Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 20.10.2019

Dört gözle beklediğim oyunlardan bir tanesi olan Chernobylite isimli yapım, açıkçası beklediğim atmosferi ve özellikleri sundu. Oynarken cidden çok fazla zevk aldığım, kendimi iyice oyunun içinde bulduğum anlar oldu. Fakat, bir o kadar da beni üzmüş, oyundan hafiften veya tamamen uzaklaştırmış anlar da oldu. Hepsinden tek tek bahsedeceğim ama bunun için Chernobylite inceleme detaylarına geçmemiz gerekmekte bir an önce. Ben de daha fazla zaman kaybetmeden, bir an önce Chernobylite inceleme yazısını hazırlamadan önce ne tecrübe ettiğimi dile getirmeye başlayayım.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite nasıl bir hikayeye sahip?

Oyuna, bir nükleer santrali basarak başlıyoruz. Orada aradığımız bir şeyler olduğunu öğreniyoruz sonralarında, chernobylite adında bir şey. Zaten oyunun adı da bu taşlardan geliyor. Santrale sızarken birtakım düşmanlarla karşılaşıyoruz fakat çok bir şey olmuyor. Santral içerisinde asıl mevzu başlıyor. Chernobylite isimli bu taşı bulunca, daha önceden cebimizde yer alan tabanca benzeri bir şeyin içine sokuşturuyoruz. O esnada, adını Black Stalker olarak duyduğumuz bir adam veya kadın giriyor içeriye. Zaman ve mekan kavramlarının dışında hareketler sergiliyor. Ekibimizden birini öldürüyor ve üstümüze doğru gelmeye başlıyor. O esnada da, o tabanca benzeri aletle bir geçit açıyoruz ve o geçitten hayatta olan arkadaşımızla beraber geçiyoruz.

Elimizdeki bu alet, bizi zaman ve mekanın dışına çıkarıyor. Bu sayede istediğimiz yerlere ışınlanabiliyor ve zamanı geri alabiliyoruz. Oyunda her gün 1 göreve çıkıyoruz ve Çernobil’den geriye kalan dünyada hayatta kalmanın yollarına bakınıyoruz. Tabii, bu esnada garip şeylerle de karşılaşıyoruz. İşin daha da ötesi, 10. gün gelip çattığında, göreve çıkacağımız esnada bir patlama oluyor. Herkes ölecekken, biz bir şekilde ilk güne geri dönüyor ve 10 günü tekrardan yaşıyoruz.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite nasıl bir oynanışa sahip?

Oynanış konusunda çok başarılı bir iş çıkarmış olduklarının altını çizdikten sonra Chernobylite inceleme yazıma devam edeyim. Erken Erişim’de olmasına rağmen gerçekten başarılı ve kapsamlı olması çok hoşuma gitti. Öncelikle, sağlık mevzularından bahsedeyim. Standart bir sağlık barımız bulunuyor. Fakat, radyasyon yüzünden sağlık barımızın maksimum seviyesi düşebiliyor. Eğer çok radyasyon altında kalırsak, birtakım ilaçlar ve yiyeceklerle radyasyonu giderebiliyor ve yine birtakım yiyecek ve ilaçlarla kendimizi iyileştirebiliyoruz.

Her görevden döndüğümüzde, ekibe yemek paylaşımı yapıyoruz. Aç kalırlarsa ne olduğu hakkında bir fikrim yok çünkü her ne kadar ucu ucuna olsa da, aslında yiyecek bulmak aşırı büyük bir problem değil. Ekibimiz demişken, oyunda ilerledikçe ekibimiz de büyüyor. Tabii, baktınız yiyecek yetiştiremiyorsunuz, ekibinizden birilerini gönderebilirsiniz de, size kalmış bir şey. Ekibimizdeki elemanlar, bizlere yetenek öğretebiliyor. Bu yüzden, dilediğiniz yeteneklere sahip olan elemanları ekipte tutmanızı tavsiye ederim.

Oyun içerisindeki güvenli noktamızın belirli kısımlarına yataklar, televizyonlar, iş masaları ve benzeri birtakım şeyler yapabiliyoruz. Fakat bunların şu ana kadar pek de bir faydasını görmedim desem yalan olmaz. Tabii, siz yine de yapın bir şeyler, o kadar malzeme boşa gitmesin. Chernobylite’ın açık dünyasında gezerken bir sürü eşya bulabiliyorsunuz. Kimyasallar, mekanik parçalar, elektronik parçalar vesaire, birtakım malzemeler yer almakta. Merkezinize bir şeyler yaparken, bu malzemeler gerekli oluyor.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Oyunda savaş sistemi nasıl?

Savaş sistemi, aslında hoşuma gitmiş olan fakat o kadar da abartılacak bir şey görememiş olduğum bir sistem oldu. Hatta, yapay zeka beni çok üzdü. Cidden üzdü, çok eksiklik var o alanda. Öncelikle, gördüğüm kadarıyla oyunda 3 adet silah var. Bunlardan ilki, bir tabanca. 2. olarak bir pompalı yer almakta. Son olarak da makineli tüfek var. Fakat makineli tüfeği öyle hemen kullanamıyoruz, NAR askerlerine özel onlar. Kullanmak için Biolock bilmem ne diye bir alet gerekli. Mermi başlarda sıkıntı gelse de, sonralarda pek de problem olmuyor. Nereye bakmanız gerektiğini bilmeniz ya da öğrenmeniz gerekiyor sadece.

Düşman askerleri sessizce öldürme şansı da veriliyor oyunculara. Eğer düşmanlarınızın arkasından sessizce yaklaşabilirseniz boyunlarını kırarak öldürebiliyorsunuz. İnanılmaz basit. Dip dibe duran 4 düşmanı hiç zorlanmadan şıp şıp şıp şıp diye düşürebiliyorsunuz. Yapay zekanın beni üzdüğü alanlardan biri de bu zaten. Adamın hemen dibinde 3 kişiyi patır patır deviriyorum, ulan ölüyü de mi göremiyorsun? Cidden mi? Hadi onu geçtim, hiç mi ses duymazsın? Bir de bu yapay zeka konusunda şeyde çok şikayetçi oldum. Çalıların arasında, ağaçların arkasında ve hatta bir görevde çadırın içinde saçma bir şekilde beni fark edebiliyorlar. Evet, çömelerek ilerliyordum zaten.

Oyunda birtakım etkinlikler de oluyor. Etkinlikler dediğim de, işte sıra dışı olaylar falan. O etkinlikleri tamamladığınızda ekstra tecrübe puanı ve duruma göre eşya elde edebiliyorsunuz. Ayrıca, bu etkinlik noktalarında bazen ticaret yapabileceğiniz elemanlar da oluyor. Bir gopnik var aralarında, seviyorum herifi aslında ama biraz yamuk yapıyor diyorlar. Neyse, sürprizi kaçırmayayım. Bu ticaret yapan heriflerden kendinize yiyecek falan alabiliyorsunuz mermi karşılığında. Gördüğünüz yerde alın derim, cidden çok lazım oluyor. Chernobylite bir de seviye sistemi sunuyor. Oyunda adam öldürerek, görevleri tamamlayarak, etkinlik yaparak vesaire tecrübe puanı elde ediyorsunuz. Seviye atlayınca da, ekibinizden birinden dilediğiniz yeteneği elde edebiliyorsunuz.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite oynanışı hakkında başka ne söyleyebilirsin?

Bu yeteneklerden bahsetmişken, oyunu oynadığım esnada kendi kendime, “Chernobylite inceleme şeysini yazarken kesin bahsedeceğim!” dediğim şeyi de anlatmak isterim. Şimdi, diyelim ki 10 günlük ilk döngüde 6 seviye atladınız ve 6 yetenek açtınız. Öldükten sonra veya 10 gün döngüsü başa sarıldıktan sonra, yetenekler kısmında açtığınız yetenekler yer almıyor nedense. Gittiğini düşünüyordum hep fakat şöyle bir durum oldu. Bir 10 günlük döngüde envanter alanı açmıştım kendime. Sonraki 10 günlük döngüye girince her ne kadar yeteneklerim arasında yer almamış olsa da, o envanter alanı açıktı yine. Hatta, üstüne aynı yeteneği bir daha alarak kalan boşluğu da tamamladım.

Bu ölme mevzusu biraz can sıkıcı geldi ama ne yazık ki. Şimdi, oyunda depo benzeri bir şey yok. Ben de envanterimdeki fazla eşyaları kenara köşeye koyuyorum. Aslında 10 günlük döngüye tekrar baştan başlayınca bu eşyaların gitmesini beklersiniz değil mi? Gitmiyor. Fakat, ölünce bir anda yok oluyor! Yani, galiba 10 günlük döngü size sahip olduğunuz şeyleri salıyor ama öldüğünüzde dışarıdaki eşyalarınız ve yetenekleriniz pert oluyor. O yüzden, bir tık dikkatli olmanızı, en önemli bölgelerinizden biri sıkıştığında anında erkekliğin %90’ı olan kaçma ya da topuklama olarak bilinen yeteneğinizi aktif bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir bina var. Bu binada, arada 2 asker oluyor ve bu 2 askeri devirdiğinizde yukarı çıkıp 2 silah ve sürüsüne mermi alabiliyorsunuz. Malzemeler de bunun yanında bir nevi promosyon oluyor. Fakat bu bina, arada biraz cinsleşiyor. Bir keresinde, masum ve ürkek bedenim henüz oyuna yeni yeni ısınıyorken, bir ses duyuverdi kulaklarım. Binadan bir ses geliyordu. Küçük çocuk kikirdeme sesi. Evet, aslında burada salmam lazımdı ama yapmadım. Kesin bir şey var diyerek binaya daldım ve sesin geldiği yeri aradım bütün merakımla. Oyuncak bebekler. Evet, oyuncak bebekler. Anlatırken bile tüylerimi diken diken eden oyuncak bebeklerden geliyormuş sesler. Bunu fark edince ufaktan uzaklaşmaya başlamıştım. Fakat hızlı kaçmam gerektiğini sonradan anladım. Yine o kikirdeme olduğu esnada bir oyuncak bebeğin gözünün yeşil yeşil parladığını gördüm. O günden sonra da, kikirdeme duyduğum anda var gücümle uzaklaşma çabasına giriyorum. Hayır, kaçtığım için utanmıyorum… Belki biraz…

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Oyunun atmosferi, grafikleri ve performansı ne alemde?

Chernobylite içerisindeki atmosfer beni mest etti! Bildiğiniz oyuna dalıp dalıp gidiyorum. Oyunda ben varmışım gibi hissediyorum. Çok başarılı olmuş. Chernobylite inceleme yazısı içerisinde serpiştirdiğim görsellere bir bakın lütfen. Dünyanın güzelliği, görselliği resmen beni benden alıyor! Özellikle ışıklandırmasının çok ama çok harika olduğunu söyleyebilirim. Ya, bu ışıklandırma ve gölgelendirme mevzusu, aklımı yok etti, bildiğiniz aldı götürdü! Fazlasıyla başarılı bir iş çıkarılmış o konuda.

Fakat oyunda birtakım hatalar mevcut ve bu hatalar oyun tecrübenizi baltalamaya birebir. Unearthed Documents miydi neydi bir görev vardı, bu görevde FPS’im neden 11’e düşer ya? Hoş, sonradan düzeltmişler bir şeyler ve bu sefer de 40 civarlarında takıldım. Kopachi’de bir problem var sanırım, emin değilim o konuda. Bazen görevleri yapamıyorsunuz. Bir şeyler tetiklenmiyor nedense. Mesela bir görev 2 gün sürüyorsa, siz o görevi ilk gün biraz halledip diğer gün devamını halletmek istiyorsanız kolay gelsin. Nedense bazen dilediğinizi yaptırmıyor. Bir sonraki 10 gün döngüsünü bekleyerek sıfırlanmasını sağlayabiliyor ve sonrasında sıfırdan yapabiliyorsunuz. Böyle garip şeyler var.

Performans açısından da cidden çok beğenmiş olduğumu söyleyemeyeceğim çünkü çok saçma FPS düşüşleri gördüm oyunda. Sahip olduğum PC’de çok daha iyi bir performans elde edebilirim diye düşünüyorum. Hoş, oyun Erken Erişim sürecinde olduğundan böyle zaten birçok hatası ve eksikliği. Bu yüzden, tam çıkışına kadar çok da laf etmemek gerek. Ah! Şunu söyleyebilirim performans konusunda. Birtakım yerler ve şartlar dışında performans açısından başarılı. Optimizasyon lazım sadece biraz, o da zamanla olacaktır zaten. Hemen aşağıda Chernobylite sistem gereksinimleri ve PC’min sistemini bulabilirsiniz.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Chernobylite sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 (x64)
 • İşlemci: Intel Core i5-2500K CPU
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Geforce GTX 760 / GTX 1050 or AMD Radeon R7 370 / HD 7870
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 45 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: Bu sistemde, oyun LOW ayarlarda 30 FPS oynatmalı.

Chernobylite sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 (x64), Windows 8 (x64), Windows 10 (x64)
 • İşlemci: Intel Core i7 4790k CPU
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: Geforce GTX 970 / GTX 1060 or AMD Radeon RX 480 / RX 570
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 45 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: Bu sistemde oyun MEDIUM ayarlarda 60 FPS ya da HIGH ayarlarda 30 FPS oynatmalı.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite inceleme sonucu nedir?

Chernobylite inceleme sonucundan bahsetmeden önce, her zamanki gibi fiyat etiketinden bahsedelim. Oyun, an itibari ile 80 TL gibi bir ücret karşılığında Steam üzerinde satılmakta. Fiyat açısından bir tık üzücü gibi gelebilir ama eminim ki şu an sunduğundan çok daha fazlasını sunacaktır ilerleyen süreç içerisinde. Fiyat etiketi mevzusunu hallettiğimize göre, Chernobylite inceleme sonucundan bahsetme zamanı gelmiştir.

Her şeyden önce, sizlerle paylaştığım bu Chernobylite inceleme yazısı, oyunun Erken Erişim sürecini konu almakta. Bu yüzden, daha önceden bahsettiğim hatalar ve eksiklikler pek de sorun değil çünkü ilerleyen zaman içerisinde düzeltilecektir diye tahmin ediyorum. Sorunları bir kenara bıraktığımızda ise, muhteşem bir oynanış ve atmosfer ile karşı karşıya bırakılıyoruz. Nefesimi kesen sahneler, sürükleyici anlar ve sizi içine çekecek atmosferi bir başka güzel geliyor insana. Chernobylite sizi o nükleer patlama sonrasını konu alan kıyamet sonrası atmosfere fazlasıyla doyuracaktır. Oyun tam çıkışını gerçekleştirdiğinde yine bakacağım ve o haline puanımı vereceğim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.