Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 12.10.2022

En iyi korku oyunları rehber yazımızda, 2022 yılında mevcut olan korku oyunlarından bahsediyoruz. Zira, korku oyunu oynamak isteyen oyuncular için güzel tavsiyelerimiz var. Şu anda okuduğunuz yazımızda, önce sizlerle oyun listesi paylaştık. Ardından ise, bu oyunlar hakkında kısa bilgiler verdik. Dilerseniz, şimdi bu listeye göz gezdirebilirsiniz. Daha sonra da, beğendiğiniz oyunun nasıl bir şey olduğunu, sonraki açıklamalarımızdan okursunuz. Bu sayede, oynamak istediğiniz oyunun nasıl bir şey olduğunu da görmüş olursunuz. Şimdi, sizleri bu liste ile baş başa bırakalım.

En iyi korku oyunları 2022

 1. Phasmophobia
 2. Dead by Daylight
 3. Metro Exodus
 4. Resident Evil Village
 5. The Evil Within 2
 6. Alien: Isolation
 7. Condemned: Criminal Origins
 8. Darkwood
 9. System Shock 2
 10. Amnesia: The Dark Descent
 11. Outlast
 12. Dead Space
 13. Stories Untold
 14. Little Nightmares
 15. Inside
 16. Oxenfree
 17. Doom 3
 18. The Quarry

En iyi korku oyunları 2022 1-3

Şimdi, listemizde yer alan ilk 3 korku oyunundan bahsedeceğiz.

1. Phasmaphobia

Phasmophobia öncelikle bir korku oyunu olmasına rağmen, siz ve en fazla üç diğer araştırmacı, rapor vermeden önce bölgeyi ürkütücü bir şekilde terörize eden ne tür bir hayalet olduğunu belirlemek için perili bir yeri araştırırken, onu işbirlikçi bir dedektiflik oyunu olarak düşünebilirsiniz. Karanlık, sıkışık koridorlarda ve ürkütücü derecede sessiz odalarda gezinmek için ekip çalışmasına, en iyi dedektif şapkanıza ve kesinlikle çelikten sinirlere ihtiyacınız olacak.

Siz ve ekibiniz ruh çağırma tahtaları, ruh kutusu, haç ve leke çubukları gibi araçları kullanmalı ve sonra da musallatı araştırmalısınız. Ayrıca, görevler arasında çamurlu suyun fotoğrafını çekmek ve hayalete sorular yöneltmek de var. Ancak dikkatli olun. Zira, tüm araştırmalarınız muhtemelen hayaleti korkutacaktır. Dahası, aramaya başladığında orada olmak istemezsiniz.

2. Dead by Daylight

Yalnız bir katil ya da çılgınca haritadan çıkmaya çalışan dört insan kurtulandan biri olarak oynamayı seçebilirsiniz. Hayatta kalanlar kendilerini savunacak güçte değiller, ancak bir araya gelerek kaçmaya hazırlanırken katili oyalayabilir, tuzağa düşürebilir ve hayal kırıklığına uğratabilirler. Bu, en iyi oyun korkularından bazılarını içeren hoş bir şekilde basit bir formattır ve her şey oyuncu odaklı olduğundan, bir sonraki adımda ne olacağını asla tahmin edemezsiniz.

Ancak Dead by Daylight'ın sürekli büyüyen oynanabilir katiller listesi, oyunun gerçekten parladığı yerdir. Dahası, Silent Hill ve Resident Evil gibi saygı duyulan video oyunlarından Ghostface ve The Shape gibi klasik slasher'lara kadar aklınıza gelebilecek neredeyse her korku ikonu geliştirici Behaviour Interactive'in kütüphanesine eklendi. Hangi katil tarafından takip ediliyorlarsa ona uyum sağlamak hayatta kalanların elinde çünkü her birinin cinayet ve kötülük tarzlarını yansıtan farklı bir dizi becerisi var.

3. Metro Exodus

Kıyamet sonrası Rusya'nın davetkâr bir diliminde Metro Exodus çeşitli oyunlar içeriyor: Wolfenstein gibi heavy metal müzikleri olan bir FPS ve hikaye odaklı bir aile draması. Metro Exodus'un heyecan verici sonuna giden yolda, tüyler ürperten çok sayıda korku oyunu sekansı var.

4A Games'in oyunundaki gündüz/gece mekaniği, Artyom'un macerasının silahlı bir saldırı mı yoksa karanlıkla örtülü gizli bir baskın mı olacağına karar vermenizi sebep olur. Ancak, rakiplerinize tamamen karanlıkta sinsice yaklaşmak için gün boyunca uyumaya karar verirseniz, çok daha korkunç bir deneyime hazır olun. İnsan düşmanlar geri adım atmış olsalar bile, hücum eden bir Humanimal veya uluyan bir Watchmen'in ürpertisi acı verici derecede rahatsız edicidir.

En iyi korku oyunları 2022 4-6

İlk 3 oyun tavsiyemizi aradan çıkardığımıza göre, sırada 4, 5 ve 6. oyunlar var.

4. Resident Evil Village

Oyunun kahramanı Ethan Winters, işlerin hiçbir zaman daha basit olmadığını fark eder. Dahası, Resident Evil 7'de Ethan ilk olarak uzun süredir kayıp olan karısının gizemli bir şekilde kendisiyle iletişime geçmesiyle ortaya çıkar. Daha sonra onu bulmak için yola koyulur, bu da onu ürpertici bir bataklık kulübesine ve orada yaşayan Baker ailesiyle kötü bir karşılaşmaya götürür.

Neyse ki Chris Redfield araya girerek Ethan'ı kurtarır ve kısa bir süreliğine de olsa hayatı normale döner. Resident Evil 8'de Ethan'ın dünyası bir kez daha alt üst olur. Bu kez, sakinleri vahşi köylüler ve canavarlar olan uzak bir toplulukta hapsedilir. Oyunun baştan çıkarıcı antagonisti olan uzun boylu kadın Resident Evil Village'ı ünlü yapmış olabilir, ancak birinci şahıs hayatta kalma korku oyunu oyuncuları hızla korkutmaya başlar.

5. The Evil Within 2

Geceleri bile en iyi korku oyunları sizi uyanık tutar. The Evil Within 2 bu standartla zirveye doğru çığlık atıyor. Bir yığın kesik bedenin yerde sıçrayarak solgun, etli bir uzuv yığınına dönüşmesini gördükten sonra uyumak zor. Dahası, birden fazla gülen surata ve sağ kol yerine bir testereye tanık olduktan sonra uykuya dalmanız daha da zor olacaktır.

The Evil Within 2'de bunun gibi deri yüzme sahneleri bolca var. Dahası, her biri bir öncekinden daha yaratıcı. Ancak, Tango Gameworks'ün devam oyunu, en korkunç video oyunu anlarının bir özetinden çok daha fazlası. Bossları yenmek ve ürkütücü konakları keşfetmek arasında ne bulacağınızı asla bilemeyeceğiniz açık dünya bölümleri var. Dahası, umutsuzca ihtiyaç duyulan bazı av tüfeği mermileri veya oyununuzun geri kalanı boyunca sizi takip edecek sinsi bir hayalet de oyunda. Yani, başınızda gerçekten çok fazla bela var. Ayrıca, her birinin altından kalkmak da size düşüyor. Hadi, şimdi uyu, uyuyabilirsen.

6. Alien Isolation

Bir uzay istasyonunda büyük ve korkunç bir uzaylıyla mahsur kalmak nasıl? Alien: Isolation'daki uzaylı, kurnaz yapay zeka ve seviye tasarımının da yardımıyla, olması gerekenden çok daha korkunç. Bu korku oyunu aslında bir birinci şahıs saklanma simülatörü kesinlikle. Çünkü karşınızdaki korkunç takipçi dövülmeye, vurulmaya veya dövülmeye duyarlı değildir.

En iyi korku oyunları sizi tamamen çaresiz hissettirir. Alien: Isolation'da kendinizi devasa Gigerian dehşetinden korumak için kurnazlığınıza, dolaplara ve masaların altına girme eğiliminize ve çeşitli şaşırtmacalara güvenmeniz gerekir. Bir korku oyunu düşmanından, her an, beklenmedik bir şekilde ve haber vermeden ortaya çıkabilecek ölümcül bir yaratıktan daha fazla ne isteyebilirsiniz ki?

En iyi korku oyunları 2022 7-9

Şimdi, diğer 3 oyundan bahsedelim. Zira, gördüğünüz üzere liste gerçekten uzun ve dolu.

7. Condemned Criminal Origins

Korku oyunlarınızın kalp durduracak kadar gergin ve acımasızca şiddetli olmasını mı seviyorsunuz? On yıllık grafikleri var. Fakat buna rağmen Monolith'in Condemned: Criminal Origins, efsane bir birinci şahıs korku oyunudur.

Bu evsiz insan dövüş simülatöründe gece vakti olay yeri araştırmacısı ve insan kum torbası Ethan Thomas rolünü üstlenebilirsiniz. Condemned: Criminal Origins, ateşli silah içermemesiyle öne çıkan gerçek bir el feneri korku filmidir. Korkunç, yıkanmamış adamlar köşelerden ve gölgelerden üzerinize atlıyor. Bir kavgada hayatta kalmak için yumruklarınızı dikkatlice zamanlamalı ve rakibinizin darbelerini sabırla saptırmalısınız. Bir grup düşmanla savaşırken, en iyi hareket tarzınız genellikle olay yerinden kaçmaktır.

8. Darkwood

Korku oyunları ses tasarımının önemini göz ardı eder. Uzaktan gelen bir tıkırtının ya da basit bir tırmalama sesi kesinlikle çok korkunç. En iyi korku oyunları listemizde olan Darkwood, size bu korkuyu hatırlatacak. Bu yukarıdan aşağıya korku oyununda gizemli bir adam vebanın istila ettiği bir ormanın ortasındaki bir evde mantar pişiriyor.

Dışarıda hava aydınlıkken istila edilmiş ormanda dolaşmak kesinlikle çok gerici. Dahası kuduz köpekleri savuşturmak ve malzeme toplamak da var. Ayrıca, kim olduğunuzu ve buraya nasıl geldiğinizi belirlemeye çalışmakta özgürsünüz. Ancak geceleri tek seçeneğiniz eve dönmek ve gecenin acayipliklerinin yanınızdan geçip gitmesini beklemek. Ne kadar iyi hazırlanmış olursanız olun, yine de sizin için geleceklerdir. Kendinizi gizlemek için pencerelere barikat kurabilir, düşmanları savuşturmak için jeneratörünüzü yakıtla doldurabilir ve son savunma hattı olarak tuzaklar kurabilirsiniz.

Darkwood'un gözeneklerinize sızma ve tek bir uzvunuzu bile açığa çıkarmadan sizi takip etme kapasitesi tekinsiz. Tıkırtı sesleri, garip feryatlar ve gıcırdayan kapılar nedeniyle sık sık Esc tuşuna basıp masaüstünden kalktık. Yukarıdan aşağıya bakış açısı sizi yanıltmasın; bu mevcut en iyi korku oyunlarından biri.

9. System Shock 2

Birinci şahıs hayatta kalma korku oyunlarının belirli bir alt türü System Shock 2 ile başladı. Açık uçlu tasarımı ve hiç bitmeyen güverte ve oda labirenti ile keşif ve keşfi teşvik eder. Perili bir John Lewis'te mahsur kalmaya benzer, ancak bunun yerine psişik ölüm maymunları vardır.

Von Braun, siz bakmadığınızda bile var olmaya ve olmaya devam eden kalıcı bir dünyadır. Dahası seyrek nüfuslu yıldız gemisinin içinde daha yoğun bir yer hissi yaratır.

En iyi korku oyunları 2022 10-12

Fark edebileceğiniz üzere, listemiz gerçekten geniş. Şimdi sizlerle paylaştığımız ilk 9 oyunun yetmemiş olması mümkün. Zira, daha henüz bu yazımızın yarısındayız. Sıra, listenin geri kalanında. Gelin, bir de onlara göz gezdirelim.

10. Amnesia The Dark Descent

Korku oyunlarının aksine, kabuslar genellikle mantıksal kuralları takip etmez. Ancak Amnesia: The Dark Descent gerçekten dehşet vericidir. Bu, canavarların size her an saldırabileceği, tek savunmanızın onlardan gizlenmek ve saklanmak olduğu ve canavarlara sadece bakmanın bile sizi delirtebileceği bir korku oyunudur.

Amnesia: The Dark Descent'teki canavarlar mevcut olduğunda, pratik olarak bir topun içine kıvrılır ve gözlerinizi kapatırsınız, ne zaman ayrıldıklarını belirlemek için sesli ipuçlarına güvenirsiniz. Amnesia: The Dark Descent, "Bilinmeyenden korkmak, korkuların en güçlüsüdür" sözüne sadık kalıyor. Kesinlikle, şimdiye kadar çıkmış en korkunç korku oyunlarından biri.

11. Outlast

Outlast, modern korku filmlerinin "found footage" tekniğini kullanıyor. Dahası, terk bir akıl hastanesinde geçen birinci şahıs bir keşif oyunu. Bu terk psikiyatri hastanesi, tüm bağırsaklarınız hala vücudunuzun içindeyken hayatta kalmak için kaçınmanız gereken bir dizi psikotik hastaya ve acımasız personele ev sahipliği yapmaktadır. Bu, korku oyunlarındaki tüm terk psikiyatri hastaneleri için geçerlidir. Bu klişeler filmlerde iyice keşfedildi. Fakat, Outlast'ın gösterdiği gibi, korku oyunlarının hala bunlardan faydalanması mümkün.

Outlast'ın loş koridorlarında gezinirken kameranızın kızılötesi modundan dikkatlice bakmalısınız. Sonuç olarak Outlast belirgin bir şekilde ürkütücü bir görsel kimliğe sahip ve sizi takip eden düşmanlara karşı kendinizi savunmasız hissediyorsunuz. Ziyaret ettiğiniz hastanenin kameranızla aynı marka ve model pillerle dolu olması, kameranızın pillerinin ne kadar kısa süre dayandığı düşünüldüğünde küçük bir merhamet.

12. Dead Space

Dead Space, Event Horizon'un hiç var olmamış korku oyunu uyarlamasına benzer bir adım atıyor. Zira, derin uzaydaki bir maden gemisini titreyen, arızalı dizlerinin üzerine çökerten ne'er-do-well tarikatçıları çetesinin hikayesini anlatıyor.

Bir lazer kesiciniz var. Bununla, gemiyi ele geçiren deforme olmuş uzaylı yaratıkların lejyonlarını stratejik olarak parçalama yeteneğiniz var. Her şeye rağmen, onu kullanmaktan asla rahatsız olmayan bir tamircisiniz.

En iyi korku oyunları 2022 13-15

Artık, bu listemizin de sonuna yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Şimdi, son 3'lüye geçmeden önceki oyunları anlatalım.

13. Stories Untold

Stories Untold, dört kısa korku hikâyesinden oluşan ve her biri çarpık hikâyelerinin ana aracı olarak benzersiz bir eski teknoloji parçası kullanan, son derece yaratıcı bir derlemedir. İlk bölümde büyük, modası geçmiş bir CRT monitörün önüne itiliyorsunuz. Sonra, burada korkunç metin macera oyunu The House Abandon'ı oynamanız gerekiyor.

Işıkların titremeye başlaması, açıklanamayan gümbürtülerin devam etmesi ve hayali seslerin sizi asla gerçekleşmeyen bir atlama korkusu beklentisiyle ekrana yapıştırması nedeniyle çevrenizin okuduğunuz hikayedekine benzemeye başlaması uzun sürmüyor. Stories Untold'un dört bölümü, diğer korku oyunlarının çoğundan daha bilinçli bir yaklaşım benimseyerek, hızlı heyecanlar yerine atmosfer ve ruh haline odaklanıyor.

14. Little Nightmares

Little Nightmares halihazırda ikinci bölümünde olsa da, serinin ilk oyununu oynamakta fayda var. Çünkü serinin The Thin Man ile doruk noktasındaki hesaplaşmasına zemin hazırlaması açısından bu şart. The Maw'ın sıkışık koridorlarında yer alan, gizem ve kötülükle örtülü bir yer olan izole geminin dehşetinden kaçmaya çalışan küçük bir çocuk olan Six rolünü üstleniyorsunuz.

Oda ve koridorlardan oluşan tehlikeli bir labirentte gezinmeniz gerek. Dahası, orada yaşayanlardan kaçınmak için bulmacaları çözmeniz gerekecek. Umutsuzca kaçmaya çalışıyorsunuz. Ancak grotesk İkiz Şefler jilet gibi keskin kasap bıçaklarıyla peşinizde. Ayrıca, Hizmetli'nin uzun kolları havalandırma deliklerinden geçerek peşinizden geliyor. Little Nightmares kısa bir oyun olabilir. Ancak karanlık, tedirgin edici bir dünyada gerilim yaratmayı, korkunç bir hikaye örmeyi başarıyor. Hatta bizi epik bir sonuçla doruğa ulaşan korkunç bir yolculuğa çıkarmayı da başarıyor.

15. Inside

Little Nightmares'a benzer bir şekilde, kahramanımız yalnız. Ayrıca, ölümcül tehlikeler tarafından avlandığı kasvetli bir ortamdan kaçmak zorundadır. Zihin kontrol kaskı takarak nesneleri hareket ettirmede ve bulmacaları çözmede kendisine yardımcı olmaları için etrafta toplanan çaresiz, habersiz insan kalabalığını yönlendirebilir. Limbo gibi, muhtemelen çok fazla öleceksiniz. Dahası, ekran kararmadan önce ölebileceğiniz tüm yollar korkunç ve acımasız.

Ses ve ortam aydınlatmasının idareli kullanımının yanı sıra Inside'ın sanat tarzı, gerçekten rahatsız edici bir deneyim yaratmak için tek renkli arka planlar ve ara sıra renk parlamaları kullanıyor. Bu uğursuz, anlatı odaklı platform oyunu, dehşet verici derecede akıldan çıkmayan bir yolculuk.

En iyi korku oyunları 2022 16-18

Şimdi, bu listemizin son önerilerine geldik.

16. Oxenfree

Hikâye bir grup arkadaşın parti vermek için uzak bir adaya gitmesiyle başlıyor. Ancak, uzun zamandır unutulmuş dehşetlere ev sahipliği yapan adaya vardıklarında, parti uğursuz bir hal alıyor. Başka bir dünyada bir yarık yaratan itaatsiz bir genç olan Alex rolünü üstleniyorsunuz ve oyunun nasıl oynandığını etkileyen diyalog parçalarını ve kararları seçerek olay örgüsünü etkileyebiliyorsunuz.

Bu, şok edici sonuca kadar süren gergin ve rahatsız edici bir atmosfer yaratmak için ürpertici bir macera oyunu ile paranormal bir korku arasında gidip gelen doğaüstü bir gerilim. Oxenfree türler arasında gidip gelerek büyülü, sevimli ve son derece ürkütücü bir şey yaratmayı başarıyor.

17. Doom 3

En iyi korku oyunları söz konusu olduğunda, önemli olan tek faktör korkutuculuktur ve Doom 3 hala cehennem kadar korkunçtur. Doom 3 2004 yılında piyasaya çıktı. Bu da, onu bizim için neredeyse orijinal Doom'un piyasaya sürüldüğü zamanki kadar eski yapıyor.

Olabildiğince geleneksel bir nişancı oyunu olan bu oyundaki vurgu, cehennem zebanilerinden, ters dönmüş bebek yüzlü örümceklerden ve garip uzaylı ayılardan oluşan bir orduya karşı kullanmak için hızla genişleyen bir silah cephaneliğidir. id Tech 4 motoru zamanının bir harikasıydı. Önceden düz kahverengi sprite dizisine akıl almaz bir ayrıntı seviyesi veriyordu.

On yıldan uzun bir süre sonra, Doom 3'ün jumpscare zamanlaması hala biraz acımasız hissettiriyor. Ayrıca, oyunun grotesk düşman seçimi ideal bir korku oyunu malzemesi oluşturuyor.

18. The Quarry

2015'in sürpriz hiti PS4'e özel Until Dawn, tüm zor seçimleri sizin yapmanıza izin veriyordu. Ayrıca, "ormandaki kulübe" tarzı bir gençlik korku hikayesi anlatıyordu. Dark Pictures Antolojisi'nin en son bölümü olan The Quarry ile yaratıcı Supermassive Games, kamptaki son gecelerinde bir grup genç danışmanın hikayesini anlatmak için uzak bir ormanlık alana geri dönüyor.

En iyi korku oyunları dışında ne tavsiye edersiniz?

Sitemiz üzerinde elbette "en iyi oyunlar" konulu birden fazla yazı var. Dikkatinizi çekebilecek +18 oyun listemiz, bu listelerden bir tanesi. Ayrıca, En iyi online oyunlar listemize de göz gezdirebilirsiniz. Hatta, dünyanın en zor oyunu listemizi de gözden geçirmenizde fayda var. Hatta ve hatta, en iyi MMORPG oyunları yazımıza da kesinlikle bakmalısınız. Bir de, en iyi FPS oyunları listemize bakmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, en iyi ücretsiz oyunlar yazımıza da bakmadan geçmeyin.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.