Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.02.2023

Video oyunları oynamak keyifli ve ödüllendirici olsa da, gecikmeleri veya yavaş çalışmaları can sıkıcı olur. Neyse ki, bilgisayarınızı daha hızlı ve daha akıcı bir oyun deneyimi için ayarlamanın çeşitli yolları var. Bu makalede, PC oyunlarını daha hızlı oynamak için en iyi stratejilerden bazılarını gözden geçireceğiz. Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye açıklamalarımıza hemen geçmeyeceğiz. Önce, sizler için bu tavsiyeleri listeleyeceğiz. Ardından da, listelediğimiz tavsiyeleri detaylandıracağız. Şimdi, listemize geçelim.

Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye

  1. Donanımınızı yükseltin.
  2. Grafik ayarlarınızı optimize edin.
  3. Grafik sürücülerinizi güncelleyin.
  4. Arka plan programlarını ve süreçlerini kapatın.
  5. Sabit sürücünüzü birleştirin.
  6. Görsel efektleri ayarlama.
  7. Bir oyun güçlendirici kullanın.
  8. Diğer uygulamaları kapatın.
  9. Antivirüs yazılımını devre dışı bırakın.
  10. Bilgisayarınızı temiz ve güncel tutun.

 

Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye açıklaması

Şimdi, sıra geldi bu listemizde yer alan tavsiyeleri anlatmaya. Zira, açıklamak da fazlasıyla önemli. Bu sayede, nasıl yapacağınızı da öğrenmiş olursunuz.

Donanımınızı yükseltin

Oyun hızınızı artırmanın ilk ve en belirgin adımı olarak donanımınızı yükseltin. Eski bir grafik kartı veya işlemciye sahip bir bilgisayar için modern oyunların üstesinden gelmek zor olabilir. Donanımınızı yükselterek en yeni oyunlara ayak uydurabilirsiniz ve daha sürükleyici bir deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz.

Grafik kartınızı, işlemcinizi ve RAM'inizi yükseltmeyi bazı önemli donanım parçaları olarak düşünmelisiniz. Daha yeni ve güçlü bir grafik kartı ile oyun grafiklerinin oluşturulması hızlanır ve daha hızlı bir işlemci ile genel performans artar. Oyun ve diğer uygulamalar için bilgisayarınızın aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmesi önemlidir, bu da RAM'inizi yükselterek sağlanabilir.

Grafik ayarlarınızı optimize edin

Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye listemizin 2.'sine geldik. Oyun oynamayı hızlandırmak için donanımınızı yükseltmenin yanı sıra grafik ayarlarınızı da optimize edebilirsiniz. Çoğu video oyunu, oyunun grafiklerindeki karmaşıklık ve ayrıntı derecesini değiştirmenize olanak tanıyan grafik seçeneklerine sahiptir. Bu ayarları düşürmek daha hızlı oynamanıza ve donanımınıza daha az yük bindirmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, oyunun çözünürlüğünü, doku kalitesini ve gölge ve yansıma miktarını düşürebilirsiniz. Alan derinliği ve hareket bulanıklığı gibi özellikleri kapatarak da oyununuzu hızlandırmanız mümkün olabilir. Görsel çekicilik ve oyun hızı arasında doğru dengeyi kurmak çok önemlidir; bu nedenle, kişisel favorilerinizi keşfetmek için çeşitli ayarları deneyin.

Grafik sürücülerinizi güncelleyin

Yavaş oyun performansı da dahil olmak üzere bilgisayarınızın performans sorunları, eski veya eksik sürücülerden kaynaklanabilir. Sürücüler, donanımınız ile işletim sisteminiz ve diğer programlar arasındaki iletişimi kolaylaştıran yazılım parçalarıdır. Sürücüleriniz güncel tutulursa bilgisayarınız en iyi şekilde çalışacaktır.

İşlemcinizi, grafik kartınızı veya diğer donanım parçanızı üreten şirketin web sitesine giderek sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz. Genellikle, ürünleri için en yeni sürücüleri indirebileceğiniz bir bölümleri olacaktır. Bilgisayarınızı otomatik olarak tarayacak ve güncel olmayan sürücüleri güncelleyecek bir sürücü güncelleme aracı da bir alternatiftir.

Arka plan programlarını ve süreçlerini kapatın

Oyun oynarken bilgisayarınızda çalışan arka plan işlemlerine ihtiyacınız pek yoktur. Bu işlemler sistem kaynaklarını tüketir ve oyun oynamayı engeller. Anlamsız işlemleri devre dışı bırakarak kaynakları boşaltmanıza ve oyununuzun performansını artırmanıza yardımcı olur.

Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi'ni başlatın ve bilgisayarınızda o anda çalışmakta olan işlemleri görüntüleyin. Hangilerinin en fazla kaynağı tükettiğini görerek ihtiyacınız olmayan işlemleri buradan durdurabilirsiniz. Bilgisayarınızın düzgün çalışması için gerekli olan işlemleri sonlandırmaktan kaçının. Çünkü bu sistem kararsızlığına yol açar.

Sabit sürücünüzü birleştirin

Şimdi, sabit sürücüyü birleştirmek, oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye listemizin önemli bir parçası. Sabit sürücünüz zaman içinde parçalanabilir, bu da verilerin sürücünün her tarafına dağılmış olabileceği anlamına gelir. Sonuç olarak sistemin bir bütün olarak performansı düşebilir. Bu verileri birleştirmek ve bilgisayarınızı hızlandırmak, sabit sürücünüzü birleştirerek gerçekleştirilebilir.

Sabit sürücünüzü birleştirmek için Windows'un yerleşik Disk Birleştirici aracını kullanabilirsiniz. Sabit sürücünüz bu araç tarafından analiz edilecek ve performansı artırmak için veriler yeniden düzenlenecektir. Daha gelişmiş özellikler için üçüncü taraf bir birleştirme yazılımı da kullanabilirsiniz.

Görsel efektleri ayarlama

Windows, kullanıcı arayüzünün daha güzel görünmesini sağlayan bir dizi görsel efektle birlikte gelir. Ancak bunlar bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına da neden olur. Anlamsız görsel efektleri devre dışı bırakarak oyun hızınızı artırabilirsiniz ve kaynakları boşaltabilirsiniz.

Görsel efektleri kapatmak için Bu PC veya Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin. Buradan Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın, ardından Performans altındaki Ayarlar seçeneğini seçin. Ardından "En iyi performans için ayarla" seçeneği kullanılabilirsiniz veya hangi görsel efektleri saklamak istediğinizi ve hangilerini kapatmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Bir oyun güçlendirici kullanın

Oyun hızlandıran yazılımlar da oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye listemizden biri. Oyun güçlendirici adı verilen bir yazılım programı, bilgisayarınızı özellikle oyun oynamak için optimize etmek üzere üretilmiştir. Kaynaklar serbest kalır, sistem performansı artırır ve gecikme azalır. Etkisiz işlemler kapanır, sistem ayarları optimize olur ve oyun güçlendiriciler oyununuza daha fazla kaynak ayırır.

Bilgisayarınıza hem ücretsiz hem de paralı olarak çeşitli oyun güçlendirici araçlar indirip kurabilirsiniz. Razer Cortex, Game Fire ve Wise Game Booster oyun güçlendiriciler için birkaç popüler seçenektir.

Diğer uygulamaları kapatın

Oyun oynarken çalışan diğer PC programlarını kapatmak iyi bir fikirdir. Web tarayıcıları, müzik çalarlar ve arka planda çalışan diğer programlar bu kategoriye girer. Bu programlar kaynakları serbest bırakmak ve oyun oynamayı hızlandırmak için kapalı kalmalı. Oyun oynarken diğer programları kullanmanız gerekiyorsa, bunları arka planda veya minimum ayarda çalıştırmayı düşünün. Gereksiz işlemleri durdurmak için görev yöneticisi faydalıdır.

Antivirüs yazılımını devre dışı bırakın

Önemli bir oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye de, zorlayan yazılımlarla ilgili. Antivirüs yazılımı bilgisayarınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için iyidir. Ancak oyun performansını da engeller. Antivirüs programları sistem kaynaklarını tüketir ve oyun oynamayı yavaşlatır. Oyununuz yavaş çalışıyorsa antivirüs yazılımınızı geçici olarak devre dışı bırakmayı düşünün. Oyun oynadıktan sonra, bilgisayarınızı güvenlik tehditlerinden korumak için antivirüs yazılımınızı tekrar açtığınızdan emin olun.

Bilgisayarınızı güncel ve temiz tutun

En yüksek performansı sağlamak için bilgisayarınızı güncel ve temiz tutmak çok önemlidir. Soğutma sistemini mevcut toz veya kalıntılardan arındırmak için bilgisayarınızı düzenli olarak temizleyin. Bilgisayarınızın en son güvenlik yamalarına ve yazılım güncellemelerine sahip olduğundan emin olun.

Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye sonucu

Bu makaledeki tavsiyeleri kullanarak oyun hızınızı artırabilirsiniz ve daha ilgi çekici bir PC oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Bilgisayarınızı oyun oynamak için optimize etmenin donanımınızı yükseltmek, ayarlarınızda ince ayar yapmak ve bir oyun güçlendirici kullanmak gibi birçok yolu vardır. Biraz çalışma ve deneme ile ideal görsel kalite ve oyun hızı dengesini elde etmek için ideal donanım ve ayar kombinasyonunu bulabilirsiniz.

Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye hatırlatması

Öncelikle, bir hatırlatmamız olacak. Sonra da, önerilerimizden bahsedebiliriz. Kahramanmaraş başta olmak üzere tüm Türkiye'yi yasa boğan bu acı olayda hasar alan bölgeler için, sitemizde ve kardeş sitelerimizde AFAD ile ilgili bağış yapabileceğiniz reklamlar olacaktır. Eğer nasıl yardım edeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, bu reklamlara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye dışındaki önerilerimiz

Ayrıca, En iyi 5 ücretsiz mobil VPN uygulaması rehber yazımızı tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda, şu dönemde lazım olacak uygulamalardan bahsettik. Bu sayede, kolayca erişim sağlamanız mümkün olacaktır. Sonra, En iyi 5 ücretsiz PC VPN uygulaması rehber yazımızı da tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda da, bugünlerde yardımcı olacak uygulamalardan bahsettik. PC üzerinden VPN kullanmak isteyenler için önemli tavsiyeler var. Ardından da, Türkiye içerisinde VPN kullanmak yasak mı sorusuna yanıt getirdik. Şu günlerde, birçok kişinin aklındaki kesinlikle önemli bir soru. Biz de, bu sorunun cevabını araştırdık ve sizler için anlattık. Umarız ki, her birinin faydası olur. Oyun performansını hızlandırmak için 10 tavsiye yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep film yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.