Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.05.2020

Newzoo ekibi tarafından oyuncu yeme içme alışkanlığı hakkında yeni bir rapor yayımlandı. Bu rapor, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Asya-Pasifik taraflarındaki oyuncular temel alınarak hazırlanmış. Verilen bilgilere göre, bu bölgelerdeki oyuncuların %80'i oyun oynarken düzenli olarak yemek yiyor. Açıkçası, yemek yeme konusunda %80'lik kısmın içerisinde olduğumuzu bilmek iyi hissettirdi.

Newzoo oyuncu yeme içme alışkanlığı raporu kapsamındaki bölgeler:

  • Kuzey Amerika (Kanada ve ABD)
  • Asya-Pasifik (Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Filipinler, Vietnam, Singapur, Tayland, Malezya, Avustralya, Endonezya ve Yeni Zelanda)
  • Batı Avrupa (Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve İsveç)

Bu bahsi geçen 3 bölgeden en çok Asya-Pasifik bölgesinde yer alan oyuncular yeme içmeyi daha yüksek oranda tercih ediyor. En az ise Batı Avrupa'daki oyuncular oyun oynarken yemek ve içmek gibi eylemler gerçekleştiriyor. Asya-Pasifik'te bu oran %84'ken, Batı Avrupa'da bu oran %73.

Bu 3 bölgedeki oyuncuların tamamını ele aldığımızda ise, oyun oynarken yemek yiyen oyuncuların %55'lik kısmının erkekler olduğunu görüyoruz. Yani, %45'lik kısımda yer alanlar da kadın oyuncular oluyor. Ayrıca, bu gruplar arasında en çok oyun başında yemek yiyen oyuncular ise, 21-35 yaş aralığındaki erkekler.

Peki, bu oyuncular ne yiyor?

Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'daki oyuncular, oyun oynarken yemek yeme konusunda neredeyse aynı alışkanlıklara sahipler. Cips ve kraker gibi tuzlu atıştırmalıklar ile hafif içecekler her iki tarafta da en çok tüketilen besinler olarak belirtiliyor.

Asya-Pasifik bölgesinde ise diğer içecekler daha çok tüketiliyor. Diğer içecekler derken, buradaki kasıt çay, kahve, musluk suyu ve benzeri içecekler. Bunlar, Japonya ve Tayvan'da en çok tüketilen besinler olarak belirtiliyor. Japonya'da oran %39 iken Tayvan'da ise bu oran %51. Çin'de ise en çok tüketilen besinler tuzlu atıştırmalıklar. 2. sırada ise tatlı atıştırmalıklar yer alıyor.

Kadın oyuncular daha çok tuzlu atıştırmalık tercih ederken, erkek oyuncularda farklılıklar daha çok görülüyor. Hafif içecekler, %42 oranla en çok Batı Avrupa'daki erkek oyuncuların masalarında yer alıyor. Tuzlu atıştırmalıklar ise %48'lik bir oranla Asya-Pasifik'teki erkek oyuncuların masalarında yer alıyor. Hafif içecekler ve tuzlu atıştırmalıklar, Kuzey Amerika'da %49'luk oranlarla neredeyse eş derecede tüketilen besinler.

Sizlere şu ana kadar bahsetmiş olduğumuz bilgiler, devede kulak olarak betimlenebilir. Dilerseniz, bu tarz bilgilere Newzoo üzerinden ulaşabilirsiniz. Bize gönderilen Newzoo oyuncu yeme içme alışkanlığı analiz raporunda bile bu bahsettiklerimizden kat kat fazlasından bahsediliyordu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.