Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 17.09.2022

Activision ve Infinity Ward, yarın başlayacak açık beta öncesinde bugün Call of Duty: Modern Warfare 2'nin çok oyunculu bölümünü gösterdi.

Geliştiricilerin gösterdiği çok oyunculu özelliklerden biri yüzme ve Aquatic Combat oldu. Önceki oyunlarda olduğu gibi suya çarpınca ölmek yerine, aksiyon artık suyun üstünde, üzerinde ve içinde gerçekleşiyor. Akıntılar ve dalgalar gibi çeşitli unsurlar mevcut olacak ve su temiz, bulanık, kirli veya enkazlı olabilecek.

Açık betada, su içeren haritalar bu geliştirmeleri sergileyecek ve suyu bir gizlilik veya kaçış mekanizması olarak kullanabileceksiniz. Hatta duruşunuzu veya deparınızı değiştirebilir ve suyun altına dalmak için aşağıya bakabilirsiniz. Su altında tabanca ve belirli ekipmanlar kullanarak ateş ederseniz, silahınızın mermisi artan yoğunluktan etkilenecektir, bu nedenle hedefinizi değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca Taktik öğelere özellikle dikkat etmeniz gerekecek ve teknelere, su yüzeyinin altındaki düşmanlara saldırırken veya bir patlayıcıdan kaçınırken veya yerleştirirken yepyeni stratejiler denemeniz gerekebilir.

Modern Warfare 2'nin çok oyunculu bölümü ayrıca ek geçiş mekanikleri de içeriyor. Örneğin, zemine Kayabilir veya Dalış yapabilir ve hatta bir Manto'dan etrafa bakmanızı sağlayan Ledge Hang'i kullanabilirsiniz. Geliştiriciler ayrıca bir tabanca çekme ve bir Ledge Hang'dan ateş etme yeteneğini de test ediyor.

Çok oyunculu modda yeni araçlarda daha aksiyon odaklı manevralar da yer alacak. Pencerelerden eğilip ateş etme veya bir aracın tavanına çıkma, araçlardaki çeşitli bölümleri yok etme ve hatta lastikleri patlatma gibi çeşitli taktiksel gelişmeler bekleyin.

Araçlardan bahsetmişken, oyun moduna ve haritaya bağlı olarak birden fazla kara, hava ve su aracı kullanabilirsiniz. Bunların dokuzu kara tabanlıdır ve Hatchback arabadan Ağır Tank'a kadar çeşitlilik gösterir. Arazi Araçları geri döndü ve yeni Yardımcı Arazi Araçları, Taktik Araçlar, SUV'ler ve Kargo Kamyonu geri döndü. Ayrıca iki tank ve bir Zırhlı Personel Taşıyıcı da var.

Uçmayı seviyorsanız, Hafif Helikopterin yanı sıra taşıma kapasitesi açısından biraz havadaki Kargo Kamyonu gibi çalışan yeni bir Ağır Helikopter de var. Su üzerindeyseniz, Sert Şişme Bot ile daha dar su yollarında ilerleyebilir veya zırhlı bir gövdeye ve monte edilmiş .50 kalibrelik makineli tüfeğe sahip Zırhlı Devriye Botunu kullanabilirsiniz.

Çok oyunculu modda, Taktik Ekipman ve Saha Yükseltmeleri eskisinden daha fazla benzersiz seçeneğe sahip. Bir alanı izlemenizi sağlayan Taktik Kamera var ve bir düşman yaklaştığında uyarı sesi çıkarıyor. Ayrıca yüzeylere yapışan ve ardından düşmanlara zarar veren, ekipmanı yok eden ve araçları bozan bir elektrik patlaması gönderen Şok Çubuğu da var.

Bir başka Taktik Ekipman parçası da bir binanın dışına fırlattığınız Matkap Şarjıdır. Bir delik açar ve matkap delindikten sonra sıçrama hasarı veren bir el bombası fırlatır. Bir diğeri ise DDoS'tur. Bu saldırı, görsel çevrenizde ekipman veya araç olup olmadığını bilmenizi sağlar. Eğer varsa, onları geçici olarak devre dışı bırakır ve aynı zamanda yakın bölgedeki düşman sensörlerini de bozar.

Ayrıca dört Avantajdan oluşan Avantaj Paketleri de var - iki temel, artı Bonus ve Ultimate olarak bilinen iki tane daha. Hepsi çok oyunculu bir maç sırasında, genellikle tur tabanlı olmayan modlarda dört ve sekiz dakikalık işaretlerde kazanılır. Öldürmeler, asistler, hedefler ve taktiksel oyunlar bunların kilidini daha hızlı açabilir. Hatta Avantaj Paketinizi Yüklemenizde düzenleyebilirsiniz.

Ve en azından bize göre en eğlenceli olanı Şişirilebilir Yem. Bu polimer kukla, siz fırlattıktan sonra şişiyor ve aynı zamanda bir yakınlık mayını görevi de görebiliyor.

Modern Warfare 2 ile birlikte Gunsmith silah özelleştirme sistemi yeni geliştirmelerle gelecek ve en büyük değişiklik Silah Platformu olacak. Bu kez silahlar ayrı bir ailede olmak yerine Platformlar halinde geliyor. Bu, maçlara getirdiğiniz silahlar üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlıyor.

Nasıl işliyor, her temel Silah Platformunu almak için rütbe atlayacaksınız. Bir Platformda kilidi açılan ilk silah, bir eklenti olan alıcısı ile bilinir. İlerledikçe daha fazla alıcının kilidini açın ve bir Platform içindeki ek silahlara erişin.

Bir alıcıyı değiştirmek silahı değiştirecektir, bu nedenle bir Yükleme oluştururken yeni bir silah olarak kabul edilecek ancak aynı Silah Platformu içinde kalacaktır. Otomatik Tüfek, Hafif Makineli Tüfek, Savaş Tüfeği veya Hafif Makineli Tüfek gibi farklı yeteneklere sahip bir silah oluşturmak için alıcıyı değiştirebilirsiniz.

Seçtiğiniz silahı seçtikten sonra, silahın ve Platformun seviyesini yükseltmeye başlayacak ve iki farklı eklenti havuzuyla silahınızı güçlendireceksiniz. Bunlar, namlular, şarjörler, dipçikler ve arka kabzalar gibi yalnızca Silah Platformunda kullanılabilen eklentiler olan Silah Platformu Eklentileridir. Bir de tüm Silah Platformlarında kullanılabilen Evrensel Eklentiler vardır ve bunlara örnek olarak namlular, namlu altları, mühimmatlar, lazerler ve optikler verilebilir.

Bir Evrensel Eklentinin kilidini açarsanız, tüm Gunsmith'te kullanılabilir hale gelir ve yalnızca bir kez açılması gerekir.

Oyunda ayrıca Silah Kasaları da yer alacak. FJX Cinder Silah Kasası, Modern Warfare 2'nin Kasa Sürümünü ön sipariş verenler için açık beta ve tam oyunda ücretsiz olarak kullanılabilecek. Tamamen kilidi açılmış bir Silah Platformudur.

Bir Silah Kasasına sahip olmak, eşdeğer bir Silah Platformundaki her eklentinin kullanıma hazır olması anlamına gelir. Bu, platforma özgü düzinelerce eklentinin kilidini anında açtığı için "Ultimate Weapon Blueprint "tir. Silah Platformuna Özel Eklentiler koleksiyonu ile anında özelleştirmeye erişebilirsiniz ve Silah Kasası içindeki her eklenti belirli bir kozmetik görünüme sahiptir.

Açık beta, oynamanız için iki tür çok oyunculu harita içerecek: 32v32'ye kadar Savaş Haritaları ve 6v6 olan Çekirdek Haritalar.

Savaş Haritaları, takım başına birden fazla oyuncu mangasının bulunduğu Kara Savaşı modları için oluşturulmuştur. Burada her bina keşfedilebilir, araçlar sürülebilir ve tek bir Savaş Haritasında çeşitli oynanış tarzları mevcuttur. Infinity Ward'ın oyunculara hem "kaotik hem de son derece tatmin edici" bir oynanış sunacağını umduğu yeni İstila Modunda Kara Savaşı haritalarında yapay zeka savaşçıları görünecek.

Çekirdek Haritalar özel Görev Güçlerinin konuşlandırıldığı yerlerdir ve hepsi 6'ya 6 oyun modları için özel olarak üretilmiştir. Önceki çok oyunculu haritalara göre biraz daha küçük ve daha basit bir tasarıma sahipler. İspanya'da yer alan Valderas Müzesi, eğitim tesisi Farm 18 ve küçük pazar yeri Mercado Las Almas bulunuyor. Ek haritalar lansmanda ve her sezon boyunca kullanıma sunulacak.

Çok oyunculu modlar arasında Team Deathmatch ve Domination gibi diğer modlar da yer alıyor, ancak açık beta sırasında planlanan üç yepyeni mod var. Bunlardan biri, kazanmak için karşı gücü ortadan kaldırmaya veya paketi tutmaya çalıştığınız Knockout. Yeniden doğuş yok ve takım arkadaşları birbirlerini canlandırabiliyor. Ayrıca gedik açma ve kuşatma oyununu öne ve merkeze koyan Prisoner Rescue ve büyük haritalarda geçen devasa bir Deathmatch olan Invasion for Ground War da var.

Ayrıca oyunun tadını yeni bir perspektiften de çıkarabilirsiniz. Modern Warfare 2'deki çok oyunculu ve belirli modlarda, açıkça tanımlanmış "Üçüncü Şahıs" Oynatma Listeleri olacak. Açık beta için amaç Üçüncü Şahıs ve Birinci Şahıs Oynatma Listelerini ayrı tutmaktır, ancak geri bildirimler ve oynanış bu planı değiştirebilir.

Bu modda kamera, Operatörünüzün sağ omzunun üzerinden birkaç metre geriye ayarlanır. Bu, önünüzde daha az alan derinliği karşılığında genel çevrenizde daha fazla perspektif sağlar. Köşelerden bakarken size yardımcı olan omuz değişimini yapabilirsiniz. Kamera hareket ettiğinde yakınlaştırma otomatik olarak gerçekleşir ve yakın olduğunuz nesnelere çarpmadan önce kamera durur. Nişangâhınız otomatik olarak ekranın ortasına ayarlanır ve kamera bir nesnenin arkasına doğru açılı olduğunda bir "X" işareti belirir. Nişan aldığınızda, bakış açısı birinci şahıs görünümüne geçerek daha isabetli atışlar yapmanızı sağlar.

Modern Warfare 2 yayınlandığında, Atış Alanı kullanıma sunulacak. Burası üç atış şeridi, mantolama için çıkıntılar ve farklı menzillerde birden fazla hedef içeren çevrimdışı bir test alanıdır.

Oyundaki ana senaryoyu bitirdiğinizde, birden fazla dallanma operasyonu için büyük ölçekli sıcak bölgeleri keşfetmenize olanak tanıyan bir işbirliği deneyiminde başka bir oyuncuyla Special Ops oynayabilirsiniz.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında, takım çalışması ve stratejik, bulmaca çözme gerektiren üç oyunculu işbirlikçi bir nişan olan Raids'in tadını çıkarabilirsiniz.

Oyunu PlayStation Store üzerinden ön sipariş veren PlayStation kullanıcıları için, özel Operatör Hiro "Oni" Watanabe lansmanda kullanıma sunulacak. Operatör beraberinde yüksek seviyeli bir Silah Planı getiriyor.

Ve son olarak, biraz adil oyun sevenler için Ricochet Anti-Cheat ve PC çekirdek seviyesi sürücüsü, hem Call of Duty: Modern Warfare 2 hem de Call of Duty: Warzone 2.0 için ilk gün mevcut olacak.

Bugünkü Modern Warfare 2 tanıtımı çoklu oyuncuya odaklanmış olsa da, oyunu dijital olarak ön sipariş verirseniz bir haftaya kadar erken oynayabileceğiniz bir senaryo modu da içerdiğini unutmayın.

Call of Duty: Modern Warfare 2 PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S için 28 Ekim'de piyasaya çıkacak.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.