Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 08.05.2020

Newzoo tarafından oyun sektörünün gidişatı konusundaki öngörüler yayımlandı. Yayımlanan öngörüler, 2,7 milyar oyuncunun 2020 yılı içerisinde 159,3 milyar dolar harcayacağını ve 2023 yılına kadar oyun pazarının 200 milyar dolar değerini geçeceği belirtildi.

Yayımlanan raporda, Koronavirüs sebebi ile evlerinde kalan insanların, oyunları bir kaçış yolu olarak gördüğünü ve bu sebeple oyuncu istatistiklerinde büyük bir yükselişin söz konusu olduğunu söylediler. Bu sebepler dolayısıyla da, 2020 yılı içerisinde 77,2 milyar dolar, yani %13,3’lük bir gelişme olacağı açıklandı.

Ayrıca, mobil oyun sektörünün PC ve konsol oyun sektörlerinden neden daha fazla gelişeceği konusunda da bilgi verdiler. Bu sebepler arasında ilk olarak, oyun dünyasına giriş yapabilmek için mobil oyunların birçok kısmının ücretsiz olduğunu ve global popülasyonun önemli bir kısmının halihazırda akıllı telefon sahibi olduğunu belirttiler. 2. bir sebep olarak ise internet kafelerin yerine mobil oyunculuğun bir alternatif olarak görüldüğü belirtildi.

Newzoo tarafından paylaşılan öngörüler, mobil oyuncuların önemli bir etkisi olduğu yönünde oldu

Son olarak ise, mobil gelişim sürecinin daha az karışık olduğu ve bu yüzden de Korona olaylarından daha az bir ihtimalle etkileneceğini söylediler. Newzoo tarafından paylaşılan yeni öngörüler, 2020 yılında 2,6 milyar mobil oyuncu olacağı yönünde oldu. Bu oyuncuların %38’i ise, oyunlara para ödeyecek olan kesim. Bütün bunlar bir yana, konsol oyunculuğunun da %6,8’lik bir gelişme ile 45,2 milyar dolara ulaşacağını belirttiler.

Son olarak PC oyunculuğunda ise 1,3 milyar oyuncu ile 2020 yılında %4,8 büyüme alarak 36,9 milyar dolarlık gelişmeye ulaşacağını belirttiler. PC, konsol ve mobil platformların tamamını kapsayan bir tahminde daha bulundular. Verilen bilgilere göre bütün bu platformları dahil olarak oyun sektöründeki satın alımların yarısına yakını 2020 yılında Çin ve Amerika tarafından gerçekleştirilecek.

Newzoo tarafından paylaşılan öngörüler, 2023 yılının sonuna kadar oyun marketinin 200 milyar doları geçeceğini söylüyor. Elbette kesin bir şeyler söylemek net olarak mümkün değil fakat öngörüler de özenle ve detaylıca yapılan araştırmalar, incelemeler sonucu ortaya çıkıyor. Oyun pazarının sürekli olarak böylesine güzel bir şekilde gelişiyor olması bizleri sevindiriyor. Ülkemizde de daha iyi yapımlar, daha iyi şartlar olması çok çok daha mutlu eder. Fakat ne olup biteceğini zaman gösterecek gibi görünüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.