NVIDIA, yakın zamanda ekran kartlarında fiyat düşüşü beklemiyor

NVIDIA, yakın zamanda ekran kartlarında fiyat düşüşü beklemiyor

Ekran kartı almak için fiyat düşüşlerini bekleyenlere kötü bir haberimiz var.

Yakın zamanda bilgisayarlarınızın donanımlarını yenilemek veya yeni bir bilgisayar almak için fiyat düşüşlerini bekliyorsanız, kötü bir haberimiz var. Dünya genelinde yaşanan, ekran kartlarındaki fiyat artışı, bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor. Bu tahminler, haberimizin başlığından da anlaşılacağı üzere NVIDIA tarafından yapıldı. Teknoloji üreticisi NVIDIA tarafından yapılan tahminler doğrultusunda, ekran kartı fiyatlarında yaşanan artış, 2018 senesinin 3. çeyreğine kadar devam edecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

NVIDIA, yakın zamanda ekran kartlarında fiyat düşüşü beklemiyor

NVIDIA tarafından verilen demece göre, dünya genelindeki artışın yakın zamanda durması beklenmiyor. Teknoloji devinin tahminlerine göre 2018 senesinin 3. çeyreğine kadar devam edecek olan artışın 2 büyük nedeni var. Bu nedenlerden birincisi; kripto para madenciliğinin çılgınlık boyutlarına ulaşması, ikinci ise; piyasadaki VRAM sıkıntısı. NVIDIA şirketine göre ekran kartlarındaki fiyat artışının ilk nedeni olan kripto para madenciliğinin etkisi, yüksek kalitede ekran kartlarına olan taleple alakalı. Kripto para madenciliği yapan kişi ya da kurumların sayıları her geçen gün artıyor. Madencilik işiyle uğraşan geniş kitleler de neredeyse bütün üst düzey ekran kartlarını piyasadan topluyor ve bu talep artışı, fiyatlara yansıyor.

İkinci büyük neden olan VRAM sıkıntısı ise Apple, Samsung gibi cep telefonu üreticilerinin RAM ihtiyaçlarından dolayı kaynaklanıyor. Ram üreticileri, cep telefonu ve bilgisayar donanımı olan ekran kartları için ayrı donanım üretiyorlar ama aynı üretim hattını kullanıyorlar. Cep telefonu firmalarının kullandıkları bellekler daha pahalı olduğu için de öncelik mobil cihazlar için RAM üretimine veriliyor. Dolayısıyla bilgisayarlara ekran kartı üreten şirketlerin aldığı VRAM ögelerinin, üretim azlığından ötürü yetersiz kalıyor.

Eğer NVIDIA tarafından yapılan tahminlerin doğru çıkacağını kabul edersek, fiyatların oturması için yaz aylarının geçmesini beklemek gerekecek. Tabii bu artışın devam edeceğini düşünürse, günümüz ile 2018 senesinin 3. çeyreği arasında, fiyat artışlarının devam edeceğini hesaba katmak gerekecektir. Bir de ülkemizdeki döviz kurlarındaki dengesizlikle birlikte, TL cinsinden fiyatların nerelere ulaşacağı ayrı bir sıkıntı oluşturabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.