Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Sinan Koyuncu, Editör Yazım tarihi: 18.02.2018

Ganimet kutuları, geçtiğimiz yıllarda ve günümüzde oyun dünyası için büyük bir problem haline geldi. Öyle ki, oyuncularla şirketleri karşı karşıya getiren konu, yakın tarihte çözülecek gibi durmuyor. Hatta bazı ülkeler, bu konuya el atacaklarını ve düzenleyici bir yasa hazırlayacaklarını dahi belirtti. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde, ESA veya Eğlence Yazılım Birliği ile Ubisoft bazı açıklamalarda bulundu.

ESA ve Ubisoft, ganimet kutuları hakkında düzenlenmesi planlanan yasalar ile ilgili açıklamalarda bulundu

ESA, “Video oyun sektörünün devleri, kamu tarafından yapılacak herhangi bir düzenleme istemiyor. Biz bir endüstri olarak, kullanıcılara karşı olan sorumluluklarımızı ciddiye alıyoruz ve onların oyun deneyimlerini daha net bir hale getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Endüstrinin, bu gibi konularda kendi içinde bir çözüm üretmesinin, sorunu çözmek için en etkili yol olduğuna ve bu sistemin yılardır etkili bir şekilde çalıştığına inanıyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ubisoft‘un finansal direktörü Alain Martinez ise, ganimet kutularının, onların gözünde bir sorun teşkil etmediğini söyledi. Alain Martinez, “Söyleyebileceğimiz tek şey, bizim için bu seçim ve kalite meselesidir. Bu kadar basit. Sunduğumuz işlerle ilgilenen kişilerin bizden beklediği kaliteyi, onlara sunmamız gerekir. Aynı zamanda, bunu satın alıp almayacakları konusunda özgür olduklarını hissetmeliler. Biz, doğru yolda ilerlediğimizi ve bunun asıl çözülmesi gereken büyük problem olduğunu düşünmüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ünlü oyun tasarımcısı Josh Sawyer de, Twitter adresi üzerinden, bu açıklamalar ile ilgili bir yorumda bulundu. Ubisoft ve ESA‘nın bu konu hakkındaki tutumlarının iğrenç olduğunu belirtti. Josh Sawyer, “Eğer dışarıdan bir düzenleme istemiyorlarsa, kendileri doğru dürüst bir şekilde durumu düzeltmeliler. Alain Martinez’in yaptığı açıklamayı okuyan herkes, bu konunun endüstrinin umurunda olmadığını biliyor.” şeklinde bir Tweet attı. Ayrıca ESA’nın, oyun dünyasında bulunan küçük şirketleri de temsil ettiğini ama onların çıkarlarını umursamadığını da belirtti.

Hawaii, bu konu hakkında bir yasa girişiminde bulunan ilk ABD ülkesiydi. Washington da bir yasa tasarısı üzerinde düşünüyor. Avrupa‘da ise Belçika, İngiliz, Fransız ve Hollanda oyun düzenleyecileri, geçtiğimiz Kasım ayında bu konu için ortak bir düşünce sahibi olduklarını belirttiler.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.