Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.06.2020

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz günlerde Twitch üzerinde birçok taciz iddiası dönüyordu. Bir haberimizde bundan uzun uzun bahsetmiştik. Şimdi ise Twitch ekibi, taciz ile suçlanan yayıncılara ban atmaya başladı. Ban atmaktan kastımız, yayıncıların hesaplarının engellenmesi, yasaklar getirilmesi vesaire gibi durumlar.

Twitch taciz iddialarına sessiz kalmadı ve ban cezası vermeye başladı

Eğer neler olduğunu merak ediyorsanız, Twitch üzerindeki taciz olaylarını anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz ve ardından da zaten ban olaylarına devam edebilirsiniz. Gün geçtikçe daha fazla yayıncı hakkında taciz iddiası ortaya atılıyor ve an itibari ile liste 100 civarlarında. Twitch ekibi de bu konu hakkında araştırmalarını sürdürüyor ve ellerinden geleni yapıyor.

Bu Çarşamba günü Twitch üzerinde 5 adet yayıncı taciz iddiaları sebebi ile ban cezası aldı. IamSp00n, Wolv21, BlessRNG, DreadedCone ve WarwitchTV adındaki kanallar, bu suçlamalar sebebiyle cezalarını aldı. Twitch ekibi, uygun bir ortam sağlamak için atılan adımlar konusunda dikkatli ve düzgünce incelemeler yaptığının altını çizdi.

IamSp00n isimli yayıncı tarafından tacize uğramış olan LadyNasse, "Dürüst olmam gerekirse, fazlasıyla şaşkınım." şeklinde yorum yaptı olaylara. Çünkü, geçen onca zamandan sonra Twitch ekibinin bir şeyler yapacağına inanmıyorlardı fakat adalet er ya da geç sağlanması gereken bir şey. Tabii, erken olması makbul ama malum... IamSp00n bu konuda açıklama yaptı ve hemen aşağıda bulabilirsiniz. Çok uzun bir açıklama olduğunu belirtelim.

Littlesiha da bu durum hakkında yorumunu belirtti. Littlesiha, "Mutlu veya muzaffer hissetmeliyim gibi hissediyorum ama bu durum musallat oluyor." diyerek nasıl hissettiğinden bahsetti. Açıklamasında, "Hiçbir zaman halka açık bir şekilde söylemeyeceğimden emin olduğum halde, yaşadıklarımı yazmak gerçekten zordu ve Sam (IAmSp00n) bir zamanlar derinden ilgilendiğim biriydi. Üç yıldır birlikteydik. İyi olup olmadığını merak ettiğim zamanlar var ve kendime, asıl sorunun benim iyi olup olmadığımı hatırlatmak zorundayım." dedi.

https://twitter.com/VampyKL/status/1274804487836897281

Eski Twitch yayıncılarından Krystal de bu taciz olaylarından mağdur

Eskiden bir yayıncı olan Krystal de WarwitchTV'nin, Krystal henüz reşit olmamışken nasıl cinsel muhabbetlere girmiş olduğunu gösterdi. Twitch'in bu duruma el atmasına şaşırmış olacak ki, "Dün gece ağladım çünkü bu hiç beklemediğim bir şeydi." dedi. Hemen yukarıdaki Twitter gönderisinde ise, WarwitchTV ile olan muhabbetlerini görebilirsiniz. Hemen aşağıda bulunan Twitter gönderisinde ise WarwitchTV'nin olayı onayladığını görebilirsiniz.

Wolv21 ise PAX East etkinlikleri esnasında bir kadından fiziksel olarak faydalanma girişiminde bulunmaktan suçlanıyordu. Dahası da, aynı kadına cinsel içerikli mesajlar da gönderiyordu. Tabii, o da cezasını buldu. Twitter gönderisinde, Bir yatağı paylaştık, ben de kollarımı ona sardım, biraz yakınlaştık sonra göğüslerine dokundum. Sadece anlık bir şeydi ve hemen durdu. Cinsel ilişki olmadı. Yine de yaptığım yanlıştı." dedi Plushy'den özür dileyerek.

BlessRNG de Twitch üzerinden cezasını bulan yayıncılardan biri oldu. BlessRNG, istek dışı cinsel yaklaşım ve kendisinden ayrılan kız arkadaşına sürekli olarak ulaşmaya çalışmakla suçlanıyordu. Suçunu kabul etti ve açıklamalarda bulundu. Bu konudaki ilk açıklamasını buradan okuyabilirsiniz. Hemen aşağıda da Twitter üzerindeki gönderisi yer alıyor.

DreadedCone'un davası çok daha geçmişe dayanıyor. 2 yıl kadar önce, bir seyircisi groom denilen bir şey yaptığını söyledi. Groom denilen şey, bir kişinin reşit olmamış kişilere cinsel olarak yaklaşması olarak da özetlenebilir. İddialara göre DreadedCone, bu kız seyircisine groom denilen şekilde yaklaştığını ve kız her ne kadar reşit olmasa da, kızın fotoğraflarını dağıttığını dile getirdi. O zamanlar Twitch bir şey yapmamıştı fakat kız olayları tekrar anlatınca, Twitch en sonunda bu konuda da adım attı. DreadedCone, bu konu hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Twitch tarafından yapılan bir açıklamada bu taciz iddiaları ile ilgili ban veya farklı cezalandırmaların devam edilmesi planlandığından bahsedildi. Bu konuda, "Twitch'e bağlı insanlara yönelik suçlamaları değerlendirmeye devam etmek ve Twitch'in bu önemli konuda diğer endüstri liderleriyle işbirliği yapabilme yollarını keşfetmek." gibi güzel bir adımdan bahsedildi. İşin üzücü kısmı, böyle olaylar sadece oyun endüstrisinde olmuyor. Başka platformlarda ve endüstrilerde de böyle şeyler görülebiliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.