Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Sinan Koyuncu, Editör Yazım tarihi: 27.02.2018

Ekran kartları, biz oyuncular için hayati önem taşıyor. Oyun performansını etkileyen en önemli bilgisayar donanımlarından bir tanesi. Fakat herkesin bildiği gibi, ekran kartlarının fiyatları pahalı sayılabilecek bir seviyede. Özellikle son günlerdeki kripto para madenciliğinin, ekran kartı fiyatlarının artmasında büyük parmağı var. Durumlar böyleyken, bir söylentiye göre NVIDIA, yeni ekran kartlarını GTC 2018 ile birlikte piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Unutmayın, henüz kesinleşmiş bir şey söz konusu değil. Yeni ekran kartları bir çok yeniliği de kapsıyor.

NVIDIA, yeni ekran kartlarını yakında piyasaya sürebilir

NVIDIA‘nın yeni ekran kartları, 12 nm Ampere grafik mimarisini temel alacak. Bu durum henüz resmi olarak açıklanmadı fakat bulunan bir çok rapor bu bilgiyi doğrular nitelikte. Şirket, eski ekran kartlarında bulunan Volta mimarisini geride bırakıp, Ampere grafik mimarisi ile yoluna devam edecek. Fakat Ampere mimarisinin, oyunlar için tasarlanmış yepyeni bir mimari mi yoksa Volta’nın bir parçası mı olduğu, henüz bilinmiyor.

NVIDIA, yeni ekran kartlarına hangi seri ismini verecek, o da bir muamma. Yeni serisini, 11 serisi olarak da isimlendirebilir, 20 serisi olarak da. Bu bilinmezliğin, GTC 2018 ile birlikte ortadan kalkacağı ön görülüyor. Ampere grafik mimarisi, içinde çok önemli 2 yenilik barındırıyor. Bunlardan bir tanesi, içerisinde TSCM tarafından yeni hazırlanan 12 nanometrelik işlemciyi kullanacak olması. Diğer özellik ise daha çok göze çarpıyor.

Yeni ekran kartları, Samsung’un yeni 16 gigabitlik GDDR6 hafızasını kullanacak. NVIDIA‘nın, Turing adını vereceği yepyeni bir ekran kartı modelini daha piyasaya sürmesi bekleniyor. Turing ekran kartı modelinin, kripto para madenciliği için dizayn edilmesi bekleniyor. Kripto para madenciliği için yeni bir ekran kartı üretilmesi, oyuncular için gerçekten sevindirici bir haber. Sürekli yükselen ekran kartı fiyatları belki bir nebze düşmeye başlar ve biraz da olsa rahatlarız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.