Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ertuğrul Emanet, Editör Yazım tarihi: 26.12.2019

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen GPU Technology Conference China 2019’da yeni nesil ekran kartlarıyla ilgili yeni bilgiler paylaşıldı.

Yapılan sunumların içinde en dikkat çeken olay ise NVIDIA CEO’sunun yaptığı karşılaştırmalardı.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang yaptığı açıklamada NVIDIA GeForce RTX 2080 ekran kartının herhangi bir yeni nesil konsoldan çok daha iyi bir performansa sahip olacağını söyledi.

NVIDIA GeForce RTX 2080 ve NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti’ın da PS5 ve yeni nesil Xbox fark etmeksizin onlardan daha iyi performans vereceğini söyledi.

Sunuma damga vuran söylem her ne kadar bu olsa da ilgi çekici birkaç bilgi daha var.

NVIDIA ekibi hazırladıkları slayt gösterisinde, NVIDIA GeForce RTX 2080’i tek bir yeni nesil konsol ile karşılaştırdı.

Karşılaştırmaya tabii tutulan yeni nesil konsolun Playstation 5 mi yoksa Xbox Series X mi olduğu ise bilinmiyor.

Hatta konuşulan dedikodular arasında bu konsolun Lockhart olabileceği de var.

Bu konsoldan haberdar olmayanlar içinse Lockhart’ı, yeni nesil Xbox Series X’in daha düşük bütçeli oyuncular için çıkacak versiyonu olarak özetleyebiliriz.

Tüm bu iddialı açıklamalara ve karşılaştırmalara rağmen NVIDIA GeForce RTX 2080’in bir buçuk sene önce çıktığını unutmamalıyız.

Yeni nesil konsollar NVIDIA GeForce RTX 2080 ekran kartının gerisinde kalacak

Hem NVIDIA GeForce RTX 2080’in çıkışının üzerinden geçen süre hem de yeni nesil konsolların çıkmasına kalan 1 sene göz önüne alındığında bu durumda değişiklikler olabilir.

Karşılaştırma yapılan iki sistem arasındaki yaş farkının üstüne birde Sony ve Microsoft’un yeni nesil konsollarına çeki düzen vermek için yeterli vakti bulunuyor.

Sony ve Microsoft, bu vakitlerini iyi bir şekilde değerlendirebilirse NVIDIA’nın bahsettiği farkı bizce kapayabilir.

Bu farkın kapanabilme ihtimalini arttıran en büyük etkenlerden biri ise konsolların optimizasyonlarının bilgisayarlara göre çok daha stabil olması.

NVIDIA’nın yaptığı karşılaştırmalar hakkında kesin konuşamamamızın nedeni ise karşılaştırmanın henüz hangi konsol ile yapıldığının açıklanmaması.

Durum her ne olursa olsun bu karşılaştırma bizlere yeni nesil konsolların şu anki nesle göre ne kadar güçlü olacağını da gösteriyor.

Son olarak bu sunumdan çıkarabileceğimiz bir diğer bilgi ise NVIDIA’nın yeni nesil ekran kartlarının gücüyle ilgili.

NVIDIA GeForce RTX 2080’in bile şimdiden yeni nesil konsollardan daha güçlü olacağı anlaşıldığına göre yeni nesilde NVIDIA oyuncuları şımartacak gibi gözüküyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.