Avatar
Yazar: Cevdet Emre Kızılcan, Editör Yazım tarihi: 01.09.2018

Cyberpunk 2077'ı, E3 2018 etkinliğinde Microsoft sunumu gördüğümüz zaman resmen ağzımız kulaklarımıza varmıştı. Atmosferi sayesinde Cyberpunk temasını damarlarımıza kadar hissedebiliyorduk. Elbette işin, CD Projekt RED'ten çıkıyor olması da heyecanımıza heyecan katan noktalardan birisi oldu. The Witcher 3: Wild Hunt ile birlikte başarılı oynanış, açık dünya ve yan senaryo elementlerini gördüğümüz zaman bu heyecana kapılmakta haklıyız. Madem öyle, biz de Cyberpunk 2077 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri, oynanış ve diğer bildiğimiz tüm detayları tek bir başlık altında topladık. Böylelikle hangi bilgiyi istiyorsanız hepsine rahatça ulaşabileceksiniz.

Cyberpunk 2077 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri, oynanış ve bildiğimiz her şey

Cyberpunk 2077 çıkış tarihi

Cyberpunk 2077 çıkış tarihi şu an için belli değil fakat CD Projekt RED'in önceki işlerine ve E3 2018 gelişmelerine bakarak bunu tahmin edebilmek mümkün. Her şeyden önce oyunun yakın bir zaman içerisinde çıkacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Çünkü oyun basını E3 2018 fuarında oyunu deneyimlerken alfa sürümünden de önceki sürümü oynamış. O sürüme rağmen basın, oyun hakkında oldukça olumlu konuşmuş ve resmen Cyberpunk 2077'ı övmüşlerdi. Öte yandan masa üstü rol yapma oyunu olan Cyberpunk 2020'nin asıl yaratıcısı oyunun çıkışı için, "Birkaç sene bekleyebilirsiniz." açıklamasında bulunmuştu. Fakat bildiğimiz bir şey daha var. O da Polonya hükumetinin şirketi desteklediği. O yüzden Cyberpunk 2077 çıkış tarihi içi Haziran 2019'u göstermek mümkün.

Cyberpunk 2077 Xbox One için özel mi?

Kafaların en çok karıştığı noktalardan birisinin de oyunun gösterildiği etkinlik Microsoft olunca, konsola özel olup olmayacağı konusu. Oyunun, E3 2018'de, Microsoft sunumu esnasında duyurulduğu doğru. Fakat bu onu Xbox One için özel bir oyun yapmıyor. Yayımlanan tanıtım videosunun içinde çıkış tarihi bilgisi de olmayınca bu söylentiler pek arttı. Resmi duyuruya göre Cyberpunk 2077; PC, PS4 ve Xbox One platformları için çıkışını yapacak.

Cyberpunk 2077 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri, oynanış ve bildiğimiz her şey

Cyberpunk 2077 oynanış

Hem E3 2018'de oyunu deneyim eden basın üyeleri hem de gelen resmi açıklamalar da gösteriyor ki, Cyberpunk 2077 birinci kişi bakış açısıyla oynanış cephesinden süslenmiş bir rol yapma oyunu. Genellikle rol yapma oyunlarda üçüncü kişi bakış açısına alışkın olmamızdan ötürü oyun gerçekten de eğlenceli saatleri daha kamera seçiminden vadediyor. Cyberpunk 2077'daki kamera birinci kişiden bakılıyor diye bunu bir nişancı oyunu olduğunu sanmayın, rol yapma elementleri çok daha ağır basacak.

Öte yandan basın üyeleri oyunu oynanış olarak Deus Ex'e oldukça benzetiyorlar. Gizlilikle ilerlenen kısımlar, yetenek ağaçlar ve birinci kişi bakış açısıyla gerçekten de benzetilmeyecek gibi değil. Fakat oldukça büyük de farkları var. Deus Ex'de istediğiniz zaman birinci, istediğiniz zaman üçüncü kişi kamera açısından oynayabilseniz de Cyberpunk 2077 bunu içermeyerek sadece birinci kişi bakış açısına mahkum ediyor.

Oyunun geçtiği alan da tahmin edersiniz ki, Cyberpunk 2077 oynanış içerisinde bol bol kavga, dövüş, aksiyon ve şiddet var. Silahlar ve karakterlerin arasındaki ilişkiye bakıldığında resmen tatmin edici bir görüntü ortaya çıkıyor. Cyberpunk 2077 oynanış konusunda gerçekten de dolu dolu ve iştah yaratıcı. E3 2018 deneme sürümünden karakterin açık dünya ile olan etkileşimini söylemek bir hayli zor.

Cyberpunk 2077 çıkış tarihi, sistem gereksinimleri, oynanış ve bildiğimiz her şey

Cyberpunk 2077 karakter kişiselleştirme

Oyun içerisinde bir karakter yaratma ekranı ve karakter kişiselleştirme imkanı var. Bu özgürlük oyuncuya sunulmuş sunulmasına fakat burada birçok oyuncunun kafasını karıştıran bir husus var. Hem birinci kişiden oyunu görüyoruz, hem de karakterimizi dilediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Bunun sebebi neydi? Oyuncuların akıl süzgecinden, "Herhangi bir çoklu oyuncu seçeneği mi olacaktı, bu oyun içerisinde yeni mekanikleri mi doğuracaktı?" gibi çeşitli sorular geçemedi.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz bir röportaj sayesinde bu soruların cevabını alabiliyoruz. Xbox resmi dergisi için demeç veren CD Projekt RED tasarımcısı Patrick Mills, "Ne de olsa bu bir rol yapma oyunu millet. Üstelik rol yapma cephesi diğer türlerine nazaran daha ağır basıyor. Bu sizin hikayeniz, karakter sizsiniz. Oyunun içerisindeki vakalara müdahale etmek de size düşüyor. Karakteriniz siz olmazsanız, kendi hikayenizi nasıl yaşayacaksınız?" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri

Oyun bırakın betayı, alfa sürümünden de öncesi için oynanabilir olduğundan sistem gereksinimleri henüz belli değil. Zaten oyunun sadece Xbox One için olmadığını, PS4 ve PC'lerde de oynanabilir olacağını bildirmiştik. Peki madem durum bu şekildeyse PC oyuncuları oyunu oynamak için hangi sistem gereksinimleri tarafından sınanacak? Oyunun sistem gereksinimleri bizleri yeni donanımlar almaya itecek mi? Bu soruların kesin cevabı yok ama E3 2018 deneme sürümünü açan bilgisayarların sistem özelliklerini biliyoruz. Tabii, bu sistemlerin oyunu 4K çözünürlük kalitesinde 30 FPS çalıştırdığını belirtmekte de fayda var.

Cyberpunk 2077 4K/30 FPS için olası sistem gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows 10 – 64-bit
  • İşlemci: Intel i7 8700K (3.7GHz)
  • Bellek: 32GB
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.