Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 18.09.2023

Belli bir evrende geçen filmleri izlemek, kesinlikle zor. Zira, hangi sırayla izlenmesi gerektiğini çözmek şart oluyor. DC filmleri izleme sırası yazımızda da, sizler için kronolojik olarak listeledik. Tabii, aynı zamanda, çıkış tarihlerine göre de listelediğimiz bir kısım var. Fakat, önce sizlerle kronolojik sırayı paylaşacağız. Ardından da, çıkış tarihine göre sıralayacağız. Sonra da, bahsi geçen tüm filmlerden kısa kısa bahsedeceğiz.

DC filmleri izleme sırası nedir?

Önce, sizlerle kronolojik sırayı paylaşalım. Bu sayede, evrenin hikayesine göre nasıl izlemeniz gerektiğine karar vermeniz mümkün olur.

 1. Wonder Woman
 2. Black Adam
 3. Wonder Woman 1984
 4. Man of Steel
 5. Batman v Superman: Dawn of Justice
 6. Suicide Squad
 7. Justice League
 8. Zack Snyder's Justice League
 9. Aquaman
 10. Shazam!
 11. Birds of Prey
 12. The Suicide Squad
 13. The Batman

 

DC filmleri çıkış tarihine göre izleme sırası nedir?

Şimdi de, bu filmleri çıkış tarihine göre listeleyelim.

 1. Man of Steel: 14 Haziran 2013
 2. Batman v Superman: Dawn of Justice: 25 Mart 2016
 3. Suicide Squad: 5 Ağustos 2016
 4. Wonder Woman: 2 Haziran 2017
 5. Justice League: 17 Kasım 2017
 6. Aquaman: 21 Aralık 2018
 7. Shazam! 5 Nisan 2019
 8. Birds of Prey: 7 Şubat 2020
 9. Wonder Woman 1984: - 25 Aralık 2020
 10. Zack Snyder's Justice League: 18 Mart 2021
 11. The Suicide Squad: 6 Ağustos 2021
 12. Batman: 4 Mart 2022
 13. Black Adam: 21 Ekim 2022

 

Wonder Woman - DC filmleri izleme sırası

Wonder Woman'ın olayları diğer DC filmlerinden çok daha önce gerçekleşiyor. Hepsi gizli Themyscira adasında yaşayan Amazon kadın savaşçıların Zeus tarafından yaratılışı filmde bir geri dönüşle anlatılıyor. Aksiyonun büyük bölümü 1918'de, Chris Pine'ın karakteri ABD'li pilot Yüzbaşı Steve Trevor'ın I. Dünya Savaşı'nda görev yaparken yanlışlıkla Themyscira'yı keşfetmesiyle geçiyor. Steve'in ardından Londra'ya giden Diana Prince (Gal Gadot), Müttefiklerin yanında I. Dünya Savaşı'na katılarak tarihe damgasını vuruyor. Batman v Superman: Adaletin Şafağı'ndan bir süre sonra gerçekleşen "günümüz" sahneleri filmin kitap sonu olarak hizmet ediyor.

Black Adam

Black Adam'ın başlangıcı 5.000 yıl geçmişte, Kral Ahn-Kot'un şeytani Sabbac Tacı'nı yaratmaya çalıştığı Kahndaq şehrinde geçiyor. Filmin büyük bölümü kronolojik olarak The Suicide Squad'daki olaylardan sonra geçiyor. Bu seride, genç bir köle çocuğun ayaklanmasına ve Teth-Adam olarak bilinen efsanenin başlangıcına tanık oluyoruz. Black Adam olarak bilinen anti kahramanın kökenleri, filmin büyük kısmı 2022 yılında geçiyor. Fakat buna rağmen, DCEU'daki olayların çoğundan binlerce yıl önce başlıyor.

Wonder Woman 1984

Diana Prince'in ilk yıllarında geçen bir prolog haricinde, devam filmi Wonder Woman 1984 esas olarak 1984 yılında geçiyor. Ancak, Patty Jenkins tarafından yönetilen devam filmi büyük ölçüde kendi başına ayakta durduğundan, birçok DCEU bağlantısı için nefesinizi tutmayın.

Man of Steel - DC filmleri izleme sırası

Zack Snyder tarafından yönetilen Man of Steel, her şeyi başlatan filmdir. Çoğunlukla günümüzde (2013 civarı) geçiyor. Ancak Kal-home El'in gezegeni Kripton'un yok edilişini tasvir eden bir prologla başlıyor. Bundan sonra, Clark Kent'in Kansas'ta çocukluk ve gençlik yıllarına ait sahneleri görüyoruz ve ardından "günümüze", yirmili yaşlarında olduğu zamana ya da Kripton'un yok edilmesinden yaklaşık 20 yıl sonrasına geçiyoruz.

Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Adaletin Şafağı çok çeşitli zaman çizgilerini kapsıyor. Bruce Wayne'in 1981'de ailesinin öldürüldüğü ilk yıllarına geri dönüşler, Man of Steel'in sonucunu Bruce Wayne'in bakış açısından gösteren geri dönüşler ve kötü adam Darkseid tarafından istila edilmiş ıssız bir Dünya'ya geri dönüşler filmde yer alıyor. Ancak hikayenin büyük kısmı Man of Steel'deki olaylardan yaklaşık 18 ay sonra geçiyor ve bu noktada Ben Affleck'in Batman'i son derece sertleşmiş ve Superman'e karşı düşmanlık besler hale gelmiştir.

Suicide Squad

Filmde Superman'in ölümü ima edildiğinden ve hatta Ben Affleck'in Bruce Wayne'inin artık süper kahramanlar arasında daha lider bir rol üstlenen Amanda Waller (Viola Davis) ile buluştuğu bir cameo bile gördüğümüzden, Suicide Squad'daki olaylar Batman v Superman'deki olaylardan yaklaşık bir yıl sonra geçiyor. Ancak Man of Steel'den öncesine yapılan geri dönüşlerde Batman'in Joker (Jared Leto) ve Harley Quinn'in (Margot Robbie) peşinde olduğu görülüyor.

Justice League - DC filmleri izleme sırası

Justice League'in büyük bölümü Batman v Superman'den yaklaşık iki yıl ve Suicide Squad'dan bir yıl sonra geçiyor. Ancak kötü Steppenwolf'un binlerce yıl önce Dünya'yı ele geçirmeye çalıştığı ancak Amazonlar, Atlantisliler, insanlar ve Olimpos Tanrılarından oluşan bir koalisyon tarafından engellendiği zamana uzun bir geri dönüş sekansı da var.

Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder'ın dört saatlik epik Justice League'i, kanon dışı olmasına rağmen Justice League'in teatral kurgusunun daha eksiksiz ve ilgi çekici bir versiyonudur. Ayrıca, zaman çizelgesiyle de mükemmel bir şekilde örtüşüyor.

Aquaman

Jason Momoa'nın canlandırdığı Aquaman karakterinin kendi krallığını savunmasını izleyeceğimiz bağımsız Aquaman filmi öncelikle Justice League'deki olaylardan birkaç ay sonra geçiyor. Bununla birlikte, Aquaman'in 1985'teki köken hikayesini tasvir eden geri dönüşler de var.

Shazam! - DC filmleri izleme sırası

Tek başına çekilen Shazam! filminin büyük bölümü 2018 yılının Noel zamanında geçiyor. Ancak açılış sekansı kötü adam Thaddeus Sivana'nın (Mark Strong) geçmişini ortaya çıkarmak için 1974 yılında geçiyor.

Birds of Prey

Suicide Squad'da yaşananlar, bu bağımsız Harley Quinn filminde yaşananlardan yaklaşık dört yıl sonrasına denk geliyor. DCEU, Batman v Superman ve Justice League'den sonra giderek birbirinden kopuk hale geldi; öyle ki Birds of Prey'de Harley Quinn'in Suicide Squad'daki eylemlerine yalnızca çok az sayıda gönderme yapıldı.

The Suicide Squad

James Gunn tarafından yönetilen bir DC filmi olan The Suicide Squad, ilk Suicide Squad filmindeki olaylardan ve muhtemelen Birds of Prey'den sonraki belirsiz bir zaman diliminde geçiyor. Ancak filmde DC'nin birbirine bağlılığına hiç değinilmiyor. Amanda Waller'ın (Viola Davis) bu " Suicide Squad" görevlerini yerine getirme konusunda deneyimli bir profesyonel olduğunu ve Harley Quinn'in kendisini hapiste bulduğunu biliyoruz, bu yüzden Task Force X'in en son görevine dahil oldu.

The Batman - DC filmleri izleme sırası

Kanunsuz kariyerinin ikinci yılındaki genç bir Batman'i izliyoruz. Bu Matt Reeves imzalı The Batman, ana DCEU filmlerinden ayrılıyor. Başrolünde Robert Pattinson'ın yer aldığı Batman'de yönetmen Matt Reeves, Riddler, Penguin ve Catwoman gibi klasik Batman haydutlar galerisinden karakterlerin yanı sıra Alfred ve Jim Gordon gibi arkadaşlarını da filme dahil ederek Gotham şehrine daha karanlık ve atmosferik bir hava katıyor. Filmin başarılı olması halinde Batman'in devam filmlerinin ve yan filmlerinin çekilmesi bekleniyor.

Ayrıca, dilerseniz Marvel izleme sırası listemize de göz gezdirebilirsiniz. Bu sayede, Marvel evreni için de aklınızda bir sıra oluşur. Tabii, En iyi oyunlar yazımız da, sizlere güzel oyun tavsiyeleri verdiğimiz bir yazımız. Dahası, Netflix kodları ile Netflix algoritmasında daha kolay film bulmanız mümkün. Bir de, En iyi aksiyon filmleri yazımızda, sizlere 10 adet film tavsiyesi verdik.

DC izleme sırası listesi ne işe yarar?

Bu rehber yazımız içerisinde paylaştığımız 2 adet liste var. İlk listede, hikaye kronolojisine göre filmleri listeledik. Ardından ise, çıkış tarihine göre filmleri izlemek isteyenler için listemiz geliyor. Tercih, tamamen size kalmış bir şey. Yani, bu liste sizin kronolojik veya çıkış tarihine göre izlemeniz konusunda yardımcı olmak için var.

DC filmleri neden önemli?

DC filmleri, popüler kültür ve sinema tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, DC Comics'in yaratıcılığına dayanan bu filmler, süper kahramanların hikayelerini anlatarak, geniş bir hayran kitlesi tarafından sevilmektedir. DC filmleri, mizah, aksiyon ve dramatik öğeleri harmanlayarak, izleyicilere unutulmaz bir deneyim sunar. Ayrıca, DC filmleri, sinema endüstrisine önemli bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Bu filmler, popüler kültür ve sinema endüstrisi üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olmuştur ve bu nedenle, DC filmleri önemlidir.

DC nedir?

DC filmleri izleme sırası yazımızda, bir de bu evrenden söz etmek kesinlikle şart. Bazen DCEU olarak da bilinir. DC Genişletilmiş Dünyası, DC Studios tarafından yapılan ve Warner Bros. Pictures tarafından yayınlanan bir dizi süper kahraman filmi ve televizyon şovu olarak özetlenir. Fakat, bunun üzerine inşa edilmiş ortak bir evren ve Amerikan medya mülküdür. DC Comics'in Amerikan çizgi roman serisindeki karakterlere dayanmaktadır. Çizgi romanlar, kısa filmler, romanlar ve video oyunları da DCEU'nun bir parçasıdır. Çizgi romanlardaki orijinal DC Evreni'nin ortaya çıkışına benzer bir durum var. DCEU da benzer hikayeler, mekanlar, oyuncular ve karakterlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Wolfgang Petersen'in 2002'de Superman ve Batman film serilerinin çapraz geçişini yönetmesi planlandığından beri Warner Bros. bir dizi DC Comics süper kahramanını filmlerde bir arada göstermeyi planladı. Warner Bros. bu ortak dünyayı 2008'de bir Justice League filminin ertelenmesi ve 2011'de Green Lantern filminin eleştirel ve finansal başarısızlığı nedeniyle erken evren planlarından vazgeçilmesinin ardından 2013'te yarattı.

Başka neler diyebilirsiniz?

Batman film serisinin yeniden başlatıldığı Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016), DC Genişletilmiş Evreni'nin (DCEU) ilk filmi olan Man of Steel'in (2013) ardından geldi. Bu filmlerin ardından Suicide Squad (2016), Wonder Woman (2017), Justice League (2017; filmin yönetmen kurgusu olan Zack Snyder'ın Justice League'i 2021'de vizyona girdi), Aquaman (2018), Shazam! (2019), Birds of Prey (2020), Wonder Woman 1984 (2020), The Suicide Squad (2021) ve Black Adam (2022) vizyona girdi. Çeşitli geliştirme aşamalarında olan ek filmlerle birlikte, gelecek filmler arasında Shazam! Fury of the Gods, The Flash, Blue Beetle ve 2023'te Aquaman and the Lost Kingdom. DCEU, Peacemaker ile başladı. Ayrıca, 2022'de yayın platformu HBO Max için televizyon programlarını da içerecek şekilde genişletildi.

DCEU, uluslararası gişede yaklaşık 6,1 milyar dolar kazandı. Bu sayede tüm zamanların en yüksek hasılat yapan dokuzuncu film serisi oldu. Bugüne kadar DC Comics tabanlı en yüksek hasılatlı film olan Aquaman oldu. Ayrıca filmin küresel gişe hasılatı yaklaşık 1,15 milyar dolardı. Eleştirmenler serinin filmleri hakkında genel olarak karışık görüşlere sahip.

Ayrıca, PUBG şekilli nick isim listesi ve şekilli klan nickleri yazımıza göz gezdirmeyi kesinlikle unutmayın. Sonra, Valorant Crosshair rehber yazımız da sizi bekliyor. Şimdiden keyifli günler dileriz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.