Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 14.04.2023

Nisan 2023) için e iyi PS5 oyunları hangileri? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Arkadaş listenizdeki herkese sorduğunuzda muhtemelen farklı bir yanıt alacaksınız. Hepimizin favorileri olsa da, Sony'nin sisteminin şu anda küçük bağımsız hitlerden birinci parti PS5 gişe rekortmenlerine kadar bazı harika tekliflere sahip olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

Ayrıca, PS5 için geliştirilmekte olan daha fazla oyun var; sonuç olarak, önerilerimizi haftalık olarak güncellemeliyiz. Ancak, konumuzdan sapıyoruz. 2020'nin sonlarında büyük bir etki yaratan Demon's Souls ve Marvel's Spider-Man: Miles Morales gibi oyunlar, konsolun tanıtımının ardından hemen listelerimizin en üstüne yükseldi.

Bununla birlikte, o zamandan beri geliştiriciler bu büyük, yaşlanan platformdaki teknolojiyi kullanmanın yeni ve yaratıcı yollarını buldular ve en iyi PS5 oyunlarının bu listesini derlemek söz konusu olduğunda bize çok sayıda seçenek bıraktılar. Peki şu anda oynanabilecek en iyi PS5 oyunları listemizin başında hangi oyun var? İşte lansman efsanelerinden PS5'e özel oyunlara ve yepyeni, unutulmaz deneyimlere kadar hemen şimdi indirme kuyruğunuza eklemeniz gereken oyunlar.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesi

Şimdi, sizlerle listemizi paylaşacağız. Ardından da, listedeki oyunları tek tek açıklayacağız.

 1. Astro’s Playroom
 2. Assassin’s Creed Valhalla
 3. Control: Ultimate Edition
 4. Deathloop
 5. Demon’s Souls
 6. Elden Ring
 7. God of War Ragnarok
 8. Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 9. Horizon Forbidden West
 10. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 11. Mortal Kombat 11: Ultimate
 12. Ratchet & Clank: Rift Apart
 13. Returnal
 14. Stray
 15. The Last of Us Part 2

 

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) ve sebepleri

Şimdi, sırada listelediğimiz oyunları açıklamak var. Her oyundan kısa kısa da olsa tek tek bahsedeceğiz. Bu sayede, bu oyunların listemizde olma sebeplerini de öğrenebilirsiniz. Şimdi, açıklamalarımıza geçelim.

1. Astro’s Playroom

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizin ilk sırasında Astro's Playroom var. Astro's Playroom on PS5, konsolla birlikte gelen ve PS5'in PS4'e göre neden teknik bir ilerleme olduğunu gösteren harika bir teknik sunumdur. Astro's Playroom, PS5'in aktivite kartlarını, 3D sesini ve süper hızlı SSD'sini vurgulamanın yanı sıra dokunsal DualSense kontrol cihazını ve yeteneklerini de sergiliyor. Başka bir deyişle, PS5'inizin donanımına ideal bir giriş niteliği taşıyor. Şimdiye kadar yapılmış en iyi oyunlardan biri olan Astro's Playroom, listedeki diğer oyunları yepyeni konsolunuza indirirken sizi oyalayacak, her yaştan oyuncuya uygun kısa bir oyundur.

2. Assassin’s Creed Valhalla

en son Assassin's Creed üçlemesinin doruk noktası. Valhalla, seriyi ilk kez İngiltere'ye taşıyarak bizi vikinglerin rolüne soktu. Assassin's Creed Valhalla, eski İngiltere ve Norveç'i tüm ihtişamıyla tasvir eden geniş bir açık dünya ve yüzlerce saat sürebilecek onlarca görevle bugüne kadarki en büyük Ubisoft açık dünyalarından biri.

Karakteriniz Eivor zafere giden yolda yağmalamalar, savaşlar ve müzakereler yaparken, bu ihtişamı hem karadan hem de denizden görme fırsatına sahip olacaksınız. Diğer mükemmel Assassins Creed oyunlarında olduğu gibi yol boyunca patronların üstesinden gelmelisiniz. Ancak ödül çabaya kesinlikle değer. Bugünlerde, hikayeyi daha da geliştiren bir ton DLC mevcut.

3. Control: Ultimate Edition

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesi yalnızca orijinal oyunları içerdiğinden, burada çok fazla remaster bulamayacaksınız. Ancak Control: Ultimate Edition tamamen yeni bir oyun deneyimi sunuyor. Control, 2019'da PS4'te karşılaştığı sayısız teknik sorundan hiçbiri olmadan PS5'te 4K çözünürlükte veya saniyede 60 kare akıcılıkta çalışıyor. Jessie'nin ayak seslerinin kumandanın gümbürtüsünde mükemmel bir şekilde temsil edilmesiyle Remedy, oyunun kurallarını değiştiren DualSense desteğini de ekledi.

Pratik ve eğitici aktivite kartları, kupa takibi ve mükemmel aydınlatma yükseltmeleri ve iyileştirmeleri ile olağanüstü bir paket tamamlandı. Oyunun Control ve Alan Wake evrenlerini birleştiren iki olağanüstü genişleme paketi de Ultimate Edition'da yer alıyor. Özünde, Control: Ultimate Edition, oyunun hiçbir zaman tam olarak var olamayan PS4 sürümüdür.

4. Deathloop

Arkane bir kez daha, sistemin yeteneklerini harika bir şekilde kullanan, son derece sürükleyici bir PS5 oyunu sundu. Deathloop, güçlü DualSense uyumluluğu, çarpıcı görselleri ve müthiş karakterleriyle Sony'nin yeni konsolundaki en iyi ve en orijinal oyunlardan biri. Oyunda iki rakip suikastçı, yaşamak için kaçmaları gereken zamansal bir döngüye yakalanıyor. Colt olarak, bir yandan rakibiniz Julianna'nın sizi öldürmesini engellemeye çalışırken, bir yandan da döngüden kaçmak için kodu çözmeli ve sekiz vizyoneri ortadan kaldırmalısınız. Deathloop, daha önce hiç Arkane oyunu oynamadıysanız başlamak için harika bir yer ve dişlerinizi geçirebileceğiniz bir ton içeriğe sahip.

5. Demon’s Souls

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizin önemli bir üyesi de Demon's Souls. PlayStation 4 için muhteşem Shadow of the Colossus yeniden yapımını piyasaya sürdükten sonra Bluepoint, PS5 için kült klasik Demon's Souls'u restore ederek saygın bir PlayStation ortağı olarak kendini hızla kanıtladı. Uzun süredir FromSoftware hayranları, Kasım 2020'de PS5 ile birlikte piyasaya çıkan Demon's Souls'u bir rüyanın gerçekleşmesi olarak değerlendirdi. Çünkü Bluepoint Games oyunu yeniden tasarlayarak harika bir iş çıkardı.

Boletaria'nın tüm krallığı, burada ve orada birkaç küçük güncelleme ile ustalıkla yeniden inşa edildi. Daha hassas kontroller, geliştirilmiş aydınlatma ve estetik güncellemeler artık oyunun havasını daha doğru bir şekilde yansıtıyor. Demon's Souls, ister muhteşem manzarası için ister size hitap eden ilk "souls" oyunu olması ihtimaline karşı oynamaya değer. Zorluk, karmaşık bilmeceler ve garip boss sistemleri gibi deneyimin bazı yönleri herkese göre olmayabilir.

6. Elden Ring

Kendi türünü tanımlayan bir oyun Elden Ring. Önceki tüm Soulslike'ların en iyi parçaları santrifüjlenerek çıkarılır. Daha sonra bu en iyi özellikleri eşsiz ve muhteşem bir açık dünya ile birleştiriyor. Bugüne kadarki en iyi RPG'ler arasında yer alan oyun, en zorlu Elden Ring patronlarından bazılarıyla büyük patron dövüşleriyle sonuçlanmadan önce zindan tarama, gizlilik ve savaş yeteneklerinizi test edecek. Özünde Souls benzeri bir estetiğe sahip olsa da, bazı öncüllerinden biraz daha kullanıcı dostu, bu da The Game Awards 2022'de Yılın Oyunu ödülünü kazanmasının nedenlerinden biri.

7. God of War Ragnarok

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizin şaşırtmayan bir oyunu ile karşınızdayız. Bu, "oyun dünyasının en öfkeli babası" efsanesinin en son bölümü ve sizi ağlatacak. Kratos ve Atreus'un gençlikleri arasındaki bağ Ragnarok'ta test ediliyor ve bu da sizi bir başka donmuş İskandinav ortamıyla tanıştırıyor. Ragnarok, orijinal oyunun yıllar önce attığı temel üzerine inşa ediliyor.

Kuşkusuz, 2022'nin en iyi oyunları arasında yer alıyor ve The Game Awards'da Yılın Oyunu dalında en fazla adaylığı aldı. Santa Monica Studios oyunu, Elden Ring'i yenmeyi başaramamış olsa da hikaye anlatımı, duygusal anlatımına yaklaşımı ve erişilebilirlik ayarları nedeniyle övgüler aldı.

8. Ghost of Tsushima: Director’s Cut

PS5'te 4K ve 60 FPS desteği ile Ghost of Tsushima Director's Cut, en iyi açık dünya PS5 oyunlarından birini geliştiriyor. Director's Cut, PS5'te Japonca dudak senkronizasyonunun yanı sıra önemli ölçüde daha hızlı yükleme süreleri içeriyor. İlk saldırıları sırasında Tsushima Adasını Moğollardan savunmakla görevlendirilen samuray Jin Sakai'nin hikayesini anlatıyor. Oyunun RPG bileşenleri sayesinde adayı onurlu veya onursuz taktikler kullanarak savunabilirsiniz, bu da deneyimi oyun tarzınıza uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır.

Seçtiğiniz yol ne olursa olsun, savaş ödüllendirici bir his veriyor ve hikayede ilerledikçe keşfettiğiniz manzara çarpıcı. Oyuna birkaç saat daha fazla içerik kazandıran ve Jin'i geçmişiyle yüzleşmeye zorlayan Iki Island uzantısı, oyunu oynamanın tartışmasız en iyi yolu olan Director's Cut'a dahil edilmiştir. En iyi açık dünya PS4 oyunlarından biri remaster ile geliştirildi ve bu türün hayranları için PS5'te mutlaka oynanması gereken bir oyun haline geldi.

9. Horizon Forbidden West

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizde şaşırtmayan bir başka oyun da bu. Tartışmasız en iyi PS4 oyunlarından biri Horizon Zero Dawn, Horizon Forbidden West ise yakın bir ikinci. Bir kez daha, garip bir salgına neyin sebep olduğunu keşfetmek için makinelerle dolu açık bir ortamda başkalarıyla birlikte çalışmanız gerekecek. Bu oyun kesinlikle atlamamanız gereken bir yapım. Çünkü orijinalinden çok daha büyük bir haritaya, hem yer üstünde hem de altında keşfedilecek tonlarca bölgeye ve bir sürü yeni araç ve beceriye sahip. Orijinal oyunun bir dezavantajı olan bazı yan görev şişirmeleri hala mevcut olsa da Guerrilla Games yöntemi geliştirerek hedefleri zamanla daha önemli hale getirdi.

https://www.youtube.com/watch?v=NTunTURbyUU&pp=ygUsTWFydmVs4oCZcyBTcGlkZXItTWFuOiBNaWxlcyBNb3JhbGVzIHRyYWlsZXI%3D

10. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Marvel's Spider-Man Miles Morales ile Insomniac Games, fantastik Marvel's Spider-Man'i temel alarak oynanışı ve hikaye anlatımını geliştirdi. Miles Morales evrenin hikayesini ilerletirken, sizi Miles Morales'in yerine koyarak onun günlük zorluklarını ve başarılarını deneyimlemenizi sağlayarak dokunaklı ve büyüleyici bir hikaye yaratmayı başarıyor.

Marvel's Spider-Man Miles Morales, ister New York'ta sallansın ister Miles'ın DualSense kumandasıyla elektrikle güçlendirilmiş hareketlerini hissetsin, oyuna bir nabız ve ritim katıyor. Peter'ın ağ atma yetenekleri ve dövüş kabiliyetleri biyo-elektriği ile aşılanmıştır. Kesinlikle Insomniac'ın şimdiye kadar yarattığı en iyi video oyunlarından biri Miles Morales. Yani, en yüksek kalibrede bir üçlü A aksiyon-macera.

11. Mortal Kombat 11: Ultimate

Dövüş oyunu istiyorsanız, En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizde bu da var. Çok az dövüş oyunu yapımcısı NetherRealm'in itibarına ve itibarına sahiptir. Mortal Kombat 11, 29 yıl sonra hala mevcut en iyi dövüş oyunlarından biri. Mortal Kombat 11 Ultimate, orijinal oyundaki tüm karakter listesini, Aftermath hikaye uzantısını ve Nisan 2019'dan bu yana piyasaya sürülen tüm Kombat Pack karakterlerini içeren ağır bir pakettir. PS5'in teknik gelişmeleri, bu oyunu Sony'nin yeni konsolu için oynanması gereken bir oyun haline getiriyor.

12. Ratchet & Clank: Rift Apart

Ratchet & Clank Rift Apart, PS5'in neler yapabileceğini gerçekten gösteren, PS5 için teknolojik bir gösteri ile tüm aile için eğlenceli bir aksiyon-macera arasındaki boşluğu dolduran boyutlar arasında mükemmel bir koşuşturmadır. Rivet'in dahil olması oyunun karakter yelpazesini genişletiyor ve PS5'in SSD'si Insomniac'ın PS4'te mümkün olmayan oyun sekansları ve set parçaları oluşturmasını sağlıyor. Ratchet & Clank Rift Apart, dudak uçuklatan manzaraları ve seviyeleri, aksiyon dolu oyun parçaları ve çok çeşitli erişilebilirlik seçenekleri nedeniyle yaşınız veya türe aşinalığınız ne olursa olsun harika bir oyundur.

13. Returnal

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizin sonlarına yaklaşmaya başladık artık. Prometheus, Alien ve biraz da Lovecraft favori filmleriniz arasında mı? Arcade, üçüncü şahıs nişancı oyunları da size göreyse Returnal oynadığınız ilk PS5 oyunlarından biri olmalı. Housemarque, egzotik bir gezegende geçen, son derece zor ama büyüleyici bir roguelike oyun döngüsü ile her zaman olduğu gibi iyi olan kendine özgü arcade-aksiyonunu sunuyor. Bu, ilginizi sonuna kadar çeken bir hikaye ile birleştirilmiştir.

Returnal ayrıca mükemmel DualSense uygulaması ve nefes kesici dokunsal geri bildirimiyle de takdir topluyor. Returnal'ın bu listedeki en zor ve en zorlu oyun olarak ünlenmesinin, sunduğu yeni nesil özelliklerin keyfini çıkarmanızı engellemesine izin vermeyin.

14. Stray

Bu büyük kedi macerasında robotlarla dolu cyberpunk tarzı bir ortamı keşfederken platform ve bulmaca çözme yetenekleriniz test edilecek. Bir yandan gizemi çözmeye çalışırken bir yandan da kedi işleri yapan bir kedi olmanız kulağa harika gelmiyor mu? Burası kızıl kediciğimize kentsel bir oyun alanı sağlıyor. Ancak, aynı zamanda önceki sahiplerinden insani özelliklere sahip robotik arkadaşlarla da dolu.

Dikkatinizi ana konudan uzaklaştıracak bir sürü şey var. Ancak şehre tam olarak ne olduğu hakkında daha fazla bilgi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Bu yüzden, bu sevimli bireylerle konuşmalı ve çevrenizi tanımalısınız. Stray adlı büyüleyici küçük oyun, zafere giden yolda tırmalamanızı, miyavlamanızı ve zıplamanızı sağlar. Kedileri ve ilgi çekici hikayeleri seviyorsanız bu oyunu evinize götürmek isteyeceksiniz.

15. The Last of Us Part 2

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizin son oyununa geldik. Ancak, sonuncu diye en kötüsü demek değil. The Last of Us Part 1'i oynadıysanız zaten bir yolculuğa çıkacağınızı biliyorsunuz. Eğer oynamadıysanız nereye gittiniz? İlk oyunun PS5 remaster'ı ve şimdiye kadarki en iyi PS4 oyunlarından biri olması söz konusu. Bu sebeple, en iyi PlayStation deneyimleri arasındaki The Last of Us'ı es geçmek aptallık olur. Mevcut HBO dizisi nedeniyle seriye olan ilgi tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Oyunlarda yeniyseniz, Bölüm 2'ye geçmeden önce Bölüm 1'i oynadığınızdan emin olun.

Yolculuğun keyifli geçeceğini garanti edemeyiz; ne de olsa bu, orijinalinden beş yıl sonra geçen acımasız bir hikaye. Ancak intikam ve affetme gibi temel fikirleri vurgulayan gerçekçi bir hikaye arıyorsanız, Joel ve Ellie'nin bu kaçırılmaması gereken devam oyununda devam eden maceralarıyla yanlış gidemezsiniz.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesi ne işe yarar?

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyileri keşfetmeniz mümkün. Zira, 15 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, En iyi PS5 oyunları dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) listesi neye göre oluştu?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce oynadığımız ve bitirdiğimiz oyunlar. Ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu oyunların hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) dışında ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi PS5 oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. En iyi PS5 oyunları (Nisan 2023) yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.