Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.10.2020

Bir süredir merakla beklediğim oyunlardan bir tanesi olarak gösterebileceğim Watch Dogs Legion isimli bu yeni yapımı inceleme fırsatını en sonunda elde ettim. Ubisoft ekibi oyun çıkmadan önce oyunu gönderdi ve oynama imkanı sundu. Sabit bir karaktere sahip olmayışımızın oyunda nasıl işlendiğini merak ediyordum en çok da ve başarılı olduğunu söyleyebilirim. Zaten neden beğendiğimi ve oyunun neler sunduğunu Watch Dogs Legion inceleme yazımda olabildiğince dile getirmeye, anlatmaya çalışacağım. Sadece, o kadar çok şey sunuyor ki oyun, nereden başlasam, ne yapsam bilemiyorum.

Watch Dogs Legion inceleme

Watch Dogs Legion hikayesi nasıl?

Öncelikle Watch Dogs Legion inceleme yazısına standart olarak hikayeden başlayalım. Elbette hikaye ve karakterler konusunda sürprizi kaçırmayacağım. O yüzden sadece yüzeysel olarak anlatmak istiyorum.

Yakın gelecekte, Londra çöküş ile karşı karşıya. Zero Day adlı gizemli bir varlığın neden olduğu yıkıcı terör saldırılarının ardından, her şeyi gören otoriter bir devlet halkı baskı altına alıyor, yozlaşmış bir özel askeri şirket sokakları kontrol ediyor ve güçlü bir suç örgütü savunmasızları avlıyor. Londra’nın kaderi bize ve direnerek karşı koyma yeteneğimize bağlı.

Bu direnişi sağlarken, aynı zamanda seriye yeni gelen özellik olan herkes olabilmekten faydalanıyoruz. Gerçekten, oyunda neredeyse herkes olabiliyoruz. Bunun hikayeye yedirilmiş olması hayran kaldığım bir olay oldu. Çünkü aslında her ne kadar o an kullandığımız karakter olsak da, aslında DedSec’i canlandırıyoruz.

Watch Dogs Legion inceleme

Watch Dogs Legion bizlere ne sunuyor?

Serinin yeni yapımında gerçekten çok fazla şey bulunuyor. Oyunda yer alan herkesin derin bir altyapıya sahip olması beni büyüleyen bir başka özellik oldu. Karşınıza çıkan herkes birbirinden farklı. Hem karakter olarak hem de özellik olarak herkes birbirinden farklı. Bunun arkasındaki emeğe saygım gerçekten sonsuz.

Her karakterin özelliği birbirinden çok farklı. Oyunda elbette sınırsız yetenekler yok ama bir karakterde yer alabilecek yeteneklerin kombinasyonları gerçekten çok ama çok fazla. Bu arada, karakterlere verilen özellikler de öyle sınırsız değil dedim diye 5-10 tane sanmayın sakın. Ciddi ciddi belki de 100’den fazla farklı yetenek ve özellik yer alıyor oyunda. Fakat ana silahımız, her zaman olduğu gibi hack.

Londra, hikayede de anlattığım üzere baskı altında ve bizim insanların başkaldırmasını sağlamamız gerekiyor. Bunu da hack yeteneklerimizle çatır çatır hallediyoruz. Oyunun büyük diyebileceğim haritasında yer alan özel görevleri yaparak o bölgede bir görev açıyorsunuz. Görevi tamamladıktan sonra da, o bölge başkaldırmış oluyor, direnişte oluyor.

Watch Dogs Legion inceleme

Watch Dogs Legion oynanış olarak nasıl?

Öncelikle, aradan çıkması için çok oyunculu moddan bahsetmek istiyorum. Henüz oynama fırsatım olmadı ne yazık ki. Her ne kadar oynamamış olsam da Ubisoft çok oyunculu mod hakkında bilgi verdi elbette. Verilen bilgilere göre 3 Aralık 2020 tarihinden itibaren çok oyunculu mod açık olacak. Dahası da, gördüğümüz herkesi kullanabiliyor olma özelliği bu moda işlenecek. Kendi DedSec ekibimizi kurarak oyuncularla birlikte baskılara karşı koyacağız.

Elbette seriye yeni olabilirsiniz. Bu konuda oyunun öğretici kısmı da fazlasıyla faydalı bilgiler içeriyor. Dahası da, unuttuğunuz bir şey olursa, Tutorials menüsünden unuttuklarınıza göz gezdirebilirsiniz. Genel olarak hacklerken, insanların dikkatini bir yerlere veya bir şeylere çekebilir, onları sersemletebilirsiniz. Bu da savaş mekaniklerini fazlasıyla rahatlatan bir özellik.

Yolda gezerken, yoldan geçen bir aracın yönünü değiştirebilmek, engelleri kaldırıp indirebilmek, droneları hackleyerek onları kullanmak, bu hack işleri arasında sadece birkaç yüzeysel örnek olur. Mesela bir drone hacklediğinizde o droneu kullanabilir, o droneun hainlik yapmasını sağlayabilir, kapatabilirsiniz. Yine, savaş mekaniklerinde inanılmaz iş görüyor bu olaylar.

Oynanış hakkında başka neler diyebilirsin?

Diyelim ki mekan basacaksınız. Öncelikle mekana geldikten sonra tarama tuşuna basarak etrafınızda nelerin hacklenebilir olduğuna bakıyorsunuz. Ardından, kameralar veya dronelar aracılığı ile etrafı güzelce gözden geçiriyor, düşmanları işaretleyebiliyor veya tuzak kurabiliyorsunuz. Dahası da, sahip olduğunuz Spiderbot ile ortamda fiziksel olarak yanında olmanız gereken şeylerin yanına vararak onları fiziksel olarak orada olmadan kullanabiliyorsunuz. Spiderbot, aynı zamanda düşmanları devirebilme, gizli yerlere girebilme gibi aşırı kullanışlı özelliklere sahip bir bot.

Tabii, bu tarama işlerini gerçekleştirirken yakalanmamanızda fayda var. Yakalanırsanız elinizdeki drone saldırıya uğrayabiliyor ve kaptanlar destek çağırabiliyor. Destek çok sıkıntı, ona dikkat etmenizde fayda var. Kullandığınız karakterin kişisel özellikleri de, mekana yaptığınız baskında farklı yaklaşımlarda bulunmanızı sağlayabiliyor. Askeri bir elemansa, silahlarla bam bam girebiliyorsunuz pek çekinmeden. Drone veya hack işleri ile uğraşan bir karakterse, uzaktan temizleyebiliyorsunuz mekanı. Dahası da, ortamdakilerden aynı kıyafetlere sahipse, pek dikkat çekmeden tıpkı bir ajan gibi gezip tozabiliyorsunuz aralarında.

Mekanda birtakım kapalı kapılar olabiliyor. Bunlara 2 farklı şekilde erişebiliyorsunuz. Bir tanesi, terminalleri hacklemek. Terminalleri hackleyerek, o terminallerin bağlı olduğu yerleri açabiliyorsunuz. Bir diğeri de anahtar hackleme olayı. Bir kişide veya yerde olan anahtarları hackleyebiliyorsunuz. Bu da, ekstra erişim sağlıyor. Şu ana kadar bahsetmiş olduğum özellikler ile çok rahat bir şekilde mekana girmeden mekanı temizleyebiliyor veya görevinizi yapabiliyorsunuz.

Watch Dogs Legion inceleme

Savaş mekanikleri nasıl?

Oyundaki çatışmalar hem kanlı hem de öldürücü olmayan şekilde sunulmuş. Eğer çatışmaya girmek ama adam öldürmemek istiyorsanız, DedSec’in silahlarını yetenek ağacınızdan açabilir ve geliştirebilirsiniz. Bu sayede sadece bayıltırsınız. Eğer öldürücü silahlar kullanırsanız, düşmanlarınız direkt olarak ölüyor. Yakın dövüşler de oyunda mevcut. Arkadan yaklaştığınız düşmanı, karakterinizin yeteneğine bağlı olarak öldürebilir veya bayıltabilirsiniz. Eğer gizli ajan kullanıyorsanız, düşmanları sersemletmeden de devirebiliyorsunuz.

Yakın dövüş demişken, bu mekaniklerin de çok keyifli olduğunu belirtebilirim. Dövüş kulüplerine gidip dövüşebilir, bu esnada para ve içerik kazanabilirsiniz. Birtakım karakterler daha güçlü vuruyor veya daha fazla dayanabiliyor ama çok da büyük fark yok eğer akıllıca oynarsanız. Size yapılan saldırılardan sıvışabilir ve eğer düzgün bir zamanlamayla kaçtıysanız kontraya çıkabilirsiniz. Cidden zevkli oluyor, özellikle de birden fazla düşmana karşı kapışıyorsanız.

Watch Dogs Legion inceleme

Ekibi büyütme özelliği nasıl?

Karakterlerin farklı yetenekleri olduğundan bahsetmiştim. Londra’nın bölgelerinde gezinerek, o bölgede daha sık görülen yeteneklere sahip insanları ekibinize katabilirsiniz. Dahası da, yapay zeka asistanımız olan Bagley bizim için önemli özelliklere sahip karakterleri işaretleyebiliyor. Onları da yine giderek ekibinize alabiliyorsunuz. Doktorlar, gizli ajanlar, hackerlar, drone uzmanları, tetikçiler, askerler, üyeler, dövüşçüler, gazeteciler ve daha niceleri oyunda mevcut. Hepsinin de farklı farklı özellikleri oluyor. Oyun tarzınızı karakterlerinizle belirleyebilirsiniz.

Eleman toplarken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de, o kişinin DedSec ile ilgili düşünceleri. Eğer DedSec’i sevmiyorsa, Deep Profiler özelliği sayesinde daha detaylı bilgi alıp ona göre DedSec’i sevmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğer cidden durum çok vahimse, ekibinizden birini kaçırabiliyor. Bu sefer de, gidip o kişiyi veya kişileri kurtarmanız gerekiyor. Bu nefret olayı, o kişinin tanıdıklarına verdiğiniz zararla da değişebiliyor. O yüzden, dikkatli olmakta ve çok öldürmemekte fayda var.

Ayrıca, bu ekip konusunda bahsetmek istediğim bir şey daha var. Yetenekler hem kişisel olabiliyor hem de ekibe faydalı olabiliyor. Bazı elemanlar, karakteriniz hastaneye veya hapse düştüğünde onu daha erken çıkarabiliyor. Bildiğiniz bağlantı mevzusu. Harika bir detay. Bir de, kişisel yetenekler, sizin DedSec olarak açtığınız yeteneklerle de değişiyor. Şehrin birçok yerinde ve görevlerinde bulabileceğiniz Tech Point ile yetenek açabiliyorsunuz. Bunları da karakterlerinizde yetenek olarak kullanabiliyorsunuz.

Watch Dogs Legion inceleme

Watch Dogs Legion ile para olayları nasıl?

Watch Dogs Legion inceleme yazıma başlamadan önce not aldığım fakat nedense şu ana kadar unuttuğum bir özellik olan paradan da bahsedeyim. Oyundaki para birimi ET0. Bu ET0 sayesinde karakterlerinizi özelleştirebiliyorsunuz. Watch Dogs 2’den 5 kat daha fazla özelleştirme eşyasına sahip olan Watch Dogs Legion, para kazanma konusunda da bol bol yöntem sunuyor.

Eğer para kazanmak istiyorsanız, bunun birçok yöntemi var. ET0 kazanmak, ne yazık ki önceki oyunlarda olduğu gibi herkesi hackleyerek olmuyor. Ben gerçekten özledim bu özelliği, yalan olmasın. Bunun yerine, özel kasaları açtığınızda yüklü miktarda para kazanabiliyorsunuz. ET0 Skimmers olarak geçen parası bol abi ve ablalarımızdan da çekebilirsiniz bir miktar para.

Tabii, bu kadardan ibaret değil. ATM hackleyerek de para kazanabilirsiniz. Ayrıca, Parcel Fox dronelarını hacklediğinizde yine biraz para elde edebiliyorsunuz. Yan görevler ve etkinlikler yaparak da para kazanabiliyorsunuz. Dahası da, bazı karakter yetenekleri, elde ettiğiniz ET0 miktarını etkiliyor veya normalde bir şey kazanmıyorsanız, bir miktar para kazanmanızı sağlayabiliyor.

Watch Dogs Legion inceleme

Performans olarak nasıl?

Benim PC’nin ne gibi özelliklere sahip olduğunu daha önceki inceleme yazılarımda paylaşmıştım. Elbette Watch Dogs Legion inceleme yazımda da paylaşacağım. Fakat ondan önce, performansın fena olmadığını söyleyebilirim. Her ne kadar bazen 40 FPS’lere düşsem de genel olarak 60 civarı FPS ile oynadı. Zaten o mevzu çok karışık. Kapalı alana girince FPS 140’lara fırlıyor. Çok anlam veremedim.

Stabilite konusunda ise birtakım şikayetlerim var ama muhtemelen Ubisoft ekibi en fazla 1-2 güncellemeye çözecektir. 20 saati aşkın oynanış saatimde oyun 3 kere kapandı toplamda. Durduk yere. Bu üzücüydü. Bunun dışında oyun bozan herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Direkt kapandı yani sadece. Hemen aşağıda kullanmakta olduğum PC’nin özelliklerini ve oyunun sistem gereksinimlerini sizlerle paylaştım.

Watch Dogs Legion RTX kapalı sistem gereksinimleri (Low – 1080p):

 • CPU: Intel Core i5-4460 ya da AMD Ryzen 5 1400
 • GPU: NVIDIA GeForce GTX 970 ya da NVIDIA GeForce GTX 1650 ya da AMD Radeon R9 290X
 • VRAM: 4 GB
 • RAM: 8 GB
 • Depolama alanı: 45 GB
 • İşletim sistemi: Windows 10

Watch Dogs Legion RTX kapalı sistem gereksinimleri (High – 1080p):

 • CPU: Intel Core i7-4790 ya da AMD Ryzen 5 1600
 • GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 ya da NVIDIA GeForce GTX 1660 S ya da AMD Radeon RX 480
 • VRAM: 6 GB
 • RAM: 8 GB
 • Depolama alanı: 45 GB
 • İşletim sistemi: Windows 10

Watch Dogs Legion RTX kapalı sistem gereksinimleri (High – 1440p):

 • CPU: Intel Core i7-9700 ya da AMD Ryzen 5 3600
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 2060 ya da AMD Radeon RX 5700
 • VRAM: 8 GB
 • RAM: 16 GB
 • Depolama alanı: 45 GB
 • İşletim sistemi: Windows 10

Watch Dogs Legion RTX kapalı sistem gereksinimleri (Ultra – 4K):

 • CPU: Intel Core i7-9700K ya da AMD Ryzen 7 3700X
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
 • VRAM: 10 GB
 • RAM: 16 GB
 • Depolama alanı: 45 GB (+20 GB HD dokular için)
 • İşletim sistemi: Windows 10

Watch Dogs Legion RTX açık sistem gereksinimleri (High – 1080p):

 • CPU: Intel Core i5-8400 ya da AMD Ryzen 5 2600
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 2060
 • VRAM: 6 GB
 • RAM: 16 GB
 • Depolama alanı: 45 GB
 • İşletim sistemi: Windows 10

Watch Dogs Legion RTX açık sistem gereksinimleri (Very High – 1440p):

 • CPU: Intel Core i7-9700 ya da AMD Ryzen 5 3600
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 3070
 • VRAM: 8 GB
 • RAM: 16 GB
 • Depolama alanı: 45 GB
 • İşletim sistemi: Windows 10

Watch Dogs Legion RTX açık sistem gereksinimleri (Ultra – 4K):

 • CPU: Intel Core i9-9900K ya da AMD Ryzen 7 3700X
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 3080
 • VRAM: 10 GB
 • RAM: 16 GB
 • Depolama alanı: 45 GB (+20 GB HD dokular için)
 • İşletim sistemi: Windows 10

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Watch Dogs Legion inceleme

Watch Dogs Legion inceleme sonucu nedir?

Her güzel şeyin olduğu gibi Watch Dogs Legion inceleme yazımın da sonu var ve burası tam olarak orası. Bana kalırsa, Ubisoft gerçekten cesaretli adımlar atmış serinin yeni oyununda. Yeni özellikler ve alışmış olduğumuz belli karakter mantığının dışına çıkmak, bunda da başarılı olmak beni gerçekten büyüledi. Elbette fiyatlar konusuna pek değinmeyeceğim çünkü malum… Fakat oynayacak bir oyun arıyorsanız ve gözünüze Watch Dogs Legion kestirdiyseniz, çok beklemeye gerek yok derim. Pişman edecek bir yapım değil. Keşfedecek ve yapacak çok fazla şey var.

Dahası da, Ubisoft ekibi Watch Dogs Legion için ücretsiz içerik de çıkarmayı planlıyor. Tabii ki sezon geçişi alırsanız, bir anda çok daha fazla içerik sizin oluyor. Zaten halihazırda bol bol içerik varken dahasının geliyor olması bambaşka güzel bir artı. Benim gönlümü fethetmeyi başardı, tebrikler Ubisoft!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.