Sony, PlayStation VR için iki yeni kontrolcü patenti aldı

Sony, PlayStation VR için iki yeni kontrolcü patenti aldı

Sony, PlayStation Move cihazlarını PlayStation VR ile daha uyumlu bir hale getirmeye çalışıyor.

Ülkemizde ve dünyada oyun dünyası için büyük ifadeler içeren Sony, yeniliklerine devam edecek gibi görünüyor. Bizler, PlayStation 4 için 2018 senesinde gelecek oyunları beklerken, VR teknolojisinin daha yaygın kullanımını amaçlayan bir haber var elimizde. Ülkemizde henüz tam manasıyla yaygınlaştığını söyleyemeyeceğimiz PlayStation VR kullanımını kolaylaştıracak ve satışları arttıracak yeni kontrolcülerin peşinde Sony firması.

Sony, PlayStation VR için iki yeni kontrolcü patenti aldı

Yukarıda taslak resimlerini gördüğümüz yeni kontrolcüler için Sony tarafından, iki patent alındı. Resimlerde gördüğümüz kontrolcülere, PlayStation Move için yeni alternatifler diyebiliriz. Japonya’da, Sony Interactive Entertainment tarafından alınan patentlerin birincisi, el kayışıyla birlikte kullanılıyor ve klasik tetik tuşlarıyla birlikte analog tuşlarını içeriyor. Alınan ikinci patent ise Analog kontrol düğmesi yerine, parmak hareketlerini algılayabilen bir tekniği getiriyor.

Yeni donanımlar sayesinde, analog çubuk olmadan, parmak hareketleriyle kontroller gerçekleşecek ve belki de ilerleyen dönemlerde DualShock için de uygulanacak. Teknoloji devi Sony, yeniliklerine devam ederken, alınan patentler için önemli bir başka husus daha bulunmakta. Başa bağlanan PlayStation VR cihazıyla, harici bir kameranın, uyumlu çalıştırma yoluna götürülmesi planlanıyor. Böylelikle PlayStation Move ile kameranın, PlayStation VR cihazıyla arasında oluşan kopuklukların en az düşürülmesi hedefleniyor.

Ülkemizde fazla yaygın olmadığını bildirdik ama son güncellemeler ve yeni sürümüyle birlikte PlayStation VR teknolojisine olan talep, dünya çapında artmaya başladığını da ekleyelim. Yenilenen ve CUH-ZVR2 olarak kodlanan yeni modelin çıkışıyla birlikte, satışlarda belirgin bir artış yaşandı. Sony tarafından yapılan son açıklamalara göre dünya genelindeki PlayStation VR satışları 2 milyonu geçti. VR cihazlarına oyun desteğinin hızlanarak sürdüğünü de atlamayalım. Yakın zamanda The Inpatient, The Last Guardian VR gibi oyunlar, kütüphaneye eklenmiş durumda.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın