avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 31.08.2021

Yeni PS5 modelinin erken bir analizi ortaya çıktı. Sony’nin birden fazla dahili bileşeni değiştirdiğini ve konsolun soğutma sistemini önemli ölçüde değiştirdiği ortaya çıktı. YouTuber Austin Evans, bu ay Japonya ve Avustralya’da satışa çıkan revize edilmiş PS5 modelini denedi. Bununla birlikte yeni PS5’in soğutmasında yaşanan problemler ortaya çıktı.

Gelgelelim konsolu parçalara ayırdıktan sonra detaylar daha da belli oldu. Yeni konsolun güncel bir fan tasarımına ve Wi-Fi antenlerine sahip olduğu ortaya çıktı. Bu yılın başlarında Sony belgesinde söylenen yeni bir kablosuz iletişim modülü planlarına uygun olabilecek küçük değişikliklere sahip olduğunu keşfetti. Ancak, sökme işlemi sonrası görülen en önemli değişiklik, azaltılmış bir ısı emici nedeniyle revize edilmiş konsolun orijinal modelden 300 g daha hafif olduğunun doğrulanması.

“Termal ve soğutma alanında daha kötü bir konsol olduğunu düşünmüyorum.”

Isı emici, daha verimli CPU, GPU ve yonga setlerinden ısıyı uzaklaştırmak üzere yapılan cihazdır. Etkili soğutma olmadan donanım zamanla bozulabilir ve performans daha kötü olabilir. Orijinal PlayStation 5 zaten sıcak çalışıyor. Ek olarak yeni bir NVMe SSD depolamanın yakın zamanda piyasaya çıkacak. Bunun yanında kullanıcıların ek bir ısı emici aracılığıyla daha fazla soğutma eklemesini gerekecek.

Pandemi sırasında bakırın fiyatı arttı ve elektronik cihazların üretimi için gerekli bileşenlerin kıtlığına oldukça fazla. Bunun yanında yeni modelin daha sıcak bileşenleri çalıştırmak yerine ısıyı daha verimli şekilde dışarı üflediği anlamına geliyor. Bu nedenle yeni soğutucunun gerçekten performansta bir fark yaratıp yaratmadığını belirlemek için daha kapsamlı testler gerekecektir.

Videoda Evans, Sony’nin yeni soğutma sistemi hakkında şunları söyledi. Bence PS4 kadar veri toplamaya vakit bulamadılar. Bunu bilerek yaptıklarını düşünüyorum. Durumu farkında oldukları için çok sorun olmama ihtimali var. Ne yazık ki termaller ve soğutma alanında daha kötü bir konsol olduğunu düşünmüyorum.”

Orjinal PS5 CFI-1XXX model numaralandırma şeması kullanırken, yeni model CFI-11XX şemasını kullanıyor. Daha önce söylenen gibi güncel PS5, konsolu standına takmak için yeni bir vidaya sahip. Sony şuan PS5’leri kar elde ederek satamıyor. Bu yeni modelleri bir çözüm olarak mı yaptılar henüz bilmiyoruz. Son olarak Evans’ın videosuna aşağıda ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.