Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.01.2019

Razer’ın kablosuz fare ailesinin bir parçası olan Razer Mamba kablosuz oyuncu faresini inceleyeceğiz. Bu incelememizde normal oyun farelerine göre çok yönlü olan bir fare ile karşı karşıyayız. Önceki Razer Mamba modelini kullanmış olan veya daha önce görmüş olan kullanıcılara tasarım olarak göze tanıdık gelebilir. Tasarım konusunda küçük dokunuşlar yapılmış ve bu üst model Mamba’da teknik özelliklerde geliştirmeler olmuş. Kablosuz bir farede en önemli şeylerden biri olan batarya süresi de arttırıldığı için sınıfının en iyisi olarak gözümüze çarpıyor.

Razer Mamba ergonomik tasarımı ve geliştirilmiş tutuşuyla rahat ve işlevsel bir kullanıma sahip. Razer Mamba’nın sağ ve sol kenarlarında bulunan çizgi şeklinde tutuşu arttıran yapılarla da uzun süreli kullanımlarda hissiyatı azaltmıyor. Razer Synapse 3 uygulamasıyla her tuşunu kişiselleştirebildiğiniz 7 adet tuşu bulunuyor. Makro anlamda dilediğiniz şekilde özellik atayabilirsiniz. 50 milyon klik ömrü bulunan Razer Mamba’nın tuşları uzun bir süreye sahip. Kablo derdinden kurtulmak isteyen kullanıcılar için Razer’ın çıkarmış olduğu yeni Razer Mamba’ya biraz da yakından göz atalım.

Razer Mamba Wireless

Tasarım

Razer Mamba kablosuz oyuncu faresini elimize ilk aldığımızda aerodinamik görünümü ile ergonomik yapısı içimizi rahatlatıyor. Elinizi koyduğunuzda ideal bir boyuta sahip olduğu için parmaklarınızla tek bir halletmede işlevsel tuşlara ulaşımı sağlıyor. Razer Mamba’nın sol kısmında geniş bir başparmak desteği ve 2 tane başparmak düğmesi var. Sağ el kullanıcıları için daha uygun olan Razer Mamba’da önceki modele göre boyutunda ufak miktarda büyültülmeye gidilmiş. 125.7 mm uzunluk, 70 mm genişlik ve 43,2 mm yüksekliğe sahip olan Razer Mamba 106 gram ağırlığı bulunuyor. Oturaklı, ele gelen bir fare olduğu için ağırlığı ne çok hafif ne de çok ağır olması sebebiyle kullanım sırasında sizi yormuyor.

Razer Mamba’nın önceki modelinde belki de değiştirilen en büyük detay ise farenin üzerinde bulunan LED çizgi ışıkların kaldırılması oldu. Enerji konusunda tasarruf edilmesi ve tasarımda biraz daha sadeliğe gidilmesi güzel olmuş. Razer Mamba kablosuz oyuncu faresine genel olarak baktığımızda da farede sağ tuş, sol tuş, tıklanabilir kaydırma tekerleği, hassasiyet(DPI) ayarı yapılabilen tuşlar ve iki başparmak tuşları ile toplamda 7 adet tuş görüyoruz. Böylesine bir fiyat aralığında bulunan bir fare için gayet işlevsel bir yapıda olduğunu görüyoruz. Tuşlara bastığınızda Razer’lardan alışık olduğumuz o tok mekanik tuş sesini farede de hissedebiliyorsunuz ve kullanıcıya kullanırken güven veriyor.

Sağ ve sol tuşların 50 milyon klike kadar dayanıklı olması da FPS, MMORPG ve Moba tarzı oyun platformlarının oyuncularının ilgisini daha da arttırıyor. Tuşların güzel ve konforlu olması da basarken rahat hissettiriyor. Yeni Razer Mamba’da bulunan USB alıcıyla da sinyal konusunda sorun yaşamıyorsunuz hatta ayrıca verilen uzatma kablosuyla da masanızdaki avantajlı bir konuma da yerleştirebilirsiniz. Bizler fare ile çalıştığımız süre boyunca sinyal konusunda herhangi bir yavaşlama veya kopma yaşamadık. Fareyi şarj ederken size verilen ayrı kabloyu da takabilirsiniz ancak Razer bunu batarya süresine güvenmediği için değil, kullanıcıların 50 saatlik şarjı bitirdiklerinde faresiz kalmamaları için.

Razer Mamba Wireless

Özellikler

Razer Mamba’yı Razer Synapse 3 uygulamasıyla uyumlu çalışabildiğini hatırlatmayı unutmayalım. Eski Razer Synapse 2’ye göre daha pratik ve gelişmiş arayüzü bulunan uygulamayla Razer Mamba farenizi istediğiniz gibi kişiselleştireblirsiniz. Tuş makrolarını, işlevlerini, LED aydınlatmalarını dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Razer Mamba’nın başka bir muhteşem özelliği ise yerleşik bir belleğiin olmasıdır. Yani, siz Razer Synapse 3 uygulamasında yaptığınız DPI ayarları ve RGB aydınlatma seçenekleri farenin belleğine kaydediliyor. Siz başka bir bilgisayara/laptopa Razer Mamba oyuncu faresini taktığınızda Razer Synapse 3 uygulamasını yüklemeye gerek duymadan kendi kaydettiğiniz ayarları aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Razer Synapse 3 ile Razer Mamba oyuncu faresinde 200’den 16.000’e kadar DPI ayarları yapabilirsiniz. Avuç içi kısmında kalan Razer logosunu ve kaydırma tekerleğinde bulunan LED aydınlatma sistemlerinde 16,8 milyon renk seçeneğine kadar kişiselleştirebilirsiniz. 7 farklı tuşunda programlanabilir olması da sizleri oyunlarda bir adım daha öne taşıyor. 1 ms raporlaması ile de oyunlarda gecikme sorununu minimum seviyeye taşıyıp sınıfında öne çıkıyor. Saniyede 450 inç, 50 G hızlanmaya sahip Razer Mamba gelişmiş 5G optik sensörüyle destekleniyor.  Razer Mamba’nın kablosuz sinyal gücünü test ettiğimizde alıcıdan 15 ayak mesafesine kadar sinyalde bir kopma veya takılma oluşmadı. Yani bu da şu anlama geliyor; odanızın istediğiniz yerinde rahatça fareyi bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz. 50 saatlik batarya süresi tüm aydınlatmalarını maksimum ayarlarda açtığımızda biraz daha hızlı bittiğini gördük ancak ortalama bir ışık ayarında o süreye yaklaştık.

Razer Mamba Wireless

Performans

Razer Mamba kablosuz oyuncu faresini FPS ve Moba oyuncuları için birçok oyunda test ettik. FPS için PUBG ve CS:GO oyunlarında kullandığımız faremizi test esnasında hedefinizi vururken ki farenin verdiği tepki gerçekten çok iyi ve kendinizi iyi hissettiğiniz DPI ayarında oyunu oynamak çok daha keyifli ve kolay oluyor. Moba konusunda da League of Legends oyununda test ettik. Harita kontrolü sağlarken kameranızı iyi kontrol edebilmeniz ve yeteneklerinizi kullanırken de farenin getirdiği üst seviye sensörüyle de yetenek atışlarını kaçırmanız daha da zorlaşıyor. Razer ailesinden destekleyeceğiniz bir klavyeyle de oyunlarda çok öne geçebilirsiniz.

Razer Mamba Wireless

Razer Mamba inceleme sonucu

Fiyatına göre Razer Mamba oyuncu faresinin özellikleri çok üst düzeyde ve kablolardan sıkılmış kullanıcılar için ideal bir fare. Kablosuz fareler sınıfının en iyisi Razer Mamba, cebinizin dostu ve bilgisayarınızın sağ kolu olan cihazı kaçırmamanızı öneririz. Yüksek özellikler, ideal fiyat ve ergonomik tasarımın mükemmel uyumu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.