Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.09.2023

EA Sports'un son sürümü olan EA Sports FC 24 crossplay desteğine sahip mi? Bu, EA'nın futbol oyun serisinin en son sürümü hakkında sahip olabileceğiniz birçok sorudan biri olabilir ve PC, PlayStation ve Xbox platformlarındaki arkadaşlarınızla bağlantı kurma yeteneği ile ilgili detayları içerir. İyi haber şu ki, FC 24 crossplay hakkında tüm detaylara sahibiz ve size hazırladık.

Tarihsel olarak, EA, futbol oyun serilerine FIFA adı altında geldiğinde sınırlı bir kapasitede olsa da crossplay'i entegre etti. Ancak, bu yıl geliştirici eklediği tek yenilik sadece taze bir marka değil. Evet, bu yılın oyunu için crossplay de FC 24 PlayStyles ve FC 24 Ultimate Team Icon kimya gibi büyük değişikliklere uğradı. Dolayısıyla, sizi her şeyiyle hazırlamak için bu kullanışlı rehberi hazırladık ve arkadaşlarınızla birlikte sahayı fethetmenize yardımcı olacak.

EA Sports FC 24 Crossplay Desteği Var mı?

EA FC 24, PS5, Xbox Series X|S ve PC arasında crossplay desteğine sahiptir. PS4 ve Xbox One oyuncuları da birlikte oynayabilecekler. Ancak mevcut nesil ve PC oyuncularıyla değil. İlk kez, EA, çoklu oyuncu çevrimiçi modlarının tümü için crossplay'i etkinleştiriyor.

Crossplay etkin olan modlar şunlardır:

  • Kulüpler
  • Ortak Sezon
  • Volta Futbolu (Arcade, Takımlar)
  • Ultimate Team Ortak Oyun (Takım Savaşları, Rakipler, Dostluklar, Şampiyonlar, Çevrimiçi Seçim, Çevrimiçi Dostluklar, Bir Arkadaşla Oyna)
  • Çevrimiçi Dostluklar
  • Çevrimiçi Oturumlar

Bu, EA FC 24 Pro Clubs ve EA FC 24 Ultimate Team gibi oyunları arkadaşlarınızla oynamaktan keyif alan oyuncular için harika bir haber. Ancak genellikle tüm arkadaş grubunu bir araya getirmeye çalışırken platform kısıtlamaları tarafından engellenmişlerdir. EA'nın crossplay teklifini genişletmesinin sadece zaman meselesi olduğu hissi gerçekten doğru çıktığı için bu yıl nihayet tam bir dağıtımın gerçekleştirilecek olması harika bir gelişme.

Ancak, crossplay'in hala konsol nesilleri arasında ayrı olduğu biraz üzücü. Birçok oyuncu hala PS4 ve Xbox One gibi önceki nesil donanımlarda bulunurken, bu nesil oyun konsollarına yükselten arkadaşlarıyla oynama şansına sahip olmayacaklar.

Crossplay, varsayılan olarak tüm modlarda etkinleştirilir ve ayarı manuel olarak kapatmadığınız sürece çapraz platformu kullanan arkadaşlarınızla ekstra engeller olmadan oynayabilirsiniz, yani aynı konsol neslinde iseler.

EA Sports FC 24 Crossplay Nasıl Oynanır?

EA Sports FC 24 crossplay oynamak için oyuncuların platformlar arası oyun davetlerini ve arkadaşları yönetirken EA Connect sosyal platformunu kullanmaları gerekecektir. Burada oyun davetleri gönderebilir, crossplay oyun davetlerini kabul edebilir ve arkadaş listenizi yönetebilirsiniz. Tam görünüm, Pro Clubs ve Volta Futbolu'nda kullanılacakken, tüm diğer modlarda basitleştirilmiş bir sürümü kullanılabilir.

Bir lobi, crossplay durumuna bağlı olarak otomatik olarak çapraz platforma katılıp katılmayacağına bağlı olacaktır. Yani eğer tüm katılımcılar aynı platformdaki insanlarla oynamak istiyorsanız, parti lideri çapraz oynama ayarını kapatmak zorunda veya zaten devre dışı bırakılmış biri liderlik yapmak zorunda kalacaktır. Biraz karmaşık gibi gelebilir, ama gerçekten oldukça basittir.

Son olarak, kendinizi en iyilerle karşılaştırmak istiyorsanız - platformlar arası veya sadece kendi platformunuz için - çevrimiçi liderlik tabloları da çapraz oynama ayarlarınıza göre filtrelenir. Egonuza uyum sağlamak için kendi platformunuzda kalmak daha huzur verici olabilir. Ancak gerçekten kendinizi zorlamak istiyorsanız, oyun tahtanın her tarafından gelen rakiplerle oynamalısınız.

EA Sports FC 24 Crossplay Nasıl Kapatılır?

FC 24 crossplay'i devre dışı bırakmak için, özelleştirme sayfasına girmeniz yeterlidir, burada çevrimiçi ayarlar sekmesini bulacaksınız. Eşleştirme seçenekleri altında, crossplay etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Crossplay'i devre dışı bırakmak için atlanması gereken birkaç menü olsa da, bu süreç çok zor değildir. Bu özellikle liderlik tablolarını kullanarak kendinizi diğer oyuncularla karşılaştırmak istiyorsanız kullanışlıdır. Çünkü bunlar çapraz oynama ayarlarınıza göre sıralanır. Örneğin, PS5, Xbox Series X|S veya PC üzerinde oynuyorsanız, liderlik tablolarınız üç platformdaki oyuncuları içerecektir. Ancak eğer hızla kendi platformunuzdaki diğer oyuncuları kontrol etmek isterseniz, bunu çapraz oynamayı devre dışı bırakarak yapabilirsiniz.

Bu, EA Sports FC 24 crossplay desteği yazımızın sonu. Ancak, sitemizde daha birçok farklı oyun hakkında yazı mevcut. Önce, EA Sports FC 24 rehberleri yazımıza bir bakmanızı tavsiye ederiz. Zira, EA Sports FC 24 hakkında birçok farklı yazımız mevcut. Hatta, daha fazlası da yolda. Ardından da, en iyi EA Sports FC 24 başlangıç takımı yazımız var. Hatta, EA Sports FC 24 en ucuz yüksek dereceli oyuncular yazımız da sizleri bekliyor.  Son olarak, en ünlü yazılarımızdan da bahsedelim. Önce, PUBG şekilli nick isim listesi ve şekilli klan nickleri yazımız var. Ayrıca, bu yazımız kesinlikle birçok oyunda faydalı olacaktır. Sonra da Valorant Crosshair yazımız var sizi bekleyen. Burada da, kesinlikle kendinize en uygun nişangahı seçme şansınız olacaktır. Şimdi, iyi oyunlar ve eğlenceler dileriz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.