Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 17.10.2022

Her ne kadar bir işletim sistemi olsa da, işletim sistemlerinin de bir sistem gereksinimi oluyor. Windows 11 sistem gereksinimleri de, kurulumdan önce bakılması gereken şeylerden biri. Zira, Windows işletim sistemlerinin en günceli ve en yenisi. Bu sebeple, bizden Windows 10, Windows 8 ve daha eski işletim sistemlerinden daha çok şey ister. Biz de, şimdi bu işletim sistemi gereksinimlerinden bahsedeceğiz. Fakat, en baştan bir uyarıda bulunmamızda fayda var. Microsoft ekibi, spesifik marka model bilgisi paylaşmadı. Bu sebeple, ucu biraz açık. Şimdi, listemize geçelim.

Windows 11 sistem gereksinimleri

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli 64 bit uyumlu işlemci ya da System on a Chip (SoC).
  • RAM: 4 GB.
  • Depolama alanı: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı.
  • Sistem ürün yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli.
  • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0.
  • Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsü ya da DirectX 12 veya üstü ile uyumlu.
  • Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten büyük, renk kanalı başına 8 bit olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran.
  • İnternet bağlantısı ve Microsoft hesabı: Kişisel kullanım için Windows 11 Pro ve Windows 11 Home, ilk cihaz kurulumu sırasında internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerektirir.

Yukarıda sizinle de paylaştığımız gereksinimlere baktığımızda, spesifik olarak bir model verilmediğini görüyoruz. Bu sebeple, kullandığımız PC üzerinde yer alan bileşenleri bilmek, tanımak ve güçlerini karşılaştırmak gerek. Şimdi, işlemci olarak Intel tarafından minimum Intel Core i3-8100 modelinin gerektiğini söylemek mümkün. Tabii, AMD tarafında da eşdeğer bir işlemci giriş için yeterli olacaktır. RAM olarak ise, 4GB istediğini görüyoruz. Bu durumda, PC'de en azından 16GB bir RAM olması, PC'nin rahat çalışmasına yardımcı olacaktır.

Ekran kartı açısından ise, DirectX 12 veya üstü uyumlu bir ekran kartı tercihi görüyoruz. Yani, Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamak için Maxwell serisi veya üstü bir ekran kartı şart. Ayrıca, ekran açısından ise minimum 720p öneriliyor. Buna göre hesaplamalı ve o şekilde bir ekran almalıyız. Dahası, ilk cihaz kurulumu sırasında internet bağlantısının gerektiğinden bahsediliyor. Tabii bu durumda, bir Microsoft hesabı da kesinlikle lazım oluyor. Yani, Windows 11 yüklemeden önce, bir kez daha düşünmekte fayda olabilir. Zira, elimizin altında yer alan PC, tam olarak yetmiyor olabilir. Dikkatli olmakta kesinlikle fayda var. Ayrıca, dilerseniz Windows 11 uyumlu Intel işlemciler yazımıza göz gezdirin. Çünkü, bu yazımızda 2022 yılında uygun olan işlemcilerden bahsettik.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.