Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 03.11.2019

Birçok oyuncu tarafından beklenen Call of Duty Modern Warfare isimli yapımın tekrar elden geçirilmiş hali en sonunda biz oyuncularla buluştu. İlk çıkışını gerçekleştirdiğinde birçok yüze gülümseme katmış olan bu yapım, yeni halinde de benzeri bir etki yaptı desek yanlış olmaz. Call of Duty Modern Warfare inceleme yazımız içerisinde olabildiğince elden geçirilmiş yapımın bizlere tamamen yeni olarak ne sunduğundan bahsedeceğiz. Zaten orijinalini bilmeyen yoktur, zira kendisi efsaneler arasında yer alıyor.

Call of Duty Modern Warfare

Call of Duty Modern Warfare nasıl bir oyun olmuş?

Yılların getirmiş olduğu bir etki ile olsa gerek yen, yapımda hem görsel anlamda, hem de oynanış konusunda birtakım gelişmeler görmüş olmak sevindirdi. Oynanış ve görsel anlamda yapılmış olan değişiklikler, oyunun orijinaline olan bağını koparmamış elbette. Daha çok, bir tık öteye taşımış demek mümkün. Her ne kadar balistik açıdan gerçekçilik getirilmiş olsa da, Call of Duty Modern Warfare hala o hatırladığımız oyun olduğunu hissediyor.

Balistik açıdan yenilikler derken, yıllar içerisinde gelişmiş olan yeni oyun motorları ile birlikte oyunculara sunulabilen yer çekimi mevzularından bahsediyoruz. Yani, ateş ettiğinizde merminin düşüşünü hissetmek mümkün. Her ne kadar serinin birçok eski oyununda bu yer almıyor olduysa da, Call of Duty Modern Warfare inceleme notlarımız arasında olumlu bir yere sahip olduğunun altını çizebiliriz.

Call of Duty Modern Warfare

Tek değişiklik balistik açıdan mı olmuş?

Elbette oyundaki tek yenilik balistik açıdan gerçekleştirilmemiş. Animasyonlar konusunda da değişiklikler görmek mümkün. Örnek olarak, hedef alırken, hedef almayı bırakmadan akıcı ve hızlı bir şekilde şarjör değiştirmek mümkün kılınmış. Silahların rastgele tepmeler yerine benzeri tepmeler veriyor olması, bulanıklaşmalardaki geliştirmeler ve daha birçok şey, oyunu görsel açıdan birkaç tık daha yukarı taşımış denilebilir.

Silahlarınızı sabitleme mevzusu da önemli bir özellik olarak gösterilebilir. Eğer kendinizi sağlama almak, daha iyi bir vuruş hissiyatı elde etmek ve oyunun tadını daha çok çıkarmak isterseniz, bol bol kullanabileceğiniz bir özellik kesinlikle. Zorda kalırsanız veya tam bir asker gibi hissetmek isterseniz, silahı eşyalar, nesneler üzerine sabitleyebilir ve düşmanlarınızın alınlarını karışlayabilirsiniz. Bir de, simetrik harita mevzusunun bir kenara bırakılmış olması muhteşem bir yenilik olarak gösterilebilir kesinlikle. Daha yaratıcı haritalar mevcut artık. Oynanışa ne kadar etkisi olduğunu geliştirici ekip de görecektir zamanla.

Call of Duty Modern Warfare

Performans konusunda ne alemde?

Call of Duty serisinin oyunlarının en sevdiğimiz yanlarından biri de, oyunlarda performans konusunda bir sıkıntıya pek rastlanamıyor olmamız. Adamlar güzelce yapıp sunuyor. Call of Duty Modern Warfare inceleme yazımıza konuk olan yapımın da, serinin diğer oyunlarından eksik kalır bir yanı yok. Fakat, siz yine de sistem gereksinimlerine bir göz gezdirseniz hiç de fena olmaz. Hemen aşağıda oyunu oynadığımız PC'nin sistemi ve ardından da oyunun sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

Oyunu oynadığımız PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Call of Duty Modern Warfare sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim sistemi: Windows 7 64-bit (SP1) ya da Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 670/Nvidia GeForce GTX 1650 ya da AMD Radeon HD 7950 - DirectX 12.0 uyumlu sistem
 • Depolama alanı: 175GB

Call of Duty Modern Warfare sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel Core i5-2500K ya da AMD Ryzen R5 1600X
 • RAM: 12GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 970/Nvidia GeForce GTX 1660 ya da AMD Radeon R9 390/ AMD Radeon RX 580 - DirectX 12.0 uyumlu
 • Depolama alanı: 175GB

Call of Duty Modern Warfare

Call of Duty Modern Warfare inceleme sonucu nedir?

Fiyat konusunda yine uçuk seviyelerde olduğu için hiç karıştırmayacağız bile o mevzuyu. Bu yüzden, direkt olarak Call of Duty Modern Warfare inceleme sonucumuzdan bahsedelim. Açıkçasını sorarsanız, geliştirici ekip geçen yılların sunduğu teknoloji sayesinde oyunu başarılı bir şekilde elden geçirmeyi başarmış. Gerçekten çok hoş bir yapım ile karşı karşıya kaldığımızın altını çizebiliriz. Zaten bu oyun bir efsaneydi, yeni teknolojik gelişmeler sayesinde daha da bir muhteşem olmuş denilebilir. Eğer orijinalini sevdiyseniz, bu yıl bize tekrar sunulan hali sizi üzmeyecek demektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.