Avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 19.12.2017

Bir macera daha bitti. Bu sefer biten maceramız da Minecraft evreninde idi. Telltale Games tarafından geliştirilen Minecraft: Story Mode oyununun ikinci sezonu, bugün piyasaya sürülen 5. bölüm ile son buldu. Bu bölümün adı Above and Beyond olarak geçiyordu. Bu yazımızda da zaten Above and Beyond isimli bu bölümü, yani ikinci sezonun finalini inceleyeceğim. Fakat şimdiden söylemek istiyorum, bu inceleme yazımızda oyunun senaryosu hakkında bolca keyif kaçırıcı bilgi olacak. Yani oyunu henüz oynamadıysanız ve gelecekte oynamayı düşünüyorsanız, inceleme yazımızı okumanızı önermiyoruz. Eğer oyunun temelinin incelendiği yazımıza göz atmak isterseniz, direkt olarak ilk bölümün incelemesine göz atmanızı öneriyoruz.

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond İnceleme

Son Bir Karşılaşma İçin Hep Birlikteyiz

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond genel olarak sadece tek bir konu üzerinde yoğunlaşıyor, o da The Admin isimli ana düşmanımızı yenmek. Bölümün tamamında bunun için uğraşıyoruz, yani bu bölüm yapı olarak diğer 4 bölümden daha farklı ve bu kesinlikle güzel bir değişiklik olmuş. Dediğimiz gibi, karakterimiz Jesse'nin tek ve ana amacı The Admin'i yenmek ve güçlerini tamamen yok etmek. Çünkü bu The Admin, şu an bizim kılığımızda, bizim şehrimizi yönetiyor. Bizler de gizlice şehre giriyoruz ve ilk işimiz, eski arkadaşlarımız ile grubu tekrar toparlamak oluyor. Tabii planımızı da yapıyoruz.

Bir plan yapmamız gerekiyor çünkü The Admin, kulesini tamamen ulaşılmaz yapmış. Havada asılı duruyor yahu kule. Oyunun en güzel bölümlerinden bir tanesi de bu planın kurulduğu ve işleme girdiği kısımlardı. Öncelikle planı arkadaşlarımız ile birlikte, sesli düşünerek kuruyoruz. Aynı zamanda da düşüncemizi oynuyoruz. Her şey çok epik, aksiyon dolu ve eğlenceli. Fakat gerçek değil. Ben bu şekilde sunulan sahneleri gerçekten çok seviyorum. Hem de yer yer komik oluyorlar. Planımızı kurduktan sonra da şehirde The Admin gibi dolaşarak, belli adımları tamamlamaya çalışıyoruz.

Bu noktaya kadar öyle özel bir şey yapmıyoruz aslında. Dediğim gibi, bu bölüm oyunun diğer bölümlerine pek benzemiyor. Duygusallık, aksiyon, epik sahneler, bol patlama, korku, her şey var ama hepsi tek bir yönde, tek bir amaç için. Bu durum bölümü hem biraz kısaltmış, hem de basit bir seviyeye çekmiş. Daha tek yönlü diyaloglar, daha tek yönlü önemli seçimler ve çok daha fazlası. Eğer tüm sezon 2 bu şekilde olsaydı, bu kesinlikle olumsuz bir durumda ama sadece 1 bölümün böyle olması, bu bölümün de final olması, daha da özel bir hale sokuyor finali.

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond İnceleme

Terminal Space ise Hedefimiz

Oyunda gitmemiz gereken yerin adı Terminal Space olarak geçiyor. Burada, The Admin'in güçlerini tamamen alabileceğimizi biliyoruz. Bunun için The Admin'in kulesine çıkıyoruz ama bizi The Admin orada karşılıyor. Kendisi ile konuşmaya çalışıyoruz, sonuçta tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır ama kendisi ne yazık ki bu sefer delikten çıkmıyor. Öncelikle The Admin, yaptığı hataları kabul ediyor, kötü bir insan olduğunu kabul ediyor, bu dünyayı bırakacağını söylüyor. Bir umut geliyor bize ama hayır. Hiçbir şey bu kadar kolay olmuyor. Çünkü The Admin, bu dünyayı da Bedrock altında bırakıp, kendisine yeni bir dünya kuracağını söylüyor. Biz de bunu engellemek için hemen Terminal Space'e ulaşıyoruz.

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond da genel olarak Terminal Space içerisinde geçiyor zaten. Burada The Admin'in güçlerini alabileceğimiz bir eldiven buluyoruz ve The Admin ile bölüm sonu canavarı karşılaşması başlıyor. Kendisi farklı farklı tiplerle karşımıza çıkıyor ama sonunda tabii ki yeniyoruz. Zaten bu bölümdeki tek doğru düzgün dövüş veya savaş da bu sahnede karşımıza çıkıyor. Dedim ya, sıradan ve tekdüze bir bölüm ile karşı karşıyayız. Birkaç farklı seviyede The Admin ile epik bir savaş yaşadıktan sonra kendisini yeniyoruz. Eğer yanlış hatırlamıyorsam da ilk önemli karar burada karşımıza çıkıyor. Artık normal bir insan olan bu The Admin'i Terminal Space'de ölüme mi terk edeceğiz? Yoksa, kurtaracak mıyız?

Beni biliyorsunuz, merhametli insanım. Tabii ki kendisini ölüme terk etmeyeceğim çünkü en baştan beri onun çok da kötü bir insan olmadığını biliyorum. Kendisi sadece çok fazla güçten etkilenmiş, yalnız kalmış, üzgün birisi. Zaten kendisini kurtarınca bunu da anlayabiliyoruz. Sonuç olarak ise, göz açıp kapayıncaya kadar Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond bitiyor. Bu sırada, 4. bölümde ölüme terk ettiğimi sandığım Radar geri dönüyor. Radar ile birlikte yine birkaç bölüm önce ölüme terk ettiğim Lluna da geri dönüyor. Yani bu sezonun sonunda, oyunun gelmiş ve geçmiş neredeyse tüm önemli karakterleri yan yana oluyor. En önemlisi de yenilenmiş olan The Order of the Stone tekrar birlikte artık.

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond İnceleme

Yine mi gidiyoruz?

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond ile birlikte bolca aksiyon yaşadık, epik sahneler gördük, yer yer duygusallaştık, sonra da güldük. Bana soracak olursanız, bu bölüm ikinci sezon için gerçekten güzel bir finaldi. Keyif aldım. Yaşadığımız her şey bitince de, benim oyundaki favori karakterim olan Petra yine beni ikileme sokuyor. Kendisi ile dördüncü bölümde zaten bayağı bir dertlenmiştik. Anlıyorum onu, sürekli macera istiyor, kendisi olmak istiyor. Bu yüzden de finalde Petra gidiyor. Bize de bir şans veriliyor, Jack ve diğer arkadaşlarımız ile şehrimizde mi kalacağız? Yoksa Petra ile maceralara mı atılacağız?

Dördüncü bölümde Petra'ya söz vermiştim, eğer bir gün yanımızdan ayrılmak isterse, ben de onunla gidecektim. Sözümü tuttum ve finalde, Lluna, ben ve Petra yollara attık kendimizi. Ardından da bölüm bitti zaten. Daha doğrusu sezon bitti. Bu noktada ise kafam karıştı. Belli ki Telltale Games ve Mojang, oyun için üçüncü sezonu düşünüyor. Çünkü düşünülmüyor olsa kesin bir final görürdük. Fakat bu finalde bize önemli seçim veriliyor. Şehirde mi kalacağız? Petra ile mi gideceğiz? Bu seçimimizin sonucunu nerede göreceğiz? Tabii ki üçüncü sezonda. Belki de üçüncü sezondan önce, aynı ilk sezonda olduğu gibi ekstra bölümler piyasaya sürülür. Adventure Pass ile birlikte.

Bana soracak olursanız, özellikle bir Minecraft fanı iseniz bu seriyi kesinlikle oynamanız gerekiyor. Ben bir Minecraft fanı olmadığım halde zevkle oynadım. Fakat her Minecraft fanı olmayan insanın da zevkle oynayabileceğini sanmıyorum. Çünkü bence Minecraft: Story Mode - Season 2, Telltale Games tarafından yapılmış en kötü video oyunu. Fakat bunun sebebi, ekibin diğer oyunlarının ciddi anlamda başarılı olmadı. Yani, The Walking Dead serisi, Borderlands ve Game of Thrones markalarının oyunları kesinlikle Minecraft markasının önünde. Bu yüzden otomatik olarak Minecraft: Story Mode serisi, en altta kalıyor.

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond İnceleme

Administrate This!

Minecraft: Story Mode - Season 2 - Episode 5: Above and Beyond benden rahatlıkla 9 puan alabiliyor. Çünkü bu bölüm, sezonun diğer bölümlerinden daha farklı bir yapıya sahipti. Kısa ve öz idi. Tüm duygular yine güzel bir şekilde işleniyordu. Sezon boyunca yaptığımız seçimlerin sonuçlarını zaten her bölümde görüyorduk, bu bölümde hepsine birer nokta konuluyordu. Aynı zamanda da üçüncü sezon veya muhtemel ekstra bölümler için de oyuncular güzel bir şekilde heyecanlandırılıyordu. En azından ben heyecanlandım. Dediğim gibi, eğer Minecraft fanıysanız kesinlikle Minecraft: Story Mode serisine göz atmanız gerekiyor.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.