Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.08.2023

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm, uzun bir sürenin ardından PC, PS5 ve Xbox Series X/S platformları için de çıkışını gerçekleştirdi. The Legend of Zelda esintileri sebebiyle de, uzun süredir dikkatim üstündeydi. Tabii, PC'ye çıkınca da, ister istemez oyunu hemen oynamaya başladım. %100'lemek için çabaladığım (ve başaramadığım) için de, epey sürdü. 32 saatte %96 anca yapabilmişim ama olsun, yine de güzel bir macera oldu. Tabii, o tecrübeleri de, şimdi bu Oceanhorn 2 inceleme yazısı içerisinde paylaşacağım. Elimden geldiğince oyunun sunduğu özelliklerden bahsetmeye çalışacağım. En son da, son yorumumu yaparak, en son kararı size bırakacağım. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan geçelim mevzuya.

Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm inceleme

Oceanhorn 2 hikayesi ne anlatıyor?

Oceanhorn 2, ilk oyundan bin yıl önce geçiyor. Genel olarak şövalye olan genç bir adamın hikayesini anlatıyor. Bu genç adam, Mesmeroth adlı bir iblisin tehdidine karşı dünyayı birleştirmeye çalışıyor. Tabii, bunu yaparken de olaylar hızla gelişiyor. Hikaye, özet olarak bu. Çok da ahım şahım bir şey beklememekte fayda var. Ancak, asıl mevzusu zaten oynanışında. Kaldı ki, bir The Legend of Zelda hayranı olarak beni, kendisine çekmeyi başardı. Bir de, oyunun Türkçe olması gibi güzel bir özelliği var. Onu da unutmadan ekleyeyim. Şimdi, bu oynanıştan bahsedeceğim.

Oceanhorn 2 oynanışı ile ilgili ne diyebilirsin?

Şimdi geldik, Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm inceleme yazısının asıl mevzusuna. Aslında, mekanik açısından çok da karışık değil. Temelde, kılıç ve kalkanınızla oynuyorsunuz. Ancak, oyunda başka ekipmanlarınız da mevcut. Kanca, elemental saldırılar da yapan bir tabanca, dalgıç kıyafeti, kendinizi iyileştirme büyünüz ve bombanız var. Bir de Tarock kartları var, ondan sonra bahsedeceğim. Kanca, oyunun dünyasında birtakım yerlere tırmanmanızı sağlıyor. Ancak, bu kadardan ibaret değil. Aynı zamanda, uçan düşmanları da yanınıza çekmeye yarıyor. Bir de, yerdeki düşmanların tepesine atlayıp rahatça devirmenize yardım ediyor.

Düz, ateş, buz ve elektrik saldırıları gerçekleştiren bir de tabancanız var. Bu tabancayla da, türlü türlü bulmacalar çözüyorsunuz. Mesela, düz mermi ile bazı hedef tahtalarına ateş ederek, yeni bir yol açma şansınız var. Ayrıca, ateş mermileri ile de tahta ile kapalı yerleri açabiliyorsunuz. Buz ile de, su üzerinde yol oluşturma şanınız oluyor. Elektrik ile de, güç vermeniz gereken bazı demir parçaları (adı aklıma gelmiyor şu anda) birbirine bağlayarak yol açıyorsunuz. Tabii, bir de yol açma şanınız var işte.

Elbette, teçhizatlar bu kadardan ibaret değil. Aynı zamanda, dalgıç kıyafeti de var demiştik. Oyun, normalde üçüncü şahıs açıdan bize oyunu tecrübe ettiriyor. Ancak, dalgıç kıyafeti ile suya girince, birinci şahsa geçiyorsunuz. Bu sayede, suyun altındaki hazinelere ve bulmacalara ulaşıyorsunuz. Ardından, kendinizi iyileştirme büyünüz var. Bu büyü de, canınız azalınca, canınızı doldurmaya yarıyor, doğal olarak. Son olarak da bombalar var. Kırık dökük duvarları bu bombalarla patlatarak yeni yollar ve gizemler açma şansınız var. Ayrıca, sadece duvarlar değil, aynı zamanda taş yığınları gibi patlayınca açılacağı bariz olan yerleri de açma şansınız var.

Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm inceleme

Tarock kartları nedir?

Oceanhorn 2 inceleme yazıma eklemeye sabırsızlandığım kısma geldik. Tarock kartlarından bahsetmiştim, teçhizatlardan bahsederken. Garip bir şekilde, aşırı zevkli bir aktivite. Son zamanlarda bazı oyunlarda bu mini oyun var zaten, görünce direkt anlıyorsunuz. Toplamda 50 adet toplayabileceğiniz kartlar var oyun içerisinde. Bu kartların her birinin saldırı ve savunma özellikleri var. Ayrıca, bazı kartların ekstra özellikleri de oluyor. Fakat, öyle farklı bir özellik aklınıza gelmesin, dümdüz ok işaretleri. Bu ok işaretleri, kartların alt, üst, sağ veya sol tarafına işaret ediyor olabiliyor. Şimdi, bu mini oyunun işleyişinden bahsedeyim.

Oyuna başladığınızda, 5 adet kart seçiyorsunuz ve rakibiniz de 5 kart seçiyor. 3'e 3 olmak üzere 9 adet kart koyabileceğiniz bir masa karşınıza çıkıyor. Önce, bir kura çekiyor oyun ve kimin başlayacağına karar veriyor. Bence, başlayan taraf her türlü bir adım önde. Çünkü, son kartı da yine bu son kişi koyuyor. Her neyse, başlayan kişi bir kart koyuyor. Ardından, rakibi bir kart koyuyor. Bu kartın saldırı gücü, başlayan kişinin savunma gücünden yüksekse, yerdeki kartı tarafına çekiyor.

Ok işaretleri olan kartlardan da örnek vereyim. Diyelim ki, bir kartınız var ve aşağı yönü gösteriyor. Ortaya koyulan kartın defansı, sizin saldırınızdan yüksek bile olsa, aşağı oku gösterdiği için üstüne koyduğunuzda o kartı yeniyorsunuz. Ok işareti olmayan taraflarından, normal şekilde hasar alıyor. Ancak, ok işaretinin gösterdiği taraftan saldırı alması için, karşıdakinin saldırısının yüksek olması yetmiyor. Aşağı oklu karta karşı yukarı yönlü kart koyuldu diyelim. Bu durumda, saldırı ve savunmaya bakmadan, bir kura çekiyor oyun. %50 ihtimalle kazanıyor veya kaybediyorsunuz. 9 kart slotu da dolduğu anda, en yüksek sayı kimdeyse, kazanan o oluyor.

Genel oynanıştan da bahseder misin?

Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm inceleme demişken, bir de oynanıştan bahsedeyim. Oyunun genel oynanışı, cidden güzel diyebileceğim bir şekilde. Oyunda keşfedeceğiniz cidden çok şey var. Oyunun dünyası aşırı dolu olmasa da, gayet dolu bu konuda. Bazen geriye dönük hareket de etmek gerekiyor. Yeni ekipmanlarla eski bölgelere gidip tamamlamak, mantıklı bir tercih olabilir. Özellikle de, oyunu %100 yapmak istiyorsanız. Savaş esnasında, düşmanlarınız size saldırmadan önce parlıyor. O anda kalkanınızı kullanırsanız, saldırıyı savurtup düşmanı anlık boşta bırakma şansınız var. O arada, mis gibi vurma şansınız oluyor. Düşman sizi fark etmeden vurma şansınız da var. Bu sayede, ekstra hasar da veriyorsunuz. Bir de, genelde 3. kesintisiz vuruşunuz kritik oluyor.

Havadaki düşmanları kanca ile çekip devirmeniz gerekiyor. Uzaktan saldırı yapan düşmanlar bir tık sıkıntı olabiliyor. Kalkanla veya takla atarak üstlerine gitmek, bazen yorucu oluyor. Fakat, tabanca ile kafadan vurursanız, yine fena olmayan hasar veriyorsunuz. Bu da, aklınızda bulunsun. Oyunda, hızlı seyahat edebileceğiniz birden fazla yol var. Bunlardan biri, gemi ile bir yerlere ulaşmak. Bir diğeri, ilerleyen aşamalarda açılan uçak ile bir yerlere varmak. Son olarak da, portallar aracılığıyla bir yerlere ulaşmak. Fakat, ne yazık ki herhangi bir yerden bir anda hızlı seyahat etme şansınız yok. Bu yüzden, bir şekilde bu 3 yoldan birine ulaşmanız gerekiyor. Sonrası, mis gibi işte.

Oyun içerisinde, ekipmanlarınıza birtakım güçlendirmeler de ekleme şansınız var. Bunun için, güç parçaları bulmanız gerekiyor. Bu parçalar ile de, dilediğiniz ekipmanlarınızı, dilediğiniz gibi modifiye ediyorsunuz. Bu sayede, parçaya bağlı olarak hasar, kuvvet veya yüklenme seviyesi artıyor. Kalkan ve kılıcınızın da bir üst seviyesi var. Bunlar için de yan görevleri yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Canınızı yükseltmek istiyorsanız da, sandık avına başlasanız iyi edersiniz. Zira, 3 adet kalp parçası, 1 adet can ediyor. Toplamanız gerekiyor o yüzden. Olduğunuz haritadaki toplanabilirleri de, sağ üstte haritanın yanında görmeniz mümkün. Ona göre toplanabilir avı yapabilirsiniz. Bir de, dayanıklılık barınız var. Hemen bitiyor. Can sıkıcı. Hiç girmek istemiyorum o konuya, çok kızgınım.

Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm inceleme

Görsellik ne durumda?

Bana kalırsa, göz yormayan ve can sıkmayan bir oyun, görsel açıdan. Animasyonlar akıcı görünse de, biraz hantal hissiyatı var. Ancak, çok da dert olacak bir şey değil. Hiçbir şey, dayanıklılık barının hızlı tükenmesi kadar can sıkıcı olamaz bu oyunda. Grafiklerden çok bir şey beklememenizde fayda var. Zaten, öne mobil platformlar için çıkış yaptı. En son PC'ye geldi işte. Görsel olarak beklentiniz gerçekçilikse, kesinlikle sizi tatmin etmeyecektir. Zaten, oyunun sistem gereksinimleri de fazlasıyla rahat. Hatta, şimdi bu gereksinimleri listeleyeyim. Ardından da, Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm inceleme sonucuna geçeceğim.

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel CPU Core i3 ya da AMD eşdeğer CPU
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 960 (4GB VRAM) ya da AMD eşdeğer GPU
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 5 GB boş depolama alanı
 • İlave Notlar: SSE4.2 gerekli

Bu sisteme sahipseniz, oyunu çok rahat minimum görsel ayarlarda oynarsınız.

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 11
 • İşlemci: Intel CPU Core i5 ya da AMD eşdeğer CPU
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 1060 ya da AMD eşdeğer GPU
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 5 GB boş depolama alanı
 • İlave Notlar: SSE4.2 gerekli

Bu sisteme sahipseniz, oyunu çok rahat yüksek görsel ayarlarda oynarsınız. Daha önce de dediğim gibi, en ufak can sıkacak bir sistem istemiyor. Çok rahat bir şekilde oynayacağınız bir oyun.

Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm inceleme sonucu

Geldik, Oceanhorn 2: Knights of the Lost Realm inceleme sonucuna. Oyundan yana tek şikayetim, dayanıklılık mevzusu. Oynanışı gerçekten çok baltalıyor. Çok koşmaya engel oluyor. Kaldı ki, ben oyunu bir tık hızlı oynamayı seven biriyim. En azından, hızlıymış gibi hissetmeyi seven biriyim. Durum böyle olunca da, ister istemez canımı sıktı. Bunun dışında, görsel kalite arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacağınızı söyleyebilirim. Fakat, bu gerçekten problem olacak bir şey değil, en azından benim açımdan. Oynarken, cidden genel olarak keyif aldığım bir oyun oldu. Devamını, gerçekten bekliyorum.

8
Oceanhorn 2 Knights of the Lost Realm İnceleme Çok güzel

The Legend of Zelda hayranları için muhteşem bir çerez.

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.