Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.02.2023

The Last of Us setinde zombi kelimesi kesinlikle yasak olmuştu. Gerçekten güçlü, eğlenceli ve ilgi çekici bir oynanış sunarken oyun hikayesi anlatımına bu sinematik yaklaşımı gerçekten benimseyen The Last of Us, son on yılın en etkili oyunlarından biridir. İki medyanın gerçekten etkili bir şekilde harmanlanmasıydı. Hollywood oyunun başarısını fark etti ve bu sayede hızlı bir şekilde bir uyarlamayı onayladı. Sam Raimi'nin dahil olmadığı bir HBO dizisine dönüşüp dağılmadan çok önce, Sam Raimi'nin yönettiği bir film geliştiriliyordu. Bu oyuna can vermek, özellikle de bu kadar sadık bir şekilde, uzun zaman aldı, ancak çabaya değdi. Dahası, The Last of Us setinde zombi kelimesi de yasaktı. Sebebi ise, bunların zombi değil, Infected olmalarıydı.

The Last of Us setinde zombi neden yasaklı kelime oldu?

The Last of Us Infected bireylerin etrafta dolaşıp başkalarını ısırmaya ve enfekte etmeye çalıştığı bir dünyada geçmesine rağmen onlar zombi değil. Onlar sadece bitişik zombiler, dolayısıyla bu ayrımı yapmak çok önemliydi. The Last of Us'ın görüntü yönetmeni Eben Bolter The Credits'e verdiği bir röportajda dizinin sıradan bir "zombi dizisi" olmadığına işaret ederken bu ifadenin sette yasak olduğunu açıkladı.

Bolter, "Sette Z kelimesini söylememize izin verilmiyordu. Yasak bir kelime gibiydi. Onlar Infected olmuşlardı. Biz bir zombi dizisi değildik. Elbette gerilim yaratma ve korkutma unsurları var ama dizi aslında karakterlerimizle ilgili; Infected olanlar onların baş etmesi gereken bir engel. Örneğin Üçüncü Bölümde, Ellie molozların altında sıkışmış bir Infected'ın sesini duyuyor. Başlangıçta korkuyor ama sonra kendine güveninin arttığını, Infected'ı kesip açtığını ve liflerine baktığını görüyorsunuz. Bu ilgi sayesinde, Enfekte'nin Ellie'nin kendi hayatında ne anlama geldiğini görüyorsunuz. Bu şey yüzünden tamamen cehenneme dönmüş bir dünyaya doğdu ve şimdi belki de içinde bu şeye karşı bir çözüm var. Bella'nın performansını şaşkınlıktan nefrete dönüşürken görüyoruz ve vay be bu kız neler yapabiliyor diye düşünmeye başlıyorsunuz. İçinde karanlık ve öfke var. Bu yüzden [Infected'ınn yer aldığı sahnelerde bile] önce karakteri sonra da hikayeyi anlatıyoruz." dedi.

Böyle bir şeyle alay etmek basit olsa da, bazı temelleri var. Bazı bölümlerde yokluklarına dikkat çekilmeye çalışılmasına ve insanlara aşırı ilgi gösterilmesine rağmen, The Last of Us'ın ana odağı enfekte olmuşlar değil. Bu insanlar hakkında bir dizi ve bu da çok iyi sakladığı bir şey değil. The Last of Us setinde zombi kelimesinin yasak olması bir yana, şimdi bir hatırlatmamız var.

Geçmiş olsun

Kahramanmaraş başta olmak üzere tüm Türkiye'yi yasa boğan bu acı olayda hasar alan bölgeler için, sitemizde ve kardeş sitelerimizde AFAD ile ilgili bağış yapabileceğiniz reklamlar olacaktır. Eğer nasıl yardım edeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, bu reklamlara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, En iyi 5 ücretsiz mobil VPN uygulaması rehber yazımızı tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda, şu dönemde lazım olacak uygulamalardan bahsettik. Bu sayede, kolayca erişim sağlamanız mümkün olacaktır. Sonra, En iyi 5 ücretsiz PC VPN uygulaması rehber yazımızı da tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda da, bugünlerde yardımcı olacak uygulamalardan bahsettik. PC üzerinden VPN kullanmak isteyenler için önemli tavsiyeler var. Ardından da, Türkiye içerisinde VPN kullanmak yasak mı sorusuna yanıt getirdik. Şu günlerde, birçok kişinin aklındaki kesinlikle önemli bir soru. Biz de, bu sorunun cevabını araştırdık ve sizler için anlattık. Umarız ki, her birinin faydası olur. The Last of Us setinde zombi kelimesinin yasak olması yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep film yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.