  • Halcyon 6
  • Age of Empires IV
  • Hearts of Iron IV
  • Crusader Kings III

 

En iyi strateji oyunları (2023) açıklamaları

Şimdi, sıra geldi bu listedeki oyunları tek tek anlatmaya. Kolları sıvayalım öyleyse.

Stellaris

Paradox Interactive'in strateji oyunu Stellaris, uzay operası temalarını ilgi çekici gerçek zamanlı aksiyonla dengelerken oyuncu seçimini ve kişiselleştirmeyi vurgulayan bir oyun arıyorsanız harika bir seçenektir. Stellaris, keşif, bilimsel ilerleme, gezegen ve yıldız sistemi yönetimi ve büyük ölçekli savaşı aynı anda dengeleme kapasitenizi test eder. Sizi özel olarak tasarlanmış yıldızlararası bir imparatorluğun yöneticisi rolüne yerleştiriyor. Rastgele oluşturulan hikayeler, yabancı kültürlerle karşılaşmalar ve oyun boyunca yoğunlaşan olaylarla galaksi ortamına lezzet katıyor.

Ancak Stellaris'i bu kadar istisnai bir seçenek yapan şey, devam eden gelişimidir. Paradox tarafından oyun için çok sayıda DLC hazırlandı ve bunlar çevrimiçi olarak mevcut olan çok sayıda Stellaris modundan bazılarını biraz renklendirdi. Tüm bunlar size keşfedilecek yeni dünyalar, mekanikler, estetikler ve etkinlikler sunarken, oyunu özünden derinden değiştirmenize de olanak tanıyor. Xbox, PS4 ve PC kullanıcıları Stellaris'i oynayabilir.

Sid Meier’s Civilisation VI

Strateji türündeki en ünlü serilerden biri Sid Meier's Civilization'dır ve ününü hak etmiştir. Serinin en son oyunu olan Civ 6, başarılı ve dengeli bir sıra tabanlı medeniyet kurucusudur. Bu oyundaki temel değişiklikler çoğunlukla şehirlerin merkezsizleştirilmesinden kaynaklanıyor ve bu da serinin oyuncu özerkliği ve şehir yönetimi temelleri üzerine inşa ediliyor. Artık oyuncular özel bölgeler inşa edebildiğinden, şehirler devasa faaliyet merkezleri haline gelebilir ve oyuncuları oyun içi ilerlemeler için mevcut alanı nasıl kullandıklarını yeniden değerlendirmeye teşvik eder.

Oyunun dengesinin bozulduğu tartışılabilir olsa da Civ 6 hala aktif olarak geliştirilmektedir. Gerçek parayla satın alınabilen oynanabilir medeniyetlerin çoğu, ana oyundakilerden daha düşük avantajlara sahip. Civ 6, küçük ama canlı modlama topluluğu, aktif oyuncu tabanı ve çeşitli meydan okuma ve senaryo modları nedeniyle hala eğlenceli bir tek oyunculu ve çok oyunculu oyundur. Tüm büyük platformlarda Civilization 6 satın alınabilir.

Halcyon 6

Halcyon 6 kesinlikle en iyi strateji oyunları listesindeki yerini hak ediyor. Zaten, bugünlerde hiçbir iyi oyun listesi 1-2 bağımsız yapım olmadan tam değil gibi. Halcyon 6, oyuncunun dış uzayda garip bir antik uzay istasyonunda küçük bir mürettebatı kontrol ettiği hikaye odaklı bir strateji oyunudur.

İyi tanımlanmış bir strateji oyununun sıra tabanlı savaş mekaniklerini, sağlam bir RPG'nin ilgi çekici hikayesi ve zengin dünya inşası ile harmanlıyor. Halcyon 6, bu listedeki diğer bazı oyunlar kadar saf bir strateji oyunu olmasa da, kısa ama tatmin edici bir macera için hala çok fazla kişiliğe ve yaratıcılığa sahip. Halcyon 6'ya yalnızca PC kullanıcıları erişebilir.

Age of Empires IV

Age of Empires serisinin dördüncü oyunu Age of Empires 4 geri dönüş yaptı. Bir başka strateji türü klasiğidir. Daha fazla deneme yapmak ve formülü sarsmak mümkün olsa da, formülün bir nedenden dolayı başarılı olduğunu kabul etmek önemlidir. AoE4, sadık bir takipçi kitlesine ve büyüyen bir modlama sahnesine sahip, hızlı tempolu bir gerçek zamanlı strateji oyunudur. Geliştirilmiş grafikler, yeni müzikler, yeni ve yeniden tasarlanmış oynanabilir medeniyetler ve harika bir tek oyunculu hikaye sunuyor.

Dahası, dürüst olalım: Age of Empires 2'nin hala daha üstün olduğunu düşünseniz bile, yeni grafiklerin daha üstün olduğunu kabul etmelisiniz. Xbox ve PC kullanıcıları Age of Empires IV'ü oynayabilirler.

Hearts of Iron IV

Stellaris ve uzay savaşları size göre olacak diye bir şart yok. Bu yüzden, Paradox Interactive'in diğer popüler strateji oyunları da var. Gerçek zamanlı strateji oyunu Hearts of Iron 4, İkinci Dünya Savaşı'na odaklanıyor ve lojistik, büyük stratejiler, diplomasi ve iç politikayı vurguluyor. Ancak bu, video oyunu formatında bir tarih dersi değildir. İsterseniz Fransa'yı ele geçirebilir ve İngiltere'yi komünist yapabilirsiniz. Ayrıca Fransız Hindiçini rolünü üstlenebilir ve Pasifik üzerinde bir imparatorluk kurabilirsiniz. Bu stratejik oyunda her türlü alternatif tarihi canlandırma gücüne sahipsiniz.

Ve geniş ve yetenekli modlama topluluğu sayesinde, merkezi güçlerin Birinci Dünya Savaşı'nı kazandığı bir dünyada başlayarak veya sizi Soğuk Savaş'a sürükleyen genişletilmiş teknoloji ağaçlarını ve diplomasi seçeneklerini keşfederek deneyiminize sayısız varyant oluşturabilirsiniz. Tüm bunlar, yeni tatlar, daha fazla derinlik ve hatta yeni oyun konseptleri sunan DLC'yi yayınlamaya devam eden kararlı bir geliştirme ekibi tarafından desteklenmektedir. Hearts of Iron 4 yalnızca PC için mevcut.

Crusader Kings III

Bu listenin üçüncü ve son Paradox Interactive oyunu sizi yıldızlardan fiziksel olarak mümkün olduğu kadar uzağa götürüyor. Crusader Kings III, oyuncuların 11. yüzyılda herhangi bir ülkeyi kontrol etmesine ve teknolojik ilerlemesini, iç gelişimini, inancını ve istilasını yönlendirerek bir karakter hanedanı aracılığıyla yönlendirmesine izin vererek öncekileri geliştiren geniş ve kapsamlı bir gerçek zamanlı strateji oyunudur.

Entrika, din ve diplomasinin birleşimi, zamanın karmaşıklığının dikkatli bir şekilde takdir edildiğini göstermektedir. Crusader Kings 3'ün çarpıcı grafikleri ve müzikleri ile birlikte DLC ve modların istikrarlı akışı, selefine çok benzediği yönündeki bazı suçlamalara rağmen oyunu en büyük Strateji oyunları salonunda taht iddia edecek bir konuma getirdi. PS4/5, Xbox One ve PC desteklenmektedir.

En iyi strateji oyunları (2023) listesi ne işe yarar?

En iyi strateji oyunları (2023) listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyileri keşfetmeniz mümkün. Zira, 8 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

Strateji oyunları faydalı mı?

Strateji oyunları, insanların problem çözme ve analitik düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu oyunlar, oyuncuların kaynakları yönetmelerini, uzun vadeli hedefler belirlemelerini ve zorlu kararlar vermelerini gerektirir. Bu sayede, oyuncuların kritik düşünme, hızlı karar verme, takım çalışması ve liderlik becerilerini de geliştirebilirler. Ayrıca, strateji oyunları stres yönetimi, konsantrasyon ve sabır gibi becerileri de geliştirmeye yardımcı olur. Ancak, strateji oyunlarının faydalarından tam olarak yararlanmak için dengeli bir şekilde oynanmaları ve gerçek hayattaki sorumluluklardan kaçınmak yerine onlarla başa çıkmayı öğrenmek gerekmektedir.

En iyi strateji oyunları (2023) listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi strateji oyunları (2023) listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi strateji oyunları (2023) listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, En iyi strateji oyunları dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi strateji oyunları (2023) listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi strateji oyunları (2023) listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi strateji oyunları (2023) listesi neye göre oluştu?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce oynadığımız ve bitirdiğimiz oyunlar. Ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu oyunların hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

En iyi strateji oyunları (2023) dışında ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi strateji oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. En iyi strateji oyunları (2023) yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.