Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 19.09.2021

Konsolların en büyük sorunlarından biri depolama. PC tarafından depolama sorunu ne kadar basit şekilde çözülüyor olsa da konsollar için aynısını söyleyemeyiz. Ek olarak konsollarda kullanılan SSD’lerin yeterli hızlara sahip olamaması da büyük bir problem. Hız konusunda emin olmasak da depolama alanında Xbox bir şeyler yapmaya çalışıyor gibi gözüküyor.

Haberin kaynağı ise Xbox Squad isimli Fransız bir site.

Xbox Series X/S için daha küçük depolama kapasitesine sahip yeni bir Seagate genişletme kartının önümüzdeki aylarda piyasaya sürüleceği bildiriliyor. Fransız web sitesi Xbox Squad bir kaynağın 125,71 € karşılığında satıldığı bildirilen genişleme kartının yeni 500 GB versiyonu hakkında bilgi verdiğini bildirdi. Xbox Squad, bunun perakende fiyatının 149-169 € arasında olacağı anlamına geldiğini öne sürüyor.

Site ayrıca, raporunun ilk yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Fransız perakendeci Micromania’da, 500 GB kartın 154.99 € fiyatla listelendiği ve çıkış tarihinin 14 Kasım olduğu görünen bir dahili listenin ekran görüntüsünü aldığını da iddia ediyor. Rapor doğruysa bu, konsollarının depolama alanını genişletmek isteyen ancak 1 TB kart için 220 $ / 220 £ ödemek istemeyen Series X/S sahiplerine biraz daha uygun fiyatlı bir alternatif gibi duruyor. Şunu da belirtelim, henüz hiçbir şey tam kesin değil. Özellikler Türkiye için bu gelişmenin nasıl ilerleyeceğini bilmiyoruz. Umarız iyi bir fiyatlandırma uygulanır.

Seagate genişletme kartları, şu anda konsolun yerel X/S oyunları için depolama alanını arttırmanın tek yolu. Xbox One ve geriye dönük uyumlu Xbox 360 harici bir USB sürücüde saklanabilirler. Ancak okuma/yazma hızları konsolun dahili SSD’sinden çok daha yavaş. Ne yazık ki bu durumda oyuncular Series X/S oyunlarını çalıştırmada sorun yaşıyorlar. Bununla birlikte konsol, sistem dosyaları nedeniyle yalnızca 350 GB’den daha fazla depolamaya sahip olabiliyor. Bu özellikle Xbox Series S sahipleri için sıkıntılı bir durum.

Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili bir açıklama gelmesini bekliyoruz. Konsollarda depolama sorunu gerçekten çok büyük. Eğer Xbox’ın bu hamlesi gerçek ise oyuncular için çok iyi olacağını biliyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.