Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 22.08.2021

Valorant çıktığı günden bu yana oldukça sevilen ve sürekli güncel tutulan bir oyun. Riot Games League of Legends’da olduğu gibi Valorant’ta da yeni karakterler ve kostümler ile oyunu zinde tutmaya çalışıyor. Bu da oyuncu kitlesini kaybetmediği gibi yeni oyuncuların oynamasına da vesile oluyor. Oyunu yeni oynayacak veya Valorant sistem gereksinimleri konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için değerlendirme yapıp bilgiler paylaşacağız.

Valorant sistem gereksinimleri bizlere ne anlatmak istiyor?

Valorant sistem gereksinimlerini incelediğimizde oyunun Windows 64 Bit işletim sistemlerini desteklediğini ve 32 Bit işletim sistemleriyle uyumlu olmadığını görmekteyiz. Bellek olarak ise her performans kategorisinde 4 GB belleğin yeterli olacağı söylenmiş. Bu da oyunun işlemcinin tek çekirdek ve ekran kartının da grafik birimine fazlasıyla önem gösterdiği anlamına gelmekte.

Tabii ki 4 GB üstü ve hatta çift kanal olarak çalışan bellekler oyun performansına pozitif yönde etki edecektir. Burada önemli olan oyun yapımcılarının Valorant için oldukça düşük bellek kullanımını tutabilmeleri. Bu durumda yapımcıların önermiş olduğu işlemci ve ekran kartlarının değerlendirmesini yapmak daha doğru olacaktır.

Minimum 30 FPS için yeterli görülen Intel Core 2 Duo E8400 ve Intel HD 4000 ikilisine baktığımızda oyunun en düşük sistemlerde bile rahatça çalışabildiğini görüyoruz. Bu da Valorant’ı düşük sistemler ile oyun oynamak isteyen kullanıcıların gözdesi haline getiriyor. Core 2 Duo işlemciler çift çekirdeğe sahipler ve çıkış tarihlerinin üzerinden epey geçti. Keza HD 4000 grafik birimi de dahili bir grafik birimi ve o da oldukça eski bir teknoloji ürünü.

Ekran kartım Valorant için yeterli mi?

Oyunu düşük-orta ayarlarda 60 FPS oynayayım diyen oyuncular için Intel i3-4150 denginde ve üstü işlemciler önerilmiş. Yani 4. Nesil Intel işlemciye sahipseniz veya AMD tarafında FX işlemciler kullanıyorsanız bu gereklilikleri sağlıyorsunuz diyebiliriz. Yüksek performans için önerilen işlemcinin orta performans için önerilen işlemciden aşırı güçlü olmadığını görüyoruz.

Oyundaki aldığınız FPS değerlerinin büyük çoğunluğu ekran kartınız ile ilgilidir. İşlemciniz ekran kartınıza yeterli geldiği sürece fazla performans kaybı yaşamazsınız. Orta performans için grafik birimi olarak GeForce GT 730 önerilmiş. GTX serisi bir ekran kartına sahip olmadan giriş seviye bu ekran kartı ile 60 FPS gibi değerler vadedilmesi oyunun çok da yüksek sistem özellikleri gerektirmediğinin bir göstergesi.

Aynı zamanda da GTX 1050ti gibi giriş seviye oyunculuk için tasarlanmış bir ekran kartının yüksek grafik ayarlarında 144+ FPS veriyor olması da bunun göstergesi. Tabii bu FPS değerleri 144 Hz monitör ile birlikte oyun deneyimini ve oyundan aldığınız verimi üst seviyelere çıkartıyor. Eğer 144 FPS değerini gözle görülür seviyede hissetmek istiyorsanız 120 veya 144 Hz destekli monitör kullanmalısınız.

Valorant sistem gereksinimleri Minimum (30 FPS için):

 • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 Bit
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400
 • Ekran kartı: Intel HD 4000
 • Bellek: 4 GB

Valorant sistem gereksinimleri Tavsiye edilen (60 FPS için):

 • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 Bit
 • İşlemci: Intel i3-4150
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730
 • Bellek: 4 GB

Valorant sistem gereksinimleri Yüksek ( 144+ FPS için):

 • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 Bit
 • İşlemci: Intel Core i5-4460 3.2 GHz
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
 • Bellek: 4 GB
 • Not: 144 FPS performansını gözle görülür derecede hissetmek istiyorsanız 120 veya 144 Hz destekleyen bir monitör kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.