Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.09.2023

MSI ekibi sağ olsun, bizlere MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio ekran kartını gönderdi. Oyunların, artık bambaşka bir boyuta ulaştığı bu zamanlarda, gerçekten ilaç gibi geldi. Tabii, biz de kart elimize geçer geçmez, detaylı bir şekilde ele aldık. Sonuçta, oyun performansı, teknik özellikleri, imkanları ve daha nice detayı, önemli bir konu. Şimdi MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda, bunlardan bahsedeceğiz. Tabii, bunu da detaylı bir şekilde anlatacağız.

ADA Lovelace mimarisi ve teknolojileri

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme kısmına geçmeden önce, ADA Lovelace mimarisi ile ilgili bilgi vermekte fayda var. Nvidia'nın yeni Ada Lovelace mimarisi TSMC'nin 4N üretim süreci kullanılarak yapıldı. Nvidia, daha küçük süreç sayesinde transistör sayısını önemli ölçüde artırmayı başardı. Bu da çok daha fazla çekirdek anlamına geldi (GA102'den yüzde 70 daha fazla CUDA çekirdeği). Üreticilere göre 76,3 milyar transistörle yeni GPU şimdiye kadar yapılan en karmaşık cihazlardan biri.

Ada tasarımı artık daha yüksek saat hızlarında çalışmak için "aksi takdirde çipin geri kalanını kısıtlayan önemli kanallarda yüksek hızlı transistörler" kullanıyor. Çekirdekte 2,205 GHz ve 256 bit veri yoluna sahip 16 GB GDDR6X'te 1.400 MHz saat hızlarıyla RTX 4080 ve içindeki AD103 işlemci hızlı performans veriyor. MSI gibi ortak kartlarda güç tüketimi 320W olarak gösteriliyor ve potansiyel olarak bu sınırı genişletiyor.

RTX 4080'in AD103 GPU'su 76 Streaming Multiprocessors (SMs), 7 Graphics Process Clusters (GPCs), 40 Texture Processing Clusters (TPCs) ve 256-bit bellek arayüzüne (8x 32-bit bellek kontrolcüsü) sahiptir. 152 FP64 çekirdeği (SM başına 2) de mevcuttur ancak diyagramlarda gösterilmemiştir. Az sayıda FP64 çekirdeği, Tensor Core kodunu içeren FP64 koduyla uyumluluğu sağlamak için mevcutt. Dahası, Nvidia, FP64 işlemleri için TFLOP oranının FP32 işlemlerinin 1/64'ü olduğunu iddia etmektedir.

 

Başka neler var?

Opacity Micromap Engine ve Displaced Micro-Mesh Engine, bu Ada GPU'ların üçüncü nesil RT çekirdeğinin (DMME) bir parçası olan özel bileşenlerdir. Alfa çaprazlama hızlandırma Opaklık mikromap değerlendirmesi ilk adımda gerçekleşir. DMME, Ada RT çekirdeğinin karmaşık nesneleri ve çevreyi çok daha düşük BVH yapım süresi ve depolama maliyetleriyle ışınla izlemesini sağlayarak basitleştirildiğinde çok daha hızlı ve etkili bir yol oluşturmasını sağlar. Nvidia, Ada 3. nesil RT çekirdeğinin şimdiye kadarki en güçlü yaratımları olduğunu iddia ediyor.

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda bahsetmemiz gereken şeylerden biri de DLSS teknolojisi. Tabii, bunu biraz daha sonra detaylandıracağız. Fakat, yine de değinmekte fayda var. DLSS 2.0'dan DLSS 3.0'a geçiş, son nesle göre bir başka kayda değer ilerlemeyi temsil ediyor. Gizli bileşen, optik akış tahminlerini DLSS ile birleştirerek oyun performansını artıran benzersiz bir çerçeve oluşturma yöntemidir. Başka bir deyişle, halihazırda var olan karelerin arasına hassas bir şekilde sentezlenmiş kareler serpiştirilerek daha akıcı bir oyun deneyimi elde edilir. DLSS kullanımı, fark edeceğiniz en büyük performans artışıyla sonuçlanacaktır.

Ayrıca, Tensör çekirdekleri de artık daha güncel. Ada, Ampere'in iki katından daha fazla FP16, BF16, TF32, INT8 ve INT4 Tensör TFLOPS var. 4090'da 1,3 PetaFLOPS'un üzerinde bir oranda tensörleri işlemek için Hopper FP8 Transformer Engine'i kullanıyor.

Nvidia'nın NVENC kodlayıcısı ve mevcut OBS iyileştirmeleri, video yakalama için özel bir PC gereksinimini ortadan kaldırarak kullanıcıların kalite veya performanstan ödün vermeden çekimleri PC'de oynatmasına ve yayınlamasına olanak tanıyor. Ada, 9. nesil NVENC donanım kodlayıcısı ile AV1 video kodlama desteğini dahil ederek bir adım daha ileri gidiyor. Önceki nesiller şifreleme yapmıyordu; sadece kod çözebiliyorlardı. İddialara göre AV1 kodlayıcı, 3000 serisi GPU'larda bulunan H.264 kodlayıcıdan %40 daha etkili. Bu yükseltme ile kullanıcılar 1080p'den 1440p'ye geçerken aynı bit hızında ve kalitede çalışabiliyor. Bu görev için 4080 ve 4090 tarafından iki NVENC kodlayıcı kullanılıyor.

DLSS 3 nedir?

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda, bir de önemli bir özellikten bahsedelim. Elbette, başlıktan da göreceğiniz üzere, DLSS 3 teknolojisinden bahsediyoruz. NVIDIA bu nesille birlikte tamamen yeni bir kare üretme yöntemi olan DLSS 3'ü piyasaya sürüyor. DLSS 3 Çerçeve Üretimi, iki çerçeve kullanır ve yükseltme ve süper örneklemeye odaklanan DLSS 2'nin aksine, bu iki çerçeve arasında nesnelerin nasıl hareket ettiğine bağlı olarak bir ara çerçeve geliştirir. Çerçeve Oluşturma eski GPU mimarilerinde desteklenmiyor. Çünkü Ada, temel donanım motoru olan "Optik Akış Hızlandırıcı"yı güncelledi. Açık olmak gerekirse, "DLSS 3", "DLSS 2 "ye "Kare Üretimi"nin eklenmesinin bir sonucudur.

Eski NVIDIA grafik kartı sahipleri "DLSS 3"ü etkinleştirmeye devam edebilir. Yükseltme özelliği kusursuz bir şekilde çalışacaktır. Etkinleştirmek için ayrı ve bağımsız bir seçenek olan yeni "Kare Üretimi" seçeneği artık her DLSS 3 oyununda mevcut. Aslında, DLSS yükseltme özelliği tamamen kapalı olsa bile Kare Üretimi özelliğini etkinleştirebilir ya da dilerseniz DLAA + FG özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Elbette Kare Oluşturma özelliğini "kalite", "performans" ve "dengeli" gibi diğer DLSS modlarıyla birleştirmek de mümkün.

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio teknik özellikleri:

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda, bir de sizlere teknik özelliklerden bahsedeceğiz. Elbette, daha sonra bu özelliklere değineceğiz. Fakat, şimdiden teknik özellikleri paylaşmakta fayda var.

 • Model Adı: MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio
 • Grafik İşlem Birimi: NVIDIA GeForce RTX 4080 16GB
 • Arayüz: PCI Express Gen 4
 • Çekirdek Saatleri: Olağanüstü Performans: 2610 MHz (MSI Center) & Güçlendirme: 2595 MHz (OYUN VE SESSİZ MOD)
 • CUDA Çekirdekleri: 9728 Adet
 • Bellek Hızı: 22,4 Gbps
 • Bellek: 16GB GDDR6X
 • Bellek Veri Yolu: 256-bit
 • Çıkış: DisplayPort x 3 (v1.4a) HDMI x 1 (4K@120Hz HDR, 8K@60Hz HDR ve Değişken HDMI 2.1a'da belirtildiği gibi Yenileme Hızı)
 • HDCP Desteği: Evet
 • Güç tüketimi: 320 W
 • Güç konektörleri: 16-pin x 1
 • Önerilen PSU: 850 W (Min. 750 W)
 • Kart Boyutu (mm): 337 x 140 x 67 mm
 • Ağırlık (Kart / Paket): 1876 g / 2816 g
 • DirectX Sürüm Desteği: 12 Ultimate
 • OpenGL Sürüm Desteği: 4.6
 • Maksimum Görüntüleme: 4
 • VR Ready: Evet
 • G-SYNC teknoloji: Evet
 • Dijital Maksimum Çözünürlük: 7680 x 4320

 

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio bizleri nasıl karşılıyor?

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda bahsetmemiz gereken şeylerden biri de, ilk bakış tecrübemiz. Şimdi, kartı elimize aldığımızda gözümüze ilk çarpanlardan bahsedelim. Önce siyah rengin yoğunluğu dikkat çekiyor. Sonuçta, MSI Gaming X'in çoğunluğunu oluşturuyor. Dahası, çeşitli gri renklerde vurgular var. Arka tarafta birinci sınıf bir metal arka plaka var. MSI, ön soğutucuya iki RGB LED ışık eklemiştir. Kart 34,0 x 14,0 cm boyutlarında ve 1876 g ağırlığında. Ayrıca, sisteminizin kurulum için üç yuvaya ihtiyacı var. Ekran bağlantısı için üç adet geleneksel DisplayPort 1.4a bağlantısı ve bir adet HDMI 2.1a portu bulunmaktadır.

Ada mimarisi ile NVIDIA, çift NVDEC ve NVENC Codec fikri ortaya atmıştır. Ayrıca, iki ayrı donanım hızlandırıcı seti olduğundan, iki video akışını aynı anda veya bir akışı saniyede iki kare hızında kodlayabilir ve kodunu çözebilirsiniz. Dahası, yeni 8. Nesil NVENC, HEVC ile birlikte AV1 kodlamasını da hızlandırıyor. Bir de, videoların akıcı bir şekilde oynatılması için, ara kareleri hesaplayabilen bir "optik akış hızlandırıcı" var. DLSS 3'te çerçeve üretimi aynı donanım bileşenini kullanır.

Kart tarafından 600 W'a kadar güç kullanımı için derecelendirilmiş yeni 12+4 pin ATX 12VHPWR konektörü kullanılıyor. Ayrıca 450 W değerine sahip 3x PCIe 8-pin adaptör kablosu da sunuluyor. RTX 4080, elbette RTX 4090'daki 4x 8-pin - 16-pin adaptör kablolarıyla çalışacaktır. Ancak kart bu kadar güce ihtiyaç duymayacaktır. Bir de, BIOS anahtarı yardımıyla standart sessiz BIOS ile daha agresif bir fan eğrisi kullanan oyun BIOS'u arasında geçiş yapabilirsiniz.

Tasarım felsefesi, bakır plakalar ve metal arka plakadan yeni ve daha etkili soğutma sistemlerine, fanlara ve bakır plakalara kadar açıkça sessiz tarafa doğru gidiyor. Ayrıca, birçok kıyaslama ve stres testinde 60 dereceyi rahat bir şekilde koruyarak sıcaklığı düşük tutuyor.

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio performans inceleme

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda kartın özelliklerinden ve görüntüsünden bahsettik. Şimdi de, bizler için en önemli kısımdan söz edeceğiz. Tabii ki, bu önemli şey, oyun performansı. Yaptığımız oyun testlerinden elde ettiğimiz ortalama FPS'lerden bahsedeceğiz. Şu anda, yaptığımız oyun testlerinden elde ettiğimiz sonuçları listeledik. Bu sayede, FHD, QHD ve 4K çözünürlük performanslarını görmeniz mümkün.

[table id=39 /]

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme sonucu

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio inceleme yazımızda, bu ekran kartını geniş geniş anlattık. Şimdi de, sıra sonuç kısmına geldi. Fiyatlar konusunda yorum yapmayı gerçekten isterdik. Fakat, durumlar bariz olduğu için, çok da bir şey söyleyemiyoruz bu konuda. Yine de değinmek gerekirse, bu yazımızı hazırladığımız zamandaki fiyatlarından bahsedebiliriz. Şu anda, internet üzerinde sıfır olarak almak isterseniz, 30.000 TL civarlarında bulmak mümkün. Tabii, genel olarak birkaç bin lira daha yüksek ama birkaç tane daha düşük fiyatlı ilanlara da denk geldik. Gelecek günlerde neler olur, bir şey diyemiyoruz.

Fiyatlar bir yana, genel olarak performans açısından fazlasıyla hoş bir kart. DLSS 3 teknolojisini pek kullanmadık açıkçası. Çünkü, gerek duymadık. Zira, aldığımız performanslar ortada. MSI ekibi, görüntü açısından karizmatik ürünler yapmayı başarıyor. Bu yüzden, kasaya da kesinlikle yakışacağı fikrindeyiz. Fakat, şu kablo çoğaltma mevzusu işleri biraz çirkinleştiriyor. Tabii, büyük bir problem olmuyor ama görüntüye takıntınız varsa, canınızı sıkması mümkün.

Eğer yeni nesil bir bilgisayar toplayacaksanız ve üst seviye bir kart arıyorsanız, MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Trio gayet uygun bir kart. Zaten, yeni nesil güçlü bir PC topluyorsanız, fiyatları çok da aşırı umursamayacağınız fikrindeyiz. Ayrıca, satın aldıktan sonra da uzun bir süre boyunca kullanabileceğiniz seviyede bir kart. Bu yüzden, uzun süreli bir eğlence yatırımı olarak da görebilirsiniz.

9
Leadergamer Donanım İnceleme Mükemmel

2K Canavarı!

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.