Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 10.10.2022

En iyi FPS oyunları rehber yazımızda, 2022 yılı içerisinde hala oynaması mümkün olan en iyi FPS oyunlarından bahsedeceğiz. Zira, son zamanlarda oynamak için oyun arar olduk. Siz de, tıpkı bizim gibi sorun çekiyorsanız, şimdi rahatlayabilirsiniz. Çünkü, önce oyunları listeleyeceğiz, sonra da detaylandıracağız. Yolumuz biraz uzun. Bu sebeple, dilerseniz bir an önce listemizle sizi baş başa bırakalım.

En iyi FPS oyunları (2022)

  1. Halo Infinite
  2. Escape From Tarkov
  3. Valorant
  4. Titanfall 2
  5. Apex Legends
  6. Metal: Hellsinger
  7. Call of Duty: Warzone
  8. Doom Eternal

En iyi FPS oyunları (2022) 1-4

Öncelikle, bu listemizde yer alan ilk 4 oyundan bahsedeceğiz.

1. Halo Infinite

En iyi FPS oyunları listemizin başında, Halo Infinite var. Geçtiğimiz yılın sonlarında, 343 Industries ve Xbox Game Studios, hayranları dinledi. Sonra, hayatımıza biraz daha Halo ekledi. Orijinal oyunun 20. yıldönümü için zamanında piyasaya çıktı ve hayal kırıklığına uğratmadı.

Serinin ilk açık dünya konsepti, oyunculara Halo evrenini keşfetmeleri için daha geniş bir alan sunarken, hepimize bizi Halo evrenine ilk çeken şeyi hatırlatan bir heyecandan başka bir şey değil. Kazanmak için birçok farklı yöntemin olduğu bu savaş alanlarında, alışılmışın dışında düşünmek şart. Örneğin, bir Banished silah fabrikasını havaya uçurmaya veya bir araç tesisini kapatmak için yakıt çekirdeklerine zarar vermeye karar verebilirsiniz.

Elbette, ölüm maçı, bayrağı ele geçirme, Büyük Takım Savaşı ve diğer oyun modları seçenekleri de dahil olmak üzere bir ton çok oyunculu işlevsellik mevcut.

2. Escape From Tarkov

Escape From Tarkov, en iyi FPS oyunları listemizin bir parçası. Çünkü, FPS türünün ince ve cesur yönleri Escape From Tarkov'da bir araya geliyor. Battlestate Games, 2017 yılında bu yoğun hayatta kalma nişancısını beta olarak yayınladı. Dahası, o zamandan beri düzenli olarak yeni özelliklerle güncellendi.

Oyuncular, kurgusal bir Rus bölgesi olan Tarkov'un çeşitli bölgelerine erişerek görevleri yerine getirmekle görevli. Dahası, paha biçilmez malları kurtarmak ve zaman dilimi sona ermeden çıkmakla görevli. Bir PMC ya da BEAR ajanı olarak oynayabilirler. Bu, diğer oyuncuların yanı sıra birçok NPC grubuna karşı rekabet etmeyi gerektirir ve baskın sırasında ölürseniz, yanınızda getirdiğiniz her şeyi kaybedersiniz.

Escape from Tarkov'a bu listede bir yer kazandıran şey, betanın her bir bileşenine verilen ayrıntılara gösterilen özen seviyesidir. Oyunda bir baskında kullanmadan önce tabancanızın her yönünü değiştirebilirsiniz ve derinlemesine balistik sistemi, yükünüzü tek tek mermiye kadar dikkatlice incelemeniz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıntılara gösterilen bu özen, her şeyinize mal olması mümkün şiddetli çatışmalarla sizi baş başa bırakır. Escape From Tarkov, savaşın her saniyesini önemli hissettirmeyi başaran birkaç oyundan biri.

3. Valorant

Valorant, tabii ki en iyi FPS oyunları listemizin bir parçası. Zira, 2022'de ustalaşmaya değer bir FPS oyunu varsa Valorant'ı yenmek zordur. Aynı zamanda gerçek bir icat da gerektiriyor. Takım tabanlı bir oyun. Dahası, o kadar sürükleyici ki bir çizgi romanın sayfalarından fırladığınızı düşüneceksiniz.

Amerikan futboluna benzediğini hayal edin. Ancak, rakip takımın kale direklerinin arkasına bir domuz derisi yerleştirmek için işbirliği yapıyorsunuz. Bunun yerine, takımınızın hücumda veya savunmada olmasına bağlı olarak düşman hatlarının arkasına bir bomba yerleştirmeniz gerek. Yahut, etkisiz hale getirmeniz gerek. Counter-Strike ile aynı temel önermeyi paylaşmasına rağmen, aslında bundan çok daha fazlası. Ayrıca, MCU'ya rakip olacak kadar sihir ve fütüristik silahlara sahiptir.

Oyunu oynamak ve farklı karakterleri denemek için çok zaman harcamalısınız. Bu sayede, becerilerde ustalaşma olasılığınız o kadar artar. Her ajan, haritadaki güçlerini yansıtan benzersiz bir beceri ve yetenek setine sahiptir. Hem şık hem de tatmin edici olan bu oyunun pek alternatifi yok.

4. Titanfall 2

Titanfall 2 de, en iyi FPS oyunları listemizde var. Çılgınca başarılı battle royale oyunları Apex Legends ile herkesi şok etmeden önce, Respawn Entertainment'taki eski Call of Duty geliştiricileri, oyuncuların son derece akrobatik, duvarda koşan pilotları ve onların devasa topuklarının altında söz konusu pilotları ezebilen devasa savaş mekanizmaları olan titanlarını kontrol ettikleri fütüristik bir nişancı oyunu olan Titanfall ile birinci şahıs nişancı pazarına girmeye çalıştı. Titanfall her ne kadar iyi karşılansa da, seri 2016'da piyasaya çıkan Titanfall 2'yle damga vurdu.

Peki 2014'ün uyuyan hiti nasıl oldu da bir önceki neslin en iyi (ve en az takdir edilen) birinci şahıs nişancı oyunlarından biri haline geldi? Basitçe söylemek gerekirse, ilk oyunun çok oyunculu modunu benzersiz kılan çılgınca botlarla yere (ve duvara) basma parkur aksiyonunu ve yörüngeden inerek birbirlerini pataklayan havalı dev robotları geliştirdi ve mükemmelleştirdi. O zamanlar Call of Duty gibi genel, modern askeri simülasyonlar olmayan birinci şahıs nişancı oyunları bulmak zordu. Bu nedenle Titanfall 2'nin türe akrobatik, bilim kurgu yaklaşımı yeni bir soluk gibi hissettirdi.

Titanfall 2'ye şaşırtıcı derecede eğlenceli ve düşünceli bir tek oyunculu senaryo da geldi. Esasen bir adam ve onun bilinçli bir savaş robotu ile etkileşimi hakkında basit bir hikaye. Effect and Cause, şimdiye kadar çıkan en iyi tek oyunculu FPS seviyelerinden biri. Ayrıca, Akıllı Tabanca'nın oyunun sonlarında yeniden ortaya çıkmasını içeren fantastik bir sekansı da var. Dahası, zaman ayırmaya değer.

En iyi FPS oyunları (2022) 5-8

Şimdi de sıra, diğer 4 oyunda.

5. APEX Legends

2022 yılı için en iyi FPS oyunları konusunda, elbette APEX Legends'tan da bahsetmek şart. Gizli bir geliştirme sürecinin ardından Respawn Entertainment ve EA, Apex Legends'ı 2019 yılında oyuncuların kucağına gizlice bıraktı. EA, serinin üçüncü oyununu bekleyen Titanfall hayranlarının ve ganimet kutularıyla dolu, oynaması ücretsiz, canlı hizmet oyunlarından bıkmış oyuncuların tepkisini çekmemek için oyunun tanıtımını yapmaktan kasıtlı olarak kaçındı.

Nihayetinde Apex büyük bir başarı elde ettiği için çok fazla endişelenmelerine gerek kalmadı. Titanfall geliştiricileri, tipik battle royale formülüne, özel yeteneklere ve benzersiz kişiliklere sahip kahraman karakterlerin dahil edilmesi, rastgele kişilerle oynamayı kolaylaştıran kullanımı kolay bağlamsal bir "ping" iletişim sistemi ve Titanfall oyunlarını çok eğlenceli kılan hızlı tempolu, arcadey silah oyunu gibi bazı ilginç eklemeler yaptı. Duvarların üzerinde koşamasanız da hareket sistemi sezgisel, hızlı ve Apex'in öncüllerini anımsatıyor. Gerçekçilikten uzak bir battle royale deneyimi istiyorsanız güzel bir seçim. Hatta, daha fazla Fortnite oynamak istemiyorsanız, Apex yeni bir tercih için harika bir yer.

6. Metal: Hellsinger

Metal: Hellsinger, en iyi FPS oyunları listemizin bir parçası. Çünkü Metal: Hellsinger, Doom'da sevdiğimiz her şeyi alıp 11'e yükselten vazgeçilmez bir nişancı oyunu. Geliştirici The Outsiders'ın bu baş döndürücü oyununda oyuncular, Serj Tankian ve Trivium'dan Matty Heafy gibi yıldızlarla dolu bir metal müziğinin ritmiyle ateş etmeli, yeniden doldurmalı ve kaçmalıdır.

Cehennemin derinliklerinde patlarken, şık bir çift tabanca seti, yıkıcı bir av tüfeğinizle kasıp kavurun. Ayrıca, bundan çok daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi güçlü silahla karşılıksız şiddet uygulayacaksınız. Kahramanınız ve iblis dostunuz The Outsider'ın sesini şeytandan geri almasını engellemeye çalışan bir dizi kana susamış iblis ile cephaneliğiniz için hedef sıkıntısı da yok.

7. Call of Duty Warzone

En iyi FPS oyunları listemizin olmazsa olmazı Call of Duty Warzone'dan da bahsedelim. Call of Duty'nin battle royale rakiplerini gölgede bırakmaya yönelik ikinci girişimidir. Ayrıca, Black Ops 4'ün Blackout modunun bir tür devamıdır. Warzone, 150 oyuncu lobisi, daha büyük ve daha özenli bir haritaya sahip. Ayrıca, akıcı bir envanter yönetim sistemi ve harika bir zırh sistemi var.

Warzone'un en ilgi çekici unsurlarından biri Gulag - oyuncuların öldürüldüklerinde gönderildikleri bir hapishane. Orada oyuncular 1'e 1 yoğun maçlarda mücadele ediyor ve kazanan Verdansk'ta yeniden doğuyor.

Warzone oyun modu olan Resurgence, haritanın daha küçük bir bölümünde daha hızlı maçlar oynatıyor. Gulag ile yüzleşmek yerine, öldürülen oyuncuların aksiyonun ortasına paraşütle geri atılmadan önce sadece kısa bir süre beklemeleri gerekiyor. Tabii takım arkadaşları süreyi atlatmayı başarırsa.

Hangi oyun modunu seçerseniz seçin, kaybedemezsiniz. Tanıdık Call of Duty silah oyunu ve önemli bir silah özelleştirme sistemi de eklendiğinde, Warzone bugün mevcut olan en gösterişli ve tam anlamıyla gerçekleştirilmiş battle royale deneyimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

8. Doom Eternal

Doom Eternal, 2022 yılında oynanabilen en iyi FPS oyunları listemizin bir parçası olmayı gerçekten hak ediyor. Eğer id software'in DOOM 2016'sı oyuncuların kendilerini durdurulamaz bir güç gibi hissetmelerini ve şeytani cehennem zebanilerinin kalabalığını yırtıp geçmelerini amaçlıyorsa, DOOM Eternal'ın yöntemi bu katliamı lazer odaklı bir cerrahi ölüm-öldürme akış şemasına dönüştürmektir.

Süper pompalı tüfek, chaingun ve roketatar gibi serinin favori silahlarının hepsi geri dönüyor. Ancak DOOM Eternal'daki her silah iblisleri öldürmek için farklı araçlar değil. Bunun yerine, bir veya iki özel şeyde çok iyi olacak şekilde geliyor. Örneğin, süper pompalı tüfek, oyuncu ile düşmanlar arasındaki boşluğu kapatmak için. Ayrıca, ağır top uzaktaki düşmanları veya daha büyük kötülerde bulunan zayıf noktaları vurmak için harika.

Bu "her işe uygun araç" yaklaşımı, acımasız öldürme sistemini de getiriyor. Ayrıca, elektrikli testere saldırıları aracılığıyla sağlık ve cephane rezervlerini sürekli olarak doldurma ihtiyacıyla birleşiyor. Bu da, oyuncuların en iyi yol hakkında sürekli olarak anlık kararlar vermelerini sağlıyor. En sevdiğiniz silahı uzun süre kullanmayacaksınız, ancak bu tüyler ürpertici cazibenin sadece bir parçası.

Çılgın oynanış, abartılı şiddet ve son derece acımasız müziklerin birleşimi DOOM Eternal'ı günahkâr bir şekilde iyi vakit geçirilen ve oynamaya değer bir oyun haline getiriyor.

En iyi FPS oyunları dışında ne öneriniz var?

Sitemiz üzerinde elbette "en iyi oyunlar" konulu birden fazla yazı var. Dikkatinizi çekebilecek +18 oyun listemiz, bu listelerden bir tanesi. Ayrıca, En iyi online oyunlar listemize de göz gezdirebilirsiniz. Hatta, dünyanın en zor oyunu listemizi de gözden geçirmenizde fayda var. Hatta ve hatta, en iyi MMORPG oyunları yazımıza da kesinlikle bakmalısınız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.