avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 06.09.2021

PS Exclusive oyunları hep ayrı bir kalitede oluyor. Fazla bütçeli, fazla işçi gücü ve ek kaynaklar ile her zaman fazla cilalı oyunlar görüyoruz. Bütçeler süreli artıyor. Bununla birlikte şirketler zor duruma düşecek mi yoksa bütçeler giderecek azalacak mı ? Bu böyle devam edecek mi ? Çünkü PlayStation markasının eski patronlarından biri, sürekli yükselen bütçelerin daha fazla devam oyununa ve daha az yeniliğe yol açacağını söylüyor.

 “Sorunun kaynağı devam oyunlarına olan teşvik ve kolaylık.”

PlayStation ailesinden sorumlu eski yöneticilerden biri olan Shawn Layden, Bloomberg ile yakın tarihli bir röportajda, oyun bütçelerinin her nesilde ikiye katlandığını ve PS5’in 200 milyon doları aşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu durum bizim için iyi bir haber olsa da şirketlerin geleceği için büyük bir sıkıntı olma olasılığı yüksek.

Layden, bunun bir sorun olmasının nedeninin, şirketlerin riskleri azaltmak için “devam oyunlarına teşvik” ihtiyacının sebep olduğunu söylüyor. Layden, “Ortada olan şey şu ki, 3-4 ana türde oyun veya var olmaya devam edecek. Bu oyun türleri ile karşılaşıyorsunuz ve çeşitlilik azalıyor” şeklinde endişesini belirtti.

Layden, 2019’da aniden görevinden ayrıldı. Ayrılmadan önce PlayStation’daki Worldwide Studios’un başkanıydı ve o zamandan beri oldukça sessizdi. Ancak son zamanlarda Xbox’ın Game Pass programının sürdürülebilirliği hakkında yorum yaptığında olduğu gibi, zaman zaman endüstrinin durumuna da müdahale ediyor. Ek olarak Shawn Layden şu anda bir oyun hizmetleri şirketi olan Streamline Media Group’un danışma kurulunda.

Görüşmeci Jason Schrier’in belirttiği gibi, mevcut AAA oyun ortamı artık çok tahmin edilebilir. Call of Duty, FIFA gibi markaların yıllık olarak film şeklinde düzenli oyun çıkarmaları durumu özetliyor.  Bundan dolayı şirketler risk almıyor. Paralarını sürekli garanti işler için harcıyorlar. Bunun sonucunda da hep aynı oyunları görüyoruz. Shawn Layden buna çözüm olarak, çalıştığı Streamline Media Group ile sorunun çözümünün parçası olmaya çalışıyor. “Kariyerimin sonuna kadar hedefim gerçekten daha fazla insanı bir araya getirmek.”

Bu hafta Sony bir etkinlik yapacak. Haberimizde de bahsettiğimiz gibi PS tarafından yapılan ek bir cilalı oyunların detaylarını görebiliriz. Detaylara bu haberimizden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.