Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 24.05.2023

Gelmiş geçmiş en iyi Counter-Strike Global Offensive oyuncularından biri Oleksandr "s1mple" Kostyliev'dir. Bir Major, bir Intel Grand Slam, sayısız turnuva zaferi ve ünlü bir grafiti ile birçok oyuncu oyun içi deneyimlerini geliştirmek için s1mple'ın ayarlarını izliyor. Biz de, bu rehber yazımızda sizlere s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları ile ilgili bilgi vereceğiz. Peki Natus Vincere'in rock yıldızını bu kadar eşsiz kılan şey ne? Oyununu kurma şekli, rekabette öne çıkmasına yardımcı olmak için doğal yeteneği kadar önemlidir. S1mple'daki her parametre, nişangahından yapılandırmasına kadar sunucudaki başarı şansını artırmak için yapılandırılmıştır.

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları

Şimdi siz de aynı şeyi oyununuz için yapabilirsiniz. Bir gecede bol bol kazanan bir AWPci olacağınızı garanti edemeyiz. Ancak denemekten zarar gelmez. Burada verilen talimatları izleyerek s1mple'ın ayarlarını değiştirebilirsiniz.

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızdaki başlıklar:

Bu rehber yazımızda yer alan başlıklar şu şekilde:

 • s1mple başlatma parametreleri
 • S1mple çözünürlük ve monitör ayarları
 • S1mple video ayarları
 • S1mple crosshair ayarları
 • S1mple görünüm modeli ayarları
 • s1mple fare ayarları

 

Yazımız içerisinde yer alan başlıkları da paylaştık. Şimdi, sırada sizleri bu başlıkları buluşturma zamanı.

s1mple başlatma parametreleri

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımıza, başlatma parametreleri ile başlayalım. Başlatma seçenekleri oyunu daha hızlı ve etkili bir şekilde başlatmanızı sağlar ve yalnızca Steam'deki CS:GO özellikleri sekmesinden uygulanabilir. s1mple'ın ayarlarını kullanmak için aşağıdakileri kopyalayıp Steam'in başlatma seçeneği kutusuna yapıştırın.

 • -freq 240 -novid -console -tickrate 128 +fps_max 0

 

S1mple çözünürlük ve monitör ayarları

Şimdi, konumuz s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları. Dolayısıyla, çözünürlük ve monitör ayarları da önemli. S1mple, CS:GO oynarken oyuncu modellerinin daha geniş görünmesini sağlayan genişletilmiş çözünürlük kullanır. Sonuç olarak, AWP yaptığınızda ekranda daha hızlı hareket edecekler ve size avantaj sağlayacaklar. Video ayarları aşağıdaki gibi:

 • Çözünürlük: 1280×960
 • En Boy Oranı: 4:3
 • Ölçeklendirme: Gerilmiş
 • Yenileme hızı: 240Hz
 • Ekran modu: Tam ekran
 • Parlaklık: %130

 

S1mple video ayarları

Ayrıca, s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızda, görüntü kalitesi ayarlarını da anlatmamız şart. S1mple, CS:GO kare hızını artırmak için video ayarlarının çoğunu en düşük seviyede tutuyor. Yine de aşağıda göreceğiniz gibi birkaç istisna var.

 • Küresel Gölge Kalitesi: Çok düşük
 • Model ve Dokular: Düşük
 • Doku Akışı: Devre Dışı
 • Efekt Detayı: Düşük
 • Gölgelendirici Detayı: Düşük
 • Oyuncu Kontrastını Artır: Devre Dışı
 • Çok Çekirdekli Rendering: Etkin
 • MSAA: 8x MSAA
 • FXAA: Devre dışı
 • Doku Filtreleme Modu: Bilineer
 • V-Sync: Devre dışı
 • Üçlü Monitör Modu: Devre dışı
 • Uber Gölgelendiricileri Kullan: Etkin
 • Hareket Bulanıklığı: Devre Dışı

 

S1mple crosshair ayarları

Şimdi geldik s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızın en merak konusu başlığına. En iyi CS GO crosshair ayarlarından biri olan s1mple'ın nişangahını kullanmak istiyorsanız aşağıdakileri kopyalayıp oyunun konsoluna yapıştırın (genellikle " tuşuna basarak etkinleştirilir).

 • cl_crosshair_drawoutline 0; cl_crosshairalpha 255; cl_crosshaircolor 4; cl_crosshaircolor_b 255; cl_crosshaircolor_g 0; cl_crosshaircolor_r 255; cl_crosshairdot 1; cl_crosshairgap -2; cl_crosshairsize 1; cl_crosshairstyle 5; cl_crosshairthickness 0; cl_crosshair_sniper_width 1;

 

S1mple görünüm modeli ayarları

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızda, bir de görünüm modeli ayarlarını anlatalım. Karakterlerinizin ellerinin ekranda nerede görüneceğini değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, s1mple biliyor ve aşağıdakileri kopyalayıp konsolunuza yapıştırarak görünüm modelinizi onun tercihlerini yansıtacak şekilde değiştirebilirsiniz.

 • viewmodel_fov 68; viewmodel_offset_x 2.5; viewmodel_offset_y 0; viewmodel_offset_z -1.5; viewmodel_presetpos 3; cl_viewmodel_shift_left_amt 1.5; cl_viewmodel_shift_right_amt 0.75; viewmodel_recoil 0; cl_righthand 1;
 • cl_bob_lower_amt 21; cl_bobamt_lat 0.33; cl_bobamt_vert 0.14; cl_bobcycle 0.98;

 

s1mple fare ayarları

Son olarak s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızda, fare ayarları var. S1mple, Logitech G Pro X Superlight Magenta üzerinde aşağıdaki ayarları kullanır:

 • DPI: 400
 • Hassasiyet: 3.09
 • eDPI: 1,236
 • Yakınlaştırma hassasiyeti: 1
 • Hz: 1,000
 • Windows hassasiyeti: 6
 • Ham Giriş: 1
 • Fare Hızlandırma: 0

 

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları rehber yazımız bu kadardı. Ancak, sitemizde sadece bu kadar yazı yok. Zira, daha bir sürü yazımız var. Zaten şimdi, sizlere diğer yazılarımızdan bahsedeceğiz.

Başka ne önerirsiniz?

Sitemiz üzerinde CS GO ile ilgili başka içerikler de var elbette. Sizlere önereceğimiz gerçekten çok fazla yazı mevcut. Fakat, biz bunları bir sayfa içerisinde bir araya getirdik. CS GO rehber ana sayfa yazımız içerisinde, sitemizde yer alan bütün CS GO rehberleri mevcut. Aklınıza gelen her türlü soruya bir yanıt var. Ayrıca, oyun içerisinde karşılaşacağınız sorunlara da yanıt getirdik. Bu sayede, oyunu çok daha rahat oynamanız mümkün olacaktır. Dahası, hileler ve kodlar da mevcut. Tabii, bu kodları nasıl gireceğinizi de detaylı bir şekilde anlattık. Bunlar ve çok daha fazlasını rehber ana sayfasında bulmanız mümkün.

CSGO nedir?

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızda, oyundan da bahsetmek şart. Counter-Strike Global Offensive (CS:GO) çok oyunculu taktiksel birinci şahıs nişancı oyunudur. Ayrıca, 2012 yılında Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından yaratılmıştır. Counter-Strike serisinin dördüncü oyunu bu oyundur. Dahası, Global Offensive'in yapımı iki yıldan fazla sürdü. Sonra, Ağustos 2012'de Windows, macOS, Xbox 360 ve PlayStation 3 için çıktı. Ardından da 2014'te Linux için piyasaya çıktı. Valve, hem küçük denge yamaları hem de daha büyük özellik sürümleriyle oyuna düzenli güncellemeler sağlamaya devam ediyor.

Çeşitli hedef tabanlı oyun modları var. Bu sayede oyun, teröristler ve karşı teröristler olmak üzere iki takımı karşı karşıya getirir. Ayrıca, en sık karşılaşılan iki oyun türü var. Bunlardan biri teröristlerin aldığı rehineleri kurtarmaya çalışan Terörle Mücadele ekipleri. Bir diğeri de teröristler bomba yerleştirirken Terörle Mücadele ekipleri onları durdurmaya çalışır. Dahası, dokuz resmi oyun modu vardır. Bir de, her birinin kendine özgü benzersiz özellikleri vardır. Oyuncular, oyunun eşleştirme işlevi sayesinde özel Valve sunucularının yanı sıra benzersiz haritalara ve oyun stillerine sahip topluluk tarafından barındırılan sunucularda da oynayabilirler. Ardından, 2018'in sonlarında "Danger Zone" battle-royale oyun modu piyasaya çıktı.

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızda, oyunun geçmişinden de bahsetmek gerek. Global Offensive ilk piyasaya çıktığında, eleştirmenler olumlu eleştiriler yaptı. Yani, oynanışı ve Counter-Strike serisine olan sadakatini övdü. Fakat bazı erken özelliklerini ve konsol ile PC sürümleri arasındaki tutarsızlıkları eleştirdi. Yayınlandığı günden bu yana Valve'ın Steam platformundaki en popüler oyunlardan biri oldu. Dahası, ayda tahmini 11 milyon oyuncuya ulaştı. Valve, Aralık 2018'de ücretsiz bir modele geçti. Bu sayede, kozmetiklerden para kazanmaya başladı.

Serinin uluslararası rekabetçi oyun mirası, oyunun canlı e-spor topluluğu ile devam ediyor. Oyun, profesyonel liglerde ve yarışmalarda mücadele eden takımlarıyla sıklıkla e-sporun en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Valve kimdir?

s1mple CS GO crosshair ve oyun ayarları yazımızda, bir de Valve ekibinden bahsedelim. Bellevue, Washington merkezli Valve Corporation, Amerikalı bir video oyunu geliştiricisi, yayıncısı ve dijital dağıtım şirketidir. Half-Life, Counter-Strike, Portal, Day of Defeat, Team Fortress, Left 4 Dead ve Dota'nın yanı sıra yazılım dağıtım platformu Steam'in arkasındaki şirkettir.

Eski Microsoft çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington 1996 yılında Valve'ı kurdu. 1998'de birinci şahıs nişancı oyunu Half-Life piyasaya çıktı. Ticari ve eleştirel bir başarıydı. Ayrıca, gerçekçiliği, senaryolu anları ve tutarlı hikayesi sayesinde FPS türü üzerinde kalıcı bir etki yarattı. 2000 yılında Harrington işi bıraktı. Half-Life 2, Valve'ın 2003 yılında Steam'i piyasaya sürmesinin ardından 2004 yılında piyasaya çıktı. Half-Life 2 olumlu eleştiriler aldı ve 2011 yılına kadar 12 milyon satış rakamına ulaştı. Yeni fizik sistemleri ve olay örgüsü ile karakterlere daha fazla vurgu içeriyordu. İki epizodik devam oyunundan ilki olan Half-Life 2: Episode One, 2006 yılında piyasaya çıktı. Episode Two, çok oyunculu TF2 ve bulmaca oyunu Portal ile birlikte ertesi yıl çıktı. 2011 yılında Portal 2 piyasaya çıktı. Dota 2, Valve'ın 2013 yılında piyasaya sürdüğü çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası oyunudur.

2010'larda Valve daha az oyun üretti ve donanım ve sanal gerçeklik (VR) ile deneyler yaptı. Satışları düşük olan Steam Machine oyun makineleri serisiyle donanım pazarına girdi. Sonra 2015 yılında HTC Vive ve Valve Index VR başlıklarını piyasaya sürdüler. 2020'de, VR oyunu Half-Life: Alyx ile ile Half-Life serisine geri dönüş yaptılar geri dönüş yaptı. Steam Deck adlı taşınır bir oyun sistemi 2022'de Valve ortaya çıktı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.