Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 04.02.2023

Farklı savaş suçları için yasal dayanak oluşturan Cenevre Sözleşmeleri Yasası'nın Among Us tarafından ihlal edildiği iddia edildi. Cenevre Sözleşmeleri, askerlere insanca muamele edilmesini talep eden bir yasalar ve anlaşmalar sistemidir. Burada tarihi hakkında çok fazla ayrıntıya girmeyeceğiz. Bu, işkence yapmaktan kaçınmayı, yaralı veya hasta kişilerin ihtiyaçlarını karşılamayı vb. gerektirir. Bu, savaşın gerçekten önemli bir bileşenidir. Ayrıca, bu yasaları çiğnemek, özellikle gerçek ülkelerle gerçek bir çatışmada, insanların başını çok fazla siyasi belaya sokabilir.

Among Us Cenevre Sözleşmeleri ihlalini nasıl yaptı?

Ancak Among Us, cinayet işleyen minik uzay adamlarının olduğu garip bir oyun. Savaşta olmamasına ve bir ulus olmamasına rağmen, yine de Cenevre Sözleşmelerini çiğnemeyi başardı. Oyunun 2020'deki viral başarısından önce yasaları ihlal ettiğini, resmi Among Us Twitter hesabı kabul etti. Among Us bir süredir piyasada olmasına rağmen, popülaritesi ancak insanlar pandemi sırasında oynayacak oyun ararken bugünkü seviyesine ulaştı. Sonuç olarak, sosyal medyayı tamamen domine etti. Ayrıca, son zamanların en popüler oyunlarından biri haline geldi. Ancak, uzun süredir dikkat çekmediği için, kimsenin hata olduğunu bile bilmediği bir hata yaptı. Among Us'taki MedBay'de, genellikle sağlık veya tıbbi yardımla bağlantılı olan Kızıl Haç yer alıyordu. Ancak, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin bunu açıkça onaylaması gerektiğinden, InnerSloth renk düzenini değiştirmek zorunda kaldı.

Prison Architect'in yaratıcıları da 2017 yılında Kotaku tarafından ortaya çıkarıldığı üzere benzer bir sorunla karşılaşmış ve onlar da İngiliz Kızıl Haçı'ndan Cenevre Sözleşmelerinin teknik bir ihlali olduğunu vurgulayan bir mektup almışlardı. Tahmin edebileceğiniz gibi, geliştirici hemen gerekli ayarlamaları yaptı. Prison Architect ekibine gönderilen e-postada, "Kızılhaç amblemi veya benzer işaretler, ne kadar faydalı veya önemsiz görünürse görünsün, başka amaçlar için kullanılırsa, amblemin özel önemi azalacaktır. Kızılhaç amblemi veya benzer tasarımlar ambulans, sağlık hizmetleri, ilk yardım, hemşirelik veya tıp mesleği veya benzer konularda genel işaretler değildir. Ayrıca, reklam kampanyaları veya ürünler gibi ticari amaçlarla kullanacağınız işaretler de değildir." dediler. Among Us ve Cenevre Sözleşmeleri ihlali bir yana, şimdi size başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, En iyi çizgi film rehber yazımıza bir bakmanızı tavsiye ederiz. Zira, bu rehber yazımızda, sizler için 20 film seçtik. Her birinden de tek tek bahsettik. Bu sayede, siz de aradığınız çizgi filmi bulacaksınız. Sonra, En iyi bilim kurgu filmleri rehber yazımız var. Bu rehber yazımızda da bol bol tavsiye verdik. Bilim kurgu filmleri, günümüzde kesinlikle çok sevdiğimiz bir tür. Biz de, bilim kurgu önerisi hazırlayalım dedik. Ardından da, En iyi vampir filmleri yazımız mevcut. Bu rehber yazımızda da, sizler için vampir filmleri seçtik. Seçtiğimiz vampir filmlerini önce listeledik, sonra da haklarında bilgi verdik. Umarız ki, her birinin faydası olur. Among Us ve Cenevre Sözleşmeleri yazımız bitmeden önce 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep film yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.