Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 19.02.2023

Xbox Series X, Xbox Series S ve Xbox One'ın bu haftaki güncellemeleri, PS5, Nintendo Switch veya önceki nesilden başka bir platformda şu anda mevcut olmayan birkaç yeni özellik ekledi. Xbox Series X, Xbox Series S ve Xbox One konsolları artık çevreye daha duyarlı oyuncular için karbon ayak izi farkındalığına duyarlı oyun indirmeleri ve güncellemeleri özelliğini getirdi. Bu güncellemeler, ana ekranda kutucukları seçerken oyun resmini gizleme ve Google Home uygulamasını dokunmatik uzaktan kumanda olarak kullanma özelliğine ek olarak geliyor.

Xbox karbon ayak izi farkındalığı özelliğini getirdi

Xbox, "Xbox artık karbona duyarlı oyun indirmeleri ve güncellemeleri sunan ilk konsol. Konsolunuz prize takılıyken, internete bağlıyken ve bölgesel karbon yoğunluğu verileri mevcutken Xbox, konsolunuz için oyun, uygulama ve işletim sistemi güncellemelerini, elektrik şebekesindeki daha düşük karbonlu kaynaklardan daha yüksek oranda elektrik geldiği için daha düşük karbon emisyonuna neden olabilecek gece bakım penceresi sırasında belirli zamanlarda planlayacaktır. Bu, fosil yakıt bağımlılığını ve CO2 emisyonlarını azaltır ve potansiyel olarak size para kazandırabilir." dedi.

Elbette tüm bunlar isteğe bağlı. Ayrıca, konsol ayarları ile uygun zamanlara da alabilirsiniz. Mevcut ayarlarınızı koruma seçeneğiniz var. Yine de biraz enerji tasarrufu yapmak isterseniz artık seçenekler mevcut.

Xbox, "Sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz ve ayarlarınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Kapatma (enerji tasarrufu), Uyku gücü seçeneğine kıyasla kapalıyken güç kullanımını 20 kata kadar azaltır. Bir yıl boyunca Kapatma (enerji tasarrufu) seçeneğine geçen her iki konsol için, on yıl boyunca dikilen ve yetiştirilen bir ağacın kaldırdığı karbon miktarına eşdeğer miktarda tasarruf sağlayacağız. Bu değer, Xbox Series X|S ve Xbox One konsollarının 1 yıl boyunca günde ortalama 20 saat Kapatma (enerji tasarrufu) modunda çalışmasına dayanmaktadır. Gerçek enerji tasarrufu ve önlenen emisyonlar, Sera Gazı Eşdeğerleri Hesaplayıcısı | US EPA kullanılarak konsola ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir." diye ekledi. Xbox karbon ayak izi farkındalığı özelliği bir yana, şimdi başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, En iyi 5 ücretsiz mobil VPN uygulaması rehber yazımızı tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda, şu dönemde lazım olacak uygulamalardan bahsettik. Bu sayede, kolayca erişim sağlamanız mümkün olacaktır. Sonra, En iyi 5 ücretsiz PC VPN uygulaması rehber yazımızı da tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda da, bugünlerde yardımcı olacak uygulamalardan bahsettik. PC üzerinden VPN kullanmak isteyenler için önemli tavsiyeler var. Ardından da, Türkiye içerisinde VPN kullanmak yasak mı sorusuna yanıt getirdik. Şu günlerde, birçok kişinin aklındaki kesinlikle önemli bir soru. Biz de, bu sorunun cevabını araştırdık ve sizler için anlattık. Umarız ki, her birinin faydası olur. Xbox karbon ayak izi farkındalığı özelliği yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep VPN yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.