Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Giray Saltuk Özen, Editör Yazım tarihi: 25.05.2020

Call of Duty: Warzone için hazırladığımız Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) rehberimizde, yaklaşık 30 maddede sorulmuş birçok soruyu cevapladık!

Call of Duty: Warzone nedir? Nasıl indirilir? Nasıl oynanır? Nasıl zafere ulaşılır? Ekranda gördüğümüz şeyler nedir? Sistem gereksinimleri nelerdir? Muhtemelen oyuna yeni başlayanların aklında bu saydıklarımız başta olmak üzere sürüyle sıkça sorulan sorular veya çözülemeyen sorunlar var. Gelin hep birlikte Call of Duty: Warzone için aklınıza takılan her konuyu cevaplayalım!

Rehbere başlamadan önce: Sizler için hazırladığımız Call of Duty: Warzone rehberimize giderek aklınıza takılan her türlü soru, sorun ve şikayetin cevabını bulabilir, yeni başladığınız bu battle royale arenasında yolunuzu kolaylıkla açabilirsiniz!

Call of Duty: Warzone için Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

 • Warzone nedir?

Call of Duty: Modern Warfare (2019)’in alt yapısını kullanan Call of Duty: Warzone, oynaması ücretsiz bir battle royale FPS oyunudur. Modern Warfare sahipleri oyun içinden bir mod gibi erişebileceği gibi, dilerseniz oyundan bağımsız olarak da indirebilirsiniz. Battle Royale ve Plunder modlarının yer aldığı Warzone’da klasik Modern Warfare deneyimi, 150 kişilik sunucularda devam ediyor.

 • Warzone’u nasıl oynayabilirim?

Eğer Call of Duty: Modern Warfare sahibiyseniz, güncellemeyi yaptıktan sonra ana menüde yer alan, Multiplayer ve Co-Op sekmeleri arasındaki Warzone sekmesine tıklayarak oyuna erişebilirsiniz. Modern Warfare’i satın almadıysanız, PC kullanıcıları Battle.net uygulaması içinden, PS4 kullanıcıları PlayStation Store üzerinden ve Xbox One kullanıcıları Xbox Games Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirler.

 • Warzone hangi platformlar için mevcut?

Şuan için sadece PC, PS4 ve Xbox One. İleride Switch, PS5 ya da Xbox Series X gibi platformlara gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

 • Warzone’u PS4’te online oynamak için PS Plus gerekiyor mu?

Hayır.

 • Warzone’u Xbox One’da online oynamak için Xbox Live Gold gerekiyor mu?

Evet.

 • Warzone’un PC için minimum sistem gereksinimleri nedir?

NVIDIA GTX 670 / GTX 1650 veya AMD Radeon HD 7950 ekran kartları, 8 GB RAM, Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300 işlemci, DirectX 12 ile uyumlu Windows 7 (SP1) 64-bit ya da Windows 10 64-bit, sürekli internet bağlantısı ve 175 GB hard disk alanı.

 • Warzone’u PC’de kontrolcü ile oynayabilir miyim?

Evet oynayabilirsiniz. Kontrolcünüzü bilgisayarınıza takın ve Options ekranından General’a gelin. Buradan Switch Input Device diyerek klavye ve fareden kontrolcüye geçin.

 • Warzone’u konsollarda klavye ve fare ile oynayabilir miyim?

Evet oynayabilirsiniz. Konsolunuzun desteklediği klavye ve fareyi konsolunuza bağlayıp oyuna girdiğinizde otomatik olarak algılanacaktır. Eğer algılanmazsa yine Options > General yaparak kontrolcüden klavye ve fareye geçiş yapın.

 • Warzone cross-platform destekliyor mu?

Evet, Warzone’u cross-platform desteği sayesinde cross-play ve cross-save destekleriyle oynayabilirsiniz. Cross-play sayesinde PC, PS4 ve Xbox One kullanıcıları birlikte oynayabilecekler. Dilerseniz bu ayar oyun içinden kapatılabilir.

Cross-save sayesinde ise PC’de başladığınız Warzone kariyerinize, PS4 ya da Xbox One’da devam edebilirsiniz. Bütün bunlar için yapmanız gereken tek şey, oyuna başladığınızda karşınıza çıkan ekrandan ücretsiz bir şekilde Activision Hesabı oluşturmanız.

 • Cross-play ve cross-save kapatılabilir mi?

Cross-play’i kapatabilirsiniz. Böylece sadece kendi platformunuz olan oyuncularla oynarsınız. Bunun için Options > Account Tab sekmelerini takip ederek Crossplay seçeneğini devre dışı bırakmanız yeterli olacaktır. Cross-save ise otomatik gelen bir seçenek. Activision Hesabı açmadan oyunu oynamak gibi bir şansınız yok.

 • Oyun içinden arkadaşlarımı nasıl eklerim?

Oyun içinden Social sekmesine geldiğinizde arkadaşlarınızı yönetebileceğiniz bir ekran karşınıza çıkar. Burada iki tür arkadaşlık seçeneği vardır: Activision Hesabı ile eklediğiniz arkadaşlarınız ve oynadığınız platformun sosyal düzeni üzerinden eklediğiniz arkadaşlarınız. Battle.net, PSN, Xbox Live sistemleri üzerinden arkadaşlarınızı ekleyip davet etmek zaten kolay. Activision Hesabı üzerinden arkadaşlarınızı davet etmek isterseniz de, Social sekmesinde Invite Friends diyerek arkadaşınızın Activision ID’sini (örneğin PlayerName#1234567) yazarak davet edebilirsiniz.

 • Arkadaşım bana davet attı! Nasıl kabul edebilirim?

Social > Friends sekmelerine giderek Invite Friends’i seçin ve Friend Request Tab’e gelerek size yollanan davetleri görün. Bu davetleri kabul ya da ret etmek size kalmış.

 • Arkadaşlarımla lobi/parti nasıl kuracağım?

Social > Party sekmelerini takip ederek Manage Party diyin ve arkadaşlarınızı davet etmeye başlayın. Bu işlemleri siz yaptığınız için otomatik olarak parti lideri de siz olursunuz. Artık birlikte oynayabilirsiniz!

 • Battle Royale modunu nasıl oynarım?

Warzone’a girdiğinizde karşınıza Battle Royale ve Plunder modları çıkacak. BR olarak geçen klasik battle royale deneyimi. Plunder ise en çok paraya sahip olanın oyunu kazandığı, battle royale’den farklı bir oyun modu. Battle Royale modu, Solo, Duo, Trios ve Quads olarak (tekli, çiftli, üçlü, dörtlü takımlar) kendi içinde ayrılıyor. Ana ekrandaki Playlist’ten istediğiniz modu seçip oynayabilirsiniz.

 • Plunder modunu nasıl oynarım?

Tıpkı Battle Royale modları gibi, ana ekrandaki Playlist’ten Plunder’ı seçip oynayabilirsiniz. Plunder şuan için sadece Trios yani üç kişilik modu destekliyor. 3’er kişilik 50 farklı takım, toplamda 150 kişi, Warzone sahasına seçtikleri loadout’lar ile bırakılıyor ve verilen süre zarfında en çok parayı toplamaları isteniyor.

 • Loot nedir?

Warzone sahasına indiğinizde, yerden toplayabildiğiniz para, silah, ekipman, zırh ve benzeri toplanabilir her şeye loot denir. Bu toplama işlemine ise “loot yapmak” denir.

 • Supply Boxes nedir?

Takviye kutuları olarak çevirebileceğimiz supply boxe’lar, içinden çeşitli ekipman ve silahların çıktığı destek kutularıdır. Yaygın, yaygın olmayan, nadir, efsanevi, epik gibi değer ölçüleri olabilir.

 • Buy Stations nedir?

Satın alma istasyonları, oyun içinde topladığınız parayı çeşitli silah ve ekipmanlar almak ya da ölmüş takım arkadaşınızı diriltmek için kullanabileceğiniz istasyonlardır.

 • Envanterimde ne kadar eşya taşıyabilirim?

Envanterlerin fiziksel olarak bir sınırları yok ama toplayabileceğiniz çeşitlerin bir sınırı var. 2’den fazla birincil silah taşıyamazsınız ya da birden fazla ikincil silah. Aynı şekilde standart çanta ile dolaşırsanız en fazla üç adet zırh takabilirsiniz ama çanta geliştikçe taşıyabileceğiniz yedek zırh plakası miktarı artar. Bunun gibi ufak detaylar mevcut. Oyunda vakit geçirdikçe, başlangıçta aldığınız ekipmanları bırakmak isteyebilirsiniz. Burada seçim size ait.

 • Loadout ve Loadout Drop’lar nedir?

Oyuna başlamadan önce, önceden belirlediğiniz ekipman düzenine loadout denir. Plunder modunda seçtiğiniz loadout ile direkt oyuna başlarsınız ve silah arama zorunluluğunuz ortadan kalkar. Battle Royale modunda ise karşınıza çıkan loadout drop’ların içinden kendinize ait bir loadout’ı seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Haritada dolaşmanın en iyi yolu nedir?

Haritanın bölgesinden bölgesine değişir. Binalardan binalara atlamak istiyorsanız yüksekliği iyi ayarlayıp sık sık paraşüt kullanmanız gerekecektir. Bazı gizliliğe dayalı noktalarda ya da yakın dövüşlerde ise yaya olarak gitmek yararınıza olacaktır. Genel olarak ise haritayı boydan boya keşfetmek isteyen oyuncular, oyun içerisinde yer alan ATV, Tactical Rover, SUV, Cargo Trucks, helikopterler gibi araçları tercih etmektedirler.

 • Warzone’da hangi tür silahlar mevcut?

Warzone’da üç farklı silah türü mevcut: birincil silahlar, ikincil silahlar ve özel silahlar (Primary Weapons, Secondary Weapons, Special Weapons). Birincil silahlar otomatik tüfekler, SMG’ler, pompalı tüfekler, LMG’ler, tüfekler, keskin nişancı tüfekleri ve yakın dövüş saldırı kalkanları olarak ayrılır. İkincil silahlar ise tabancalar, roketatarlar ve yakın dövüş saldırı bıçakları olarak ayrılır.

Birincil ve ikincil silahlar loadout ekranından önceden ayarlanabilir. Operatörünüz için seçtiğiniz Perk’e göre aynı anda iki birincil silah birden taşıyabilirsiniz. Özel silahlar ise sadece Warzone sahasında bulunur. Otomatik bomba atar gibi çok güçlü silahlardır.

 • Blueprints nedir?

Blueprint’leri silahların şemaları olarak düşünebiliriz. Normalde seviye atladıkça yeni silahların kilidi envanterinizde açılır. Eğer kilidi açılmamış bir silahın blueprint’ini bulursanız, seviye atlamanızı beklemeden o silahın kilidini direkt olarak açarsınız.

 • Operatörler nedir? Hepsinin kilidini nasıl açarım?

Operatörler, arka plan hikayeleri olan ve fiziksel olarak birbirlerinden farklı oyun içindeki karakterlerimizdir. Warzone’da operatörlerin herhangi bir özel güçleri yoktur. Tamamen kozmetikten ibarettirler. Warzone’da operatörler Allegiance ve Coalition olarak iki farklı sınıfa ayrılır. Tıpkı klasik Modern Warfare çoklu oyuncu modundaki gibi.

Günlük ya da haftalık challenge’ları tamamlayarak, Modern Warfare oyununu satın alarak ya da mağazadan çeşitli bundle’lar, paketler satın alarak çeşitli operatörlerin kilidini açabilir ya da açtığınız operatörlerin özelleştirilmesi için gereken şeylerin kilidini açabilirsiniz.

 • Sadece solo (tek başıma) oynayabilir miyim?

Evet oynayabilirsiniz.

 • Tek başıma maç aramaya başlayıp başkalarıyla bir takım olabilir miyim?

Evet oynayabilirsiniz. İstediğiniz modu seçtikten sonra “Fill” ya da “Don’t fill” seçeneğini seçerek tek başınıza ya da başkalarıyla bir takımda eşleşmek isteyip istemediğini ayarlayabilirsiniz.

 • Gulag nedir?

Warzone’un battle royale modunda ilk öldüğünüzde Gulag’a getirilirsiniz. Kaosun hakim olduğu bu gizli hapishanede sıranız geldiğinde diğer ölenlerden biri ile 1’e 1 çatışmaya girersiniz. Kazanan Warzone sahasına geri dönmeye hak kazanır. Tekrar öldüğünüzde Gulag’a gitmezsiniz.

 • Öldükten sonra dirilme var mı? Varsa nasıl?

Evet var. Warzone’un battle royale modunda ilk kez ölenler Gulag’a giderler. Kazanırsanız tekrar dirilirsiniz. İkinci kez ölür ya da Gulag’tan hiç çıkamazsanız ve sahada halen takım arkadaşınız varsa, onlar kazanmış oldukları paraları bir Buy Station’da sizin tekrar dirilmeniz için harcayabilirler.

Plunder modunda ise ölenler 15 saniye içinde otomatik olarak tekrar canlanır ve sahaya geri döner. Herhangi bir kısıtlama yok.

 • Harita ne kadar büyük?

Call of Duty tarihinin en büyük haritası! Ayrıca birçok battle royale oyunundan da daha büyük.

 • Warzone’da nasıl kazanırım?

Battle royale modunda bütün düşmanları öldürüp gazdan uzak kalmanız ve hayatta kalan son insan ya da takım olmanız gerekiyor. Plunder modunda ise takımca en çok parayı kazanmanız.

 • Warzone ile ilgili daha fazla bilgiyi nereden bulurum?

Resmi Call of Duty, Activision ve Infinity Ward web siteleri, sosyal medya hesapları hem daha fazla bilgi bulmak için hem de güncellemeleri ve güncelleme notlarını takip etmeniz için faydalı olacaktır. Ayrıca Leadergamer’ı takip ederek bütün bunlara anında ve Türkçe bir şekilde ulaşabilirsiniz!

 • Warzone daha fazla güncelleme alacak mı?

Halen beta aşamasında olan Call of Duty: Warzone, şuan için hata düzeltmeleri ve yamalar alarak beta sürümden çıkmaya çalışıyor. Geliştirici ekip Infinity Ward ise Call of Duty: Modern Warfare için sezonluk içerikler getirmeye devam ediyor. İleride Warzone’un Playlist’leri ile ilgili bir güncelleme olabilir ve yeni oyun modları eklenebilir ama şimdilik herhangi resmi bir şey yok.

 • Warzone’u oynamak için Modern Warfare gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Üç platformda da Warzone’u bağımsız olarak ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Ama eğer Modern Warfare sahibiyseniz, Warzone sizin oyununuzun içine de güncelleme ile eklendi.

 • Call of Duty: Modern Warfare’i tamamen satın almanın bir avantajı var mı?

Bu işler bütçe meselesi tabi ki ama elbette çeşitli avantajları var. Call of Duty: Modern Warfare’ın yenilenen hikaye ve co-op modlarına girebilir, çoklu oyuncu modunda battle royale ve Plunder dışındaki diğer birçok modu diğer insanlarla birlikte oynayabilirsiniz. Warzone’da kullanacağınız ekstra operatörler, silah ve ekipman kozmetikleri ve benzeri ödüller de cabası.

 • Warzone’da açtığım şeyler Modern Warfare’ı etkileyecek mi?

Cross-progression desteği sayesinde Warzone’da açtığınız bütün silahlar, kozmetikler, operatörler vesaire Modern Warfare’ın çoklu oyuncu modunda da emrinize amade bir şekilde sizi bekliyor olacak. Activision Hesabı sayesinde iki oyunda da tek bir profil kullandığınız için atladığınız her seviye, kazandığınız her XP iki oyunu da etkileyecek.

 • Modern Warfare’ı satın almak, satın almayanlara karşı bir üstünlük kuruyor mu?

Hayır. Warzone hiçbir zaman Pay2Win bir oyun olmadı. Parayı veren düdüğü çalmıyor. Modern Warfare’ı satın almak ya da Warzone mağazasından harcamalar yapmak, size sadece kozmetik anlamda farklılıklar sağlayacak.

 • Battle Pass System nedir?

İçinde 100 farklı seviye bulunan battle pass sistemi, siz oyun oynadıkça kazandığınız XP’lere göre çalışır. Eğer battle pass’ı satın alırsanız her atladığınız seviyede size ekstra silah ve ekipman kozmetikleri, operatör kozmetikleri vesaire verilir. Battle Pass’i almayanlar için de seviye atladıkça bu sistemden bir şeyler verilmekte ama satın alanlara göre bu miktar oldukça az.

 • Warzone’u oynamak için Battle Pass’e ihtiyacım var mı?

Hayır. Battle Pass sadece envanterinize eklenen silah ve operatör kozmetiklerini ilgilendiriyor.

 • Geçmiş sezonların Battle Pass’ini alabilir miyim?

Hayır. Her sezon için bir adet Battle Pass sistemi gelir. Sezon bittiğinde eski Battle Pass’ler yok olur ve tekrar satın alınamaz. Kazandıklarınız sizinle kalır.

 • Modern Warfare ve Warzone’un Battle Pass sistemleri aynı mı?

Evet. Cross-progression sayesinde tek birinden Battle Pass satın almanız yeterli olacaktır. İlerleme ve ödüller iki oyunda da yer alıyor.

 • Battle Pass’i satın almadığım halde seviyelerini atlayabiliyorum ama ödülleri alamıyorum?

Battle Pass seviyeleri, siz oyunda seviye atladıkça eş zamanlı olarak ilerler. Eğer Battle Pass’i satın almadıysanız maalesef ödülleri toplayamazsınız.

 • Battle Pass’i daha sonra alırsam, önceden açtığım seviyelerin ödüllerini alabilir miyim?

Sezon bitmedikten sonra sorun yok. Mevcut sezon içinde Battle Pass’i istediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Geriye dönük bütün ödülleri toplamanıza izin veriliyor.

 • Battle Pass ne kadar? Fiyatını hak ediyor mu?

1.000 COD puanı karşılığı bütün bir Battle Pass’i satın alabilir ya da 2.400 COD puanı vererek ilk 20 seviyenin otomatik açıldığı bundle’ı satın alabilirsiniz. 100 seviyelik Battle Pass size birçok farklı silah, ekipman ve operatörün kozmetiğini veriyor. Ayrıca zaman zaman COD puanları da ödül olarak veriliyor. Bunların hepsini mağazadan kendiniz almaya kalktığınızda, Battle Pass’i almak çok daha avantajlı.

 • COD puanı nedir?

Call of Duty puanı olarak geçen COD puanları, gerçek para karşılığı alınan puanlardır. Bu puanlar ile mağazada parayla satılan kozmetikleri keyfinize göre satın alabilirsiniz.

 • Store Bundles nedir?

Mağaza paketleri olarak çevirebileceğimiz Store Bundles, içinde birden fazla farklı tür eşyayı barındıran özel paketlerdir. Bundle’lar, operatörler, operatör kozmetikleri, silah blueprint’leri, silah sticker’ları, silah kozmetikleri, özel hareketler, spreyler, imzalar, amblemler ve benzeri kozmetik şeyleri size sunar.

 • Mağazadaki eşyaları satın almadan önce görebilir miyim?

Evet. Preview yani önizleme özelliği sayesinde satın alacağınız şeylerin almadan önce üzerinizde ya da silahınızda nasıl durduğuna bakabilirsiniz.

 • Modern Warfare ve Warzone mağazaları aynı mı?

Mağazalar, satın aldığınız COD puanları, mağazadaki eşyalar ve diğer her şey aynı. Modern Warfare ve Warzone, Modern Warfare kullanıcıları için aslında tek bir oyun. Warzone sadece bir mod ama bu modu dileyen kullanıcılar bağımsız olarak indirip oynayabiliyorlar. Ayrım bu yüzden yapılıyor. Tek bir hesap sayesinde aklınıza gelebilecek her şey iki tarafta da ortak ilerliyor ve çalışıyor.

 • Bug ya da hilecilerle karşılaştığımda veya geri bildirimde bulunmak istediğimde ne yapmalıyım?

Bu bağlantıya giderek Activision ile iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.