Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 23.08.2021

Sony ilk olarak bu yılın başlarında, küresel donanım bileşeni sıkıntısıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için potansiyel bir çözüm olarak PlayStation 5 donanımında küçük değişiklikler yapmak istediğini belirtmişti. Bahsetmemiş olsa da Sony’nin son kozu PlayStation 5 için yeni bir sürüm Avustralya’da görüldü. Press-Start’ın bildirdiğine göre, geçen ay bir Japon ürün kılavuzu aracılığıyla ilk kez bahsedilen PlayStation 5 donanımının yeni versiyonu, bu hafta Avustralya’da satışa sunuldu.

Yeni PS5’lerin Avustralya’da satışların başladığı söyleniyor

Söz konusu model, geçen ayki ürün kılavuzunda ayrıntıları verilen Dijital versiyonun aksine bir disk takılabilen sürüm ve güncellenmiş bir model numarasına sahip. PS5 lansman donanımı bir CFI-1XXX model numaralandırma şeması kullanırken, Sony belgelerinde listelenen ve bu hafta tespit edilen Avustralya modelinde bulunan ürün yeni CFI-11XX şemasını kullanıyor. Güncellenmiş PS5 donanımı planları, Mayıs ayında, Sony’nin yeni bir kablosuz iletişim modülünü kaydettirdiği ve görünüşe göre konsola uyguladığı ortaya çıktığında fark edilmişti. Bunun dışında Sony’nin, 2022’de AMD’nin “yeni yarı özelleştirilmiş” 6nm CPU’sunu içeren yeni bir PS5 donanım tasarımı üzerinde üretime başlamayı planladığı bildiriliyor.

 

Geçen ay detaylandırılan donanım revizyonu gibi, güncellenmiş PS5’in konsolu standına takmak için yeni bir vidaya sahip olduğu onaylandı ve artık tornavida yerine elle ayarlanabiliyor. Yeni donanımın ayrıca 3,6 kg’da piyasaya sürülen PlayStation 5 konsolundan daha hafif veya orijinal donanımdan 300 g daha hafif olduğu söyleniyor. Dahili donanımda başka bir değişiklik yapılıp yapılmadığı belli değil. Bunun dışında, daha önce bahsettiğimiz SSD desteği bu cihazda var mı bilmiyoruz. Şu anda Avustralya’da satılan yeni PS5 modellerinde kablosuz modülün olup olmadığı net olmasa da, bir Sony belgesinde açıklanan, PS5 donanımını piyasaya sürmek için kullanılan J20H100 modülünün yerini alıyor. Buna ek olarak Sony’nin, 2022’de AMD’nin “yeni yarı özelleştirilmiş” 6nm CPU’sunu içeren yeni bir PS5 donanım tasarımı üzerinde üretime başlamayı planladığı bildiriliyor.

Bu ay bedava olarak verilen PS Plus oyunlarına buradan bakabilirsiniz. Ek olarak şuan 1 aylık PS Plus %50 indirimde ve 120 TL.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.