Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 07.05.2023

Günümüzde adını sık sık duyduğumuz bir platform var. Kesinlikle belli bir kitle bu siteden dolayı rahatsız. Fakat, aynı zamanda büyük bir kitle de, bu platform sayesinde geçim derdini aşıyor. Evet, bahsettiğimiz platform Onlyfans. Bu rehber yazımızda, eğer siteye yabancıysanız, neler olup bittiğini göreceksiniz. Yani, Onlyfans nedir sorusunu yanıtlayacağız. Ve yine evet, detaylı bir şekilde yanıtlayacağız. Dilerseniz, şimdi lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Onlyfans nedir?

2020 ilkbahar ve yazındaki COVID kilitlenmeleri vardı. Beden işçileri, bu sırada OnlyFans'ı kullanmaya başladı. Ardından, web sitesi yaygın bir şekilde bilinen bir site oldu. O zamandan beri, abonelik tabanlı platform, sanatçıların, sanatçıların, beden işçilerinin ve diğerlerinin popülerliklerinden para kazanabilecekleri ayrı bir evrene oldu.

Instagram gibi sosyal medya siteleri pandemi sırasında şeytan zamanını azaltmaya başladıkça, OnlyFans yetişkinlere yönelik her şey ve daha fazlası için bir merkez olarak ortaya çıktı. Cardi B ve Bhad Bhabie de dahil olmak üzere giderek artan sayıda süperstar, müstehcen olmasa da başka hiçbir yerde sunulmayan içerikleri satarak OnlyFans'tan kâr elde etti.

OnlyFans, Ağustos 2021'de cinsel içerikli içerikleri ağdan kaldırmayı planladığını açıkladı. Şirketin kurucusu ve CEO'su Tim Stokely, ilk olarak kısıtlama için bankaların hatalı olduğunu iddia etti. Firma politika değişikliklerini geri çekerek "Çeşitlilik içeren içerik üreticisi topluluğumuzu korumak için gerekli güvenceleri aldık ve planlanan 1 Ekim politika değişikliğini erteledik" diye yazdı. Ancak bu, beden işçilerinin ve geçimini siteden sağlayan diğer kişilerin hızlı tepkisinin ardından geldi.

Onlyfans cidden nedir?

OnlyFans, 2016'da tanıtılan abonelik tabanlı bir modele sahip bir sosyal medya ağı. Ayrıca, kullanıcıların benzersiz içerik satmasına ve almasına olanak tanır. Kullanıcıların, yetişkinlere yönelik bir web sitesi olarak kullanması mümkündür. Bu durumda, ödeme duvarı olan hesaplarına NSFW filmler ve fotoğraflar yükleyecektir. İçeriğe erişmek için 4,99 ila 49,99 dolar arasında değişen aylık bir abonelik ücreti ödemek gerekir.

Web sitesi, kulüplerin ve etkinliklerin kapandığı ve personelinin yeni bir gelir kaynağına ihtiyaç duyduğu pandemi döneminde kullanıcı sayısında keskin bir artış yaşadı.

Yetişkin şovmen Scarlet Bloom LA Times'a bir demeç verdi. Burada, "Kendi içeriğimi oluşturarak gelirimi çeşitlendirmek istediğimi fark ettim." dedi. Ardından, OnlyFans'ın kullanılabilecek sağlam ve yeni iş stratejisi olduğunu düşündü. Sonra, "İşte o zaman OnlyFans'ı daha ciddiye almaya başladım." dedi.

Kimler Onlyfans kullanıyor?

Onlyfans nedir açıkladık fakat kimler kullanıyor bunu? Geliştiricilerden bazıları, ağ var olmadan çok önce bu işe başlamış deneyimli beden işçileridir. Bazı sanatçıların sokağa çıkma yasaklarından önce beden işçiliği konusunda deneyimi yok denecek kadar azken, özel film yıldızları, beden işçileri ve webcam modelleri de dahil olmak üzere diğerleri OnlyFans aracılığıyla hizmetlerini genişletti ve gelirlerini artırdı.

"İpoteğimi, faturalarımı ve diğer masraflarımı ödeyebileceğim konusunda endişeliydim. Kapatılmadan önce, başta evcil köpekler olmak üzere hayvanlara bakıyordum. Ancak, bağımsız bir şirket olduğu için, işverenim devlet ödeneğini alana kadar bana ödeme yapamıyor" dedi. "Şu anda birikimlerime güveniyorum. En kolay görünen seçenek OnlyFans idi.

Deneyimli beden işçilerinin yeni gelenlerin akınına karşı görüşleri karışıktı ve birçoğu onlara temkinli olmalarını ve meslek hakkında sahip olabilecekleri önyargılı inançları aşmalarını tavsiye etti.

Portlandlı beden işçisi Valentine, New York Times'a bir deme. verdi. Burada, "Elbette yapın, bir OnlyFans kurun, camming yapmaya başlayın ama bu artık tüm yıl boyunca beden işçilerini desteklemeniz gerektiği anlamına geliyor" dedi. Sonra, "Kolay olduğunu düşündüğünüz için bu işe girip çıkamazsınız ve sonunda bizi çöpe atamazsınız... Tüm beden işçilerinin çok para kazandığı fikri doğru değil - ya da bizim sadece bedenlerimizi gösterdiğimiz, dürüst olmadığımız ve arkamızda beyin olmadığı fikri. Bu gerçekten bundan çok daha fazlası. Hepimiz insanız." diye ekledi.

Hangi ünlü kişiler OnlyFans kullanıyor?

Onlyfans nedir dedik ama kullanan ünlülerden de bahsetmemek olmaz. OnlyFans'ın yaratıcılarının çoğu beden işçisi olsa da, çok sayıda ünlü ve influencer da siteyi içerik pazarlamak için kullanıyor. Cardi B, Megan Thee Stallion'ın yer aldığı "WAP" adlı single'ını tanıtmak için OnlyFans hesabını oluşturdu. Cardi bu platformu hayranlarıyla etkileşime geçmek ve çok aktif olmasa da yeni müziklerini tanıtmak için kullanıyor. 2021'den itibaren DJ Khaled ve Fat Joe da takipçileriyle motivasyon mesajları paylaştıkları ortak bir hesap kurdu.

The-Dream, "yılın bebek yapma albümü" SXTP4'ü tanıtmak için bir hesap açtı. Ancak rapçinin özel videolarını ya da fotoğraflarını görmeyi beklemeyin. Bunun yerine, dinleyicileriyle daha etkili bir şekilde etkileşim kurmak ve onları "en son müziğine kendi özel koreografilerini" paylaşmaya davet etmek için ücretsiz bir sayfa açtı. Love & Hip Hop: Hollywood'dan Safaree Samuels ve Erica Mena ile The Bachelor'dan reality TV yıldızları Blac Chyna ve Chad Johnson da platforma katıldı.

Tyga 2020'de OnlyFans'a katıldı. Sonra, takipçilerine platformu müzik, fotoğraf ve video medyaları paylaşmak için kullanacağını duyurdu. Tyga yaptığı açıklamada, "Bu, hayranlarımla doğrudan bağlantı kurabileceğim ve onlara özel şarkılar, resimler, videolar ve son sürümlerimin diğer BTS'lerini sunabileceğim yeni bir platform" dedi. Sonra, "Günlük aktivitelerimi yakından görebilecek ve hayatıma daha önce hiç olmadığı kadar derinlemesine bakabilecekler. Yakında her şey aydınlanacak!" diye ekledi.

Başka kimler kullanıyor?

Aralık 2020'de, "Rack City" rapçisi, kariyerlerini başlatmada tomurcuklanan modellere yardımcı olmayı amaçlayan bir yaşam tarzı ve OnlyFans yönetim işi olan Too Raww'un açılışını duyurdu. Ancak, OnlyFans'ın cinsel içerikli içeriği yasaklayacağını söylemedi. Ardından da, hesabını iptal etti ve daha sonra bu kararından geri adım attı. Rapçi şu anda abonelik tabanlı bir platform olan Myystar'ı kurmaya hazırlanıyor.

Amber Rose, Jordyn Woods, Tyler Posey, Aaron Carter, Austin Mahone ve Chris Brown OnlyFans'ı kullanan ünlülerden sadece birkaçı. Ancak her biri bunu benzersiz bir şekilde yaptı. Mötley Crüe'nün davulcusu Tommy Lee, Eylül ayında OnlyFans'ın bir parçası olacağını açıkladı. Rock müzisyeninin hayranları bu hamleyi bekliyordu. Çünkü Lee birkaç hafta önce sosyal medyada açık bir fotoğraf paylaşarak manşetlere çıkmıştı.

Ünlü tartışmaları

Onlyfans nedir açıkladık fakat bir de olayın tartışmalı tarafı var. OnlyFans başlangıçta ödeme yapan abonelerin benzersiz materyallere erişebileceği bir platformdu. Fakat sonra, ismin beden işçiliği ile ilişkilendirilmesi uzun sürmedi. Daha önce de belirtildiği gibi, yetişkin eğlence sektöründeki birçok profesyonel, koronavirüs karantinaları sırasında gelir elde etmenin bir yolu olarak siteye yöneldi. OnlyFans'ın gelişmesine yardımcı olan beden işçileri, müzik sanatçıları ve aktörler oldu. Dahası, bunlar gibi tanınmış kişiler hesap açmaya başladıkça sitenin saflarında kaydıklarını gördüler.

Bella Thorne olayı bu zorlukları daha da vurgulamaya hizmet etti. 23 yaşındaki aktris geçen yıl bir hesap açtı. İlk iki haftada 2 milyon dolar kazandığı söyleniyor. Birçok kişi Thorne ve diğer ünlüleri OnlyFans'ı bir hobi olarak kullandıkları için eleştirdi. Bu da geçimlerini ağa bağlı olarak sağlayan bireylere önemli kayıplara mal oldu. Ayrıca, ünlüler daha sonra OnlyFans'a katıldıkları için övgü aldı. Fakat, başlangıçta müstehcen içerikle tanınan bir platformu seçtikleri için eleştiri aldılar. Bunu da rahatsız edici buldular.

Daha neler oldu?

Kriminalizasyon, beden işçilerinin pandemik yardım almasını engelliyor. Dahası, izleyicileri içerikleri için ayda 5 dolar ödemeye ikna etmekte zorlanıyorlar. Oysa zengin bir ünlü, beden işçisi olursa günde 1 milyon dolar kazanır. Parayı işçi sınıfı beden işçilerine verin, ünlü LARPçılara değil.

Thorne, "açık" çekim için 200 dolara kadar ödeme yapan aboneleri kandırdığı iddiasıyla ateş altında kaldı. Bu kargaşanın ardından OnlyFans, sanatçıların talep edebileceği miktarı sınırlandırdı. Site, değişikliğin Thorne ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtti. Tahmini net değeri 5 ila 12 milyon dolar arasında değişen aktris aynı ay özür diledi. Sonra da, amacının beden işçiliğinin damgalanmasını engellemek olduğunu belirtti.

OnlyFans ile ne kadar kazanabilirsiniz?

Onlyfans nedir yazımızda, elbette kazançlardan da bahsedeceğiz. Minimum aylık abonelik ücretini 4,99 $ ve maksimum aylık abonelik ücretini 49,99 $ olarak belirlediler. Ek olarak, içerik oluşturucuların ipuçları veya ücretli özel mesajlar için en az 5 $ ücret alma seçeneği vardır; bu, oldukça büyük ve sadık bir aboneye sahip olanlar için geliri önemli ölçüde artırabilir.

OnlyFans, "Kazanç tahmininiz gerçekten yüklediğiniz içeriğin kalitesine ve miktarına bağlıdır. Ne kadar çok paylaşım yaparsanız, hayranlarınızın profilinize abone olması için o kadar çok teşvik olur." diye yazdı.

Çok sayıda çevrimiçi beden işçisi OnlyFans'tan kazanç elde etmenin ne kadar zor olabileceğini vurgulamıştır. Bunu Instagram ya da YouTube gibi diğer sosyal medya sitelerine benzetebilirsiniz. Birinin kaydolması ve aniden binlerce veya milyonlarca abone veya takipçi toplaması alışılmadık bir durumdur. Bir kullanıcının hesabı kârlı hale gelmesinin uzun sürmesi muhtemeldir. Zira, birkaç hafta, hatta belki de aylar boyunca sürekli olarak yüksek kaliteli materyaller yayınlaması gerekir.

OnlyFans'taki en yüksek ücretli içerik oluşturuculardan biri, abonelik için aylık 6,50 dolar alıyor. Hatta, özel mesajlar aracılığıyla yaptırılan işler için daha yüksek ücretler alıyor. Kendisi, "Miss Swedish Bella" takma adlı Monica Huldt. Business Insider, Mart ayı itibariyle Huldt'un 1.100'den fazla abonesi olduğunu iddia etti. Dahası, OnlyFans'tan yılda 100.000 dolardan fazla kazandığını iddia ediyor. OnlyFans'a katılmadan önce oldukça büyük bir Instagram takipçisi olmasına rağmen, yayına altı haneli bir gelir elde etmek için haftada yedi gün platformda çalıştığını söyledi.

Miss Swedish Bella, "Sadece haftada iki gün yapmak isteyen birine asla bunu yapmasını tavsiye etmem. Aklınızdaki yarı zamanlı bir şey değil. Yeterince para kazanamazsınız." dedi.

Kazançlar konusunda başka neler var?

Onlyfans nedir yazımızda vereceğimiz Onlyfans ekonomi bilgisi bu kadar değil elbette. 2022 yazında OnlyFans, yazarların içeriklerinin nasıl performans gösterdiğini yakından kontrol etmelerini sağlamak için yeni bir istatistik sekmesi getirdi. Bu özellik, kullanıcıların platformdaki ilerlemelerini takip etmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış, bir içerik oluşturucunun en son haftadaki genel kazancının yanı sıra geçmişteki belirli bir zaman dilimindeki kazançları hakkında bilgi görüntüleyebilen Statements sekmesi gibi bir dizi sekme içeriyor.

OnlyFans, yenilenen istatistik sayfasında bu özelliği "kendi küçük muhasebecinize" sahip olmakla kıyaslayacak kadar ileri gidiyor. Bir kişinin profilinin metrikler bölümünde de olan Genel Bakış sekmesi var. Burada, içerik oluşturuculara çeşitli içerik türlerinin kendileri için nasıl bir performans gösterdiği var. Yani, perdenin arkasına bir bakış sunuyor. Dahası, ödülleri optimize etmek için stratejilerini değiştirmelerine olanak tanıyor.

Salgının ardından OnlyFans'ın 1 milyar dolardan fazla değer biçilmek istendiği anlaşıldı. Bloomberg'e göre, platform bu kadar yüksek bir reyting umuyordu. Çünkü sitenin sadece cinsel içerikli materyalleri yerine genel içeriğiyle daha iyi tanınmasına yardımcı olabilirdi.

OnlyFans Türkiye'de var mı?

OnlyFans, içerik oluşturucuların ücretli abonelikler sunarak içeriklerini yayınladıkları bir platformdur. Ayrıca OnlyFans, Türkiye'de de kullanılabilir. Ancak, Türkiye'deki yasal düzenlemeler nedeniyle bazı içerik türleri yasaklanmıştır. OnlyFans'ın Türkiye'deki kullanıcılarına ödemelerini yapmak için bir banka hesabına ihtiyaçları olabilir ve bazı bankalar bu işlemi kabul etmeyebilir. Ayrıca, OnlyFans'ın Türkiye'de kullanılması ve bu platformda para kazanılması hakkında bazı yasal ve vergisel hususlar da bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de OnlyFans kullanmadan önce yasal düzenlemeleri araştırmak ve gerekli izinleri almak önemlidir.

OnlyFans ile anonimlik nedir, ne kadar uygundur?

Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi OnlyFans'ta da gizlilik tehlikeleri vardır. Elbette, bazı insanlar kişisel veya profesyonel şanslarına zarar verebileceği endişesiyle platformu kullanmaktan çekiniyor, bu nedenle birçok içerik oluşturucu profillerinde bir sahne adı veya tanıtıcı kullanarak anonimliklerini korumayı tercih ediyor.

OnlyFans, web sitesinde, üçüncü taraflara kullanıcıların kişisel bilgilerine (isim, adres, mali bilgiler ve kimlik numaraları gibi) erişim sağlayabileceğini, ancak bu bilgileri diğer kullanıcılara veya abonelere ifşa etmeyeceğini belirtmektedir.

OnlyFans'a yüklenen içeriklerde, birçok yazar yüzlerini gizlemeyi seçmiştir. Diğerleri maske takmayı tercih ederken, bazıları da sadece kafalarını resmin dışında tutmayı tercih ediyor.

Anonim bir OnlyFans kullanıcısı College Review'a, "Ben şahsen kendimi oldukça güvende hissediyorum. Ancak yüzümü hiçbir şeye bulaştırmamak için gerçekten dikkatli olmaya çalışıyorum. Çünkü her zaman bir şeylerin sızdırılacağı korkusu vardır. Bu da bir OnlyFans başlattığınızda kabul etmeniz veya kendinizi hazırlamanız gereken bir şeydir." dedi.

Onlyfans nedir rehberi dışında neler var?

Elbette sitemiz üzerinde sadece Onlyfans nedir diye bir yazı yok. Zira, aynı zamanda birçok platform hakkında olabildiğince bilgi veriyoruz. Hatta, dilerseniz şimdi Snapchat ve Snapchat Plus nedir yazımıza bir bakın. Ayrıca, Instagram hesap dondurma yazımız da sizleri bekliyor. Tabii, oyun sitesi olduğumuz için, direkt oyun tavsiyesi istemeniz de mümkün. Bu durumda, En iyi oyunlar yazımız sizlere büyük yardımcı olacaktır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.