Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.06.2020

Twitch dünyası, an itibari ile taciz iddiaları ile dalgalanıyor ve bu iddialar, geçtiğimiz günlerde önemli bir ismin büyük bir şirketteki görevini bırakması ile sonuçlandı. Büyük çaplı yayıncılar, birden fazla kadın tarafından cinsel saldırı ile suçlanıyor. Bu konuyla ilgili olarak insanlar seslerini çıkarmaya başlayınca, Twitch ve CEO’su bu konuya bakacaklarını dile getirdi.

Twitch aleminde dönen taciz iddiaları rahatsız edici olabilir

OPG olarak bilinen Online Performers Group CEO’su Omeed Dariani, geçtiğimiz günlerde Overwatch baş topluluk geliştiricisi ve eski bir yayıncı olan Molly Ayala tarafından suçlandı. İddialara göre 2014 yılında Omeed Dariani Sony Online Entertainment için çalışıyordu. Molly Ayala da oyun dünyasına katılmaya çalışıyordu. Bunlar, bir oyun toplantısında tanışıyorlar.

Gecenin sonlarına doğru Molly Ayala, Omeed Dariani’ye son bir tavsiyesi olup olmadığını soruyor. Bunun üzerine Omeed Dariani, bir kadının şirkette nasıl öne çıkmak için erkeklerle yattığından bahsetti. Daha sonrasında ise, sektörün ne kadar ilişki bazlı olduğunu ve sektördeki bazı kadınların nasıl sözde doğru olanı yapmadığı için kara listeye alındığından bahsetti.

Ayala, “Bu hikayelerden kısa bir süre sonra, seninle ve eşinle bir üçlü için odana dönmemi önerdin.” dedi Omeed Dariani’yi kastederek. Ardından, “Şok oldum ve kafam karıştı. Aslında demek istediğinin, hiçbir şekilde bahsettiğin şey olmadığını düşünerek bu öneriyi şakacı bir şekilde geçiştirdim. (Özellikle anlattığın hikayelerden sonra.) Ama sen ikinci kez sordun – bu sefer daha açık bir şekilde. İkinci kez reddettim. Bu noktada, oldukça gerildim ancak ‘kara listeye alınmak’ istemediğim için kibarca ayrılmaya ihtiyaç duyduğum konusunda mazeretler buldum. Ayrı yollarımıza gittik ve toplantının geri kalanında senden kaçındım.” dedi.

Olaylar çok daha öncesine dayanıyor

Ayala, 2014 yılında bu konuda açıklama yapmak istemediğini çünkü Omeed Dariani’nin sektördeki gücünün etkileyici olduğunu söyledi. Yani, gelecek ve hayat kaygısı sebebiyle bir şey diyemediğini dile getirdi. Ayala da açıklamada bulunmadı. Fakat daha sonrasında Omeed Dariani bu olayları reddetti.

Omeed Dariani, “Kesinlikle otelimin lobisinde bitirdik.” dedi Pazar günü. Yine Omeed Dariani, “Eşim birkaç saat önce uyumuştu, bu yüzden mini bar için oraya gidemediğimiz için özür dilerim. Sana bir üçlü grup teklifi ettiğimi hatırlamıyorum. Karım gerçekten böyle şeylerden hoşlanmıyor ama hoşlanan insanları da utandırmak istemem. O gece bu izlenimle gitmiş olduğun için çok üzgünüm ama konuşmamızın senin söylediğin versiyonuna da saygı duyuyorum.” dedi.

Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra da Omeed Dariani, Online Performers Group’un CEO koltuğunu bıraktığını açıkladı. Açıklamasında, öyle bir olayın olduğunu hatırlamadığını ama Molly Ayala’ya inandığını dile getirdi. Omeed Dariani, “Hayal kırıklığı, utanç ve kendinden şüphe duyduğum bir tepki verdim ve sonuç olarak orijinal zararı artırdım, ” diye yazdı. Sonrasında, “Düşünmeyi bırakmadım ve sonuç olarak yanıtım ve retweetim en iyi ihtimalle küçümseyici ve en kötü ihtimalle gaslighting oldu. Bunu tekrar söylemek istiyorum: Sanığa inanıyorum. Hatırlamıyor olduğum gerçeği ve onun, bununla yaşamak zorunda olduğu gerçeği, bu alanda başarılı bir adam olarak sahip olduğum ayrıcalığın sadece bir kanıtı. Bu bir bahane değil.” dedi.

Omeed Dariani ve Molly Ayala arasındaki olaylar, birçok ayrılığa da yol açtı

Cassell, Rincon, Michael, Ben “ProfessorBroman” Bowman, Amanda “CurvyLlama” Defrance, Chris “Sacriel” Ball, Sam “Strippin” Thorne, HayliNic, Ava ve daha birçok önemli isim Online Performers Group’tan ayrıldı. Yayıncılardan Ava, bu kararın finansal açıdan zor bir karar olduğunu da dile getirdi. Bir başka yayıncı olan Friskk, OPG’nin bazı yayıncıların elde ettiği gelirin %40’ından fazlasında etkisi olduğundan bahsetti.

Geçtiğimiz günler boyunca birçoğu kadın olan 50’den fazla yayıncı, çoğunluğu erkek olan yayıncıların onları nasıl taciz ettiğini anlattı. Bazıları, yıllardır bunun travmasını nasıl sessiz sessiz yaşadıklarını bile anlattılar.

Konuyla ilgili olarak adı geçen yayıncılardan bir tanesi Tom “Syndicate” Cassell ve diğer bir tanesi de soyadı bilinmeyen Lono “SayNoToRage”. Tom “Syndicate” Cassell, 3 milyondan fazla takipçiye sahip bir yayıncı. Zamanında CSGO Lotto isimli bir site üzerinde canlı yayında kumar oynayarak reklamını yapmış ve bu sitenin kurucusunun kendisi olduğunu açıklamamış birisi. Hafta boyunca, 2 tane kadın Tom “Syndicate” Cassell ile cinsel ilişkiye zorlandıklarını dile getirdiler. Bu zorlama olayı, bu kadınlar Tom “Syndicate” Cassell ile zaten bir ilişki içerisindeyken gerçekleşmiş olaylar.

Twitch üzerindeki taciz olayları bu kadardan da ibaret değil. Natalie “ZombiUnicorn” Casanova, 2016 yılında Tom “Syndicate” Cassell ile yaşadığı olaylarla ilgili derdini anlattığı bir video yayınladı. Bu videoyu hemen yukarıda bulabilirsiniz. Aralarında bir çıkar ilişkisi olduğunu belirten Natalie “ZombiUnicorn” Casanova, bir cinsel yakınlaşma esnasında Tom “Syndicate” Cassell’in fiziksel olarak Natalie “ZombiUnicorn” Casanova’yı isteği dışında tuttuğunu dile getirdi. Natalie “ZombiUnicorn” Casanova, bu durum karşısında Tom “Syndicate” Cassell’e vurarak durmasını istediğini söylediğini söyledi. Prezervatifleri olmadığı konusunda yalan söylemiş olduğunu öğrenmiş olması da farklı bir mevzu.

Natalie “ZombiUnicorn” Casanova’dan sonra başka Twitch yayıncısı da taciz ile ilgili videolar paylaştı

Natalie “ZombiUnicorn” Casanova videoyu paylaştıktan sonra, başka bir yayıncı da birkaç video paylaştı. Bu videolarda da yine Tom “Syndicate” Cassell’in nasıl bu Twitch yayıncısını taciz ettiği anlatılıyordu. Aralık 2012 ayında, Tom “Syndicate” Cassell’in kendisine bir otel odasında tecavüz ettiğini de dile getirdi. Bunu da, zorla yatağa sürükleyerek, yayıncıyı yatağa bağlayarak gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Tom “Syndicate” Cassell ise bu iddiaları yalanladı. Bunu da, yukarıda sizlerle paylaşmış olduğumuz Twitter gönderisinde yaptı. Elbette, bütün bu ağır iddiaları yalanlaması beklenen bir şey. Tekrar altını çizelim, aksi ispat edilene kadar Tom “Syndicate” Cassell de suçsuzdur. Bunu, onu savunmak için söylemediğimizi de belirtelim. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyelim.

Twitch yayıncılarından Lono “SayNoToRage” de taciz ile suçlanıyor

Lono “SayNoToRage” de bir başka bu şekilde suçlanan yayıncı. Kendisinin evli ve çocuğu olduğunu da bilmenizi isteriz. Destiny topluluğunun önemli bir ismi olan Lono “SayNoToRage” hakkında birçok suçlama bulunuyor. Bu suçlamalar karşısında ise hemen aşağıda bulunan liste dışı olarak ayarlanmış özür videosunu paylaştı.

Lono “SayNoToRage”, yukarıdaki videoda bu durumlar hakkında konuşuyor. Gerçekleşirmiş olduğu hareketlerin bazılarının doğru olmadığı ve kabul edilemeyecek olduğunu söylüyor fakat diğerlerini de reddediyor. Ayrıca, 2 yıl önce başlamış olduğu terapisine devam ettiğini de Kotaku ekibine bildirmiş olan Lono “SayNoToRage”, konu hakkında daha fazla açıklama yapmadı.

Bir Twitch yayıncısı olan JewelsVerne de yukarıda paylaşmış olduğumuz gönderiyi paylaşarak taciz iddialarında bulundu. Söylediklerine göre JewelsVerne bir kart oyunu oynarken Lono “SayNoToRage” elini JewelsVerne’in bacağına koymuş ve en son olarak da açık ve net bir şekilde cinsel ilişki istemiş.

Lono “SayNoToRage” hakkında cidden çok fazla iddia bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, Lono “SayNoToRage”’in kendisi eğilmişken arkadan geldiğini dile getiriyor ve bu kadarla da bitmiyor. Bir başka mağdur olan PrincessKitley bir Medium gönderisinde Lono “SayNoToRage”’in göğsünü görmek istemesi, gizli gizli kendisinin cinsel organını okşatmak istemesi gibi ağır iddialarda bulundu. Bu Lono “SayNoToRage” ile PrincessKitley arasında geçen olaylar çok daha uzun fakat anlatırsak hoş olmayabilir. Medium üzerinde bulabilirsiniz bu olayı.

Lono “SayNoToRage” ile olaylar bu kadardan da ibaret değil. Sarah Daniels de bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bir başka isim de Liz oldu ve Lono “SayNoToRage”’in 2 sefer kendisini taciz ettiğini dile getirdi. Melrosee adındaki bir başka Twitch yayıncısı da, Lono “SayNoToRage”’in ona yaptıklarını bahsettiği bir gönderi bulunuyor. Yani, Lono “SayNoToRage”’in yaptıklarının haddi hesabı yok demek doğru olur. Ayrıca, şu ana kadar bahsettiğimiz Lono “SayNoToRage” olaylarının devede kulak olduğunu da belirtelim.

Lono “SayNoToRage”’in yaptığı şeylerden dolayı arkadaşları ondan uzaklaştı

Ben “Dr Lupo” Lupo, bir Twitter gönderisinde bu olaylardan dolayı Lono “SayNoToRage”’den uzaklaştığından bahsetti. Ben “Dr Lupo” Lupo, “Kendisinden neden uzaklaştığımı merak ettiyseniz, sebebi işte burada.” dedi. Gothalion, “Lono tarafından haksızlığa uğramış olanların hazır olana kadar konuşmama isteklerine saygı gösterirken, etkinliğimizde onun içerik üretici haklarını iptal ettik. Daha fazla kişinin aynısını yaşamaktan korumak için yasal olarak elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu bayanlara hikayelerini anlattıkları için gurur duyuyorum.” dedi.

Twitch ekibi ise bu konular böyle gün yüzüne çıkmaya başlayınca, “Cinsel taciz ve suistimal suçlamalarını son derece ciddiye alıyoruz. Twitch’e bağlı hesapları aktif olarak inceliyoruz ve uygulanabilir olduğunda gerekli yasal merciiler ile çalışacağız. Deneyimleri hakkında konuşmak için ileri gelenlerin gösterdiği cesaret için teşekkür ediyoruz ve canlı yayın topluluğunu herkes için daha güvenli hale getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Twitch’in CEO koluğundaki Emmet Shear, şirket içerisinde göndermiş olduğu maili de herkese gösterdi. Hemen aşağıda bulunan Twitter gönderisinde, paylaşılan mail içeriklerini bulabilirsiniz. Emmet Shear, aynı zamanda Twitch’in bu tarz konularda çok daha iyi bir iş yapması gerektiğini de itiraf etti.

Birçok yayıncı, Twitch üzerindeki uzun süredir var olan ırkçılık gibi problemlerin üstüne bunlar eklenince, #TwitchBlackout hashtagi ile yayın yapmadı. Bu olayı başlatan Third Artifact adındaki yayıncı, Twitch’in, Twitch üzerindeki bu güçlerini kullanarak insanları taciz edenlere karşı bir şeyler yapılmasını istedi.

Twitch üzerindeki taciz oyun sektöründe de mevcut

Sizlere şu ana kadar bahsettiğimiz olaylar ve kat kat fazlası olan Twitch üzerindeki taciz olayları, sadece Twitch platformunda bulunmuyor. Bugün sizlerle paylaşmış olduğumuz bir haberimizde, bir başka taciz olaylarından bahsettik. Oyun sektöründe de var olan taciz olaylarına bakmak için buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz haberimizi kullanabilirsiniz.

Yazar notu: Birçok iş ve gücün ardından memleketine dönüp kafasını kuma gömmüş bir haberci olarak herkesten özür dilerim. Her ne kadar kafamı kuma gömüş ve bir şeyler bilmediğim için bu tarz olayları gündeme taşımamış olsam da, bu bir bahane değil. Buradan, Sinan Akkol’a olaylara göz gezdirmem ve sizlerle paylaşmam için Türkiye oyun sektörünü uyandırmış olduğu için teşekkür ederim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.