Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 1: Hero in Residence İnceleme

Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 1: Hero in Residence İnceleme

Uzun bir süreden sonra, Telltale Games ile Minecraft evrenine tekrar adım atıyoruz. Bakalım bu sefer dünyayı kimlerden kurtaracağız?

Telltale Games ekibini ve oyunlarını çok fazla sevmiyordum. Bunun nedeni, belki de The Walking Dead veya Game of Thrones serilerini izlememem ile alakalıdır. Çünkü Telltale Games oyunlarını sevmediğim zamanlarda Telltale Games, bu iki seri ile öne çok çıkıyordu. Bu ekibin ilk oynadığım oyunu Minecraft: Story Mode oldu. Bu oyunun ilk sezonunun 8 bölümünü de inanılmaz severek, PC üzerinden oynadım. Ardından, tesadüfen Tales from the Borderlands çıktı karşıma. O oyunu, çok daha fazla severek oynadım. Ardından da, Game of Thrones ile alakam olmamasına rağmen, bu ekibin Game of Thrones oyununu oynamıştım. Sonuç mu? Artık şöyle düşünüyorum: Telltale Games tarafından geliştirilen her oyunu, ayrı ayrı oynamam gerekiyor. Bugün de, bu konu hakkındaki yeni adımımı atıyorum ve Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence oynuyorum.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Aslında şu an Minecraft: Story Mode – Season 2 – Episode 1: Hero in Residence oynayıp, incelemem ile Telltale Games sevgimin çok fazla bağlantısı yok. Çünkü zaten ilk sezonu çok sevmiştim, bu yüzden ikincisini de ilk sezon bittiğinden beri oynamayı düşünüyordum. Yukarıda bahsettiğim konu, sadece bir bahane diyelim. Asıl The Walking Dead serisine başlamam gerekiyor sanırım. Her neyse, Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence inceleme yazıma başlamadan önce sizlere küçük bir not düşeyim. İnceleme yazımda yer yer oyunun senaryosu hakkında bilgiler görebilirsiniz. Hatta bir noktada, direkt olarak oyunun senaryosundan ve neler olduğundan bahsedeceğim. Bu yüzden, oyunun senaryosu hakkında erken bir bilgiye sahip olmak istemiyorsanız, inceleme yazımdaki uyarıları dikkate alınız. Senaryo hakkında konuşmadan önce mutlaka bunun uyarısını yapacağım.

Minecraft Story Mode - Sezon 2 - Bölüm 1: Hero in Residence inceleme

İlk sezondan seçimlerimiz nerede?

Minecraft: Story Mode – Season 2 duyurulduğu zaman, ilk sezondaki seçimlerimizin, ikinci sezonda etkili olacağı söylenmişti. Fakat bu, dinamik bir şekilde işlemedi. Öncelikle bu konuyu aradan çıkartmak istiyorum. Oyunun ilk bölümüne başlamak istediğiniz zaman size iki adet seçenek sunuluyor: İlk bölümdeki seçimleri yok sayarak, temiz bir başlangıç yapın veya ilk bölümdeki önemli seçimleri tekrar, şimdi seçin. Adı üstünde, eğer temiz bir başlangıç yaparsanız, sanki hiç ilk oyunu oynamamışsınız gibi ilerliyor oyun. Tabii, bu oyun içerisinde çok çok büyük bir yere sahip değil. Eğer, ilk sezondaki önemli seçimleri tekrar seçmek isterseniz de, karşınıza o önemli seçimler tekrar çıkıyor. Siz de tekrar seçiyorsunuz. Açıkçası bu oldukça saçma bir şey. Ben, Minecraft: Story Mode – Season 2 oyununu da, Minecraft: Story Mode – Season 1 oyununu da aynı Telltale Games hesabı üzerinden oynadım. Dinamik bir şekilde, şu saçma olayı hiç yaşamadan, ilk oyundaki seçimlerim, bu sezonu etkileyemiyor mu yani? Bu durum, oyun içerisinde beni hayal kırıklığına uğrattı.

Bahsetmiş olduğum bu durum haricinde, oyun içerisindeki seçimler, aynı ilk sezondaki gibi işliyor. Diyalog seçimleri, karakterlerle olan ilişkilerimizi etkiliyor. Zaman zaman da izleyeceğimiz sinematik sahneleri ve tabii ki senaryonun gidişatını değiştiriyor. Diyalog seçimleri haricinde, bir de oyunun bazı noktalarında, önemli seçimler gerçekleştiriyoruz. Bu seçimler, 2 yoldan birini seçme, onu veya bunu kurtarma gibi önemli şeyler oluyor ve oyunun dediğine göre bu seçimler, senaryonun gidişatını kökten etkiliyor. Henüz sadece 1. bölüm oynanabilir olduğu için, bu seçimlerin etkisini göremiyoruz. Fakat biz seçimler ile tatmin olduk. Klasik bir Telltale Games yapımı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Minecraft Story Mode - Sezon 2 - Bölüm 1: Hero in Residence inceleme

İlk sezona göre gelişmiş bir temel var.

Oyunun ilk sezonunun çıkışı ile ikinci sezonunun çıkışı arasında biraz uzun bir zaman var. Görülen o ki, Telltale Games bu zamanı, oyunun temelini geliştirmekte kullanmış. Çünkü Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence ile karşımıza çıkan oyun, ilk sezona göre çok daha geniş bir bölüm tasarımına sahip. Hani, oyunun belli başlı yerlerinde serbest bırakılıyoruz da, istediğimiz yerlere gidebiliyoruz ya, o bölümlerden bahsediyoruz. Yoksa oyun yine genel olarak sinematik sahneleri izlememiz, o sahneler sırasında seçimler yapmamız ile ilerliyor. Tüm bunların haricinde, ilk bölümün başında biraz ilginç bir mekanik gördük: Blok yerleştirme. Oyun, bizden bir heykel yapmamızı istedi ve bu sırada mini bir sahne karşımıza çıkmadı. Detaylarından, yeni bir paragrafta bahsedelim isterseniz.

İlk sezonda, bir yapı yapacağımız zaman, belli bir tuşa sürekli basıyorduk ve karakterler, ışık hızında yapıyordu o yapıyı. Bu ilk bölümün, en başlarındaki bu mini oyun ise, blokları tek tek bizim yerleştirmemizi istiyordu. Tabii bu sahne oyun için önemli bir sahne değildi. Yapmasak da olurdu ama oyunun her köşesini keşfetmek istediğinizde, bu mekanik sizi çok yavaşlatıyor. Oyunun akışını durduruyor bir anda. Umuyorum ki sezonun gelecek bölümlerinde, bu mekanik daha az karşımıza çıkar. Hatta hiç çıkmaz. Eğer çıkacaksa da, önemli sahneler, önemli olaylar bu mekanik üzerinden yürümemeli.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Minecraft Story Mode - Sezon 2 - Bölüm 1: Hero in Residence inceleme

Dövüş mekanikleri değiştirildi.

Minecraft: Story Mode – Season 1 sırasında, bazı yerlerde oyun bizi serbest bırakıyordu ve üzerimize gelen düşmanlar ile savaşıyorduk. Fakat bu savaşma, oldukça kolaydı. Çünkü tek bir saldırı tuşuna sürekli basmanız, düşmanları öldürmeye yetiyordu. Yani, inanılmaz boş bir dövüş sistemi idi. Oyunun ikinci sezonunda ise bu sistem biraz daha detaylandırılmış. Öncelikle, artık bu dövüş sahnelerinde bir dayanıklılık seviyemiz var. Eğer kılıcımızı, ilk sezondaki gibi sürekli sallarsak, hemen yoruluyoruz ve gardımız düşüyor. Bu yüzden, dikkatli bir şekilde saldırmamız gerekiyor. Saldırma haricinde, artık sağa, sola, ileriye veya geriye de hızlı bir şekilde hareket edebiliyoruz. Bu şekilde, düşmanlarımızın saldırısından kaçabiliyoruz. Bu, bence oyunun dövüş mekaniği için yeterli seviyede bir derinlik. Çünkü oyunun genelinde yine sinematik sahnelerde, birkaç tuşa basarak düşmanlarımızı yeniyoruz.

Oyundaki son göze çarpan büyük yenilik ise, Minecraft içerik üreticilerinin yer alması. Evet, ilk sezonda da vardı bu içerik üreticileri ama temel sezonda yoklardı. Yani, oyunun ilk 5 bölümünde yoktu içerik üreticileri. Adventure Pass ile oyuna eklenen ekstra 3 bölüm ile gelmişti Minecraft içerik üreticileri. Oyunun ikinci sezonunda ise, bu içerik üreticileri kadrosuna yeni isimler eklenmiş ve ilk sezondaki bazı isimler de, aynen rolüne devam ediyor. Bu konuda daha fazla yorum yapabilir miyim, bilmiyorum çünkü YouTube üzerinde Minecraft videoları izleyen, bu oyun için içerik üreten insanları tanıyan birisi değilim. Fakat siz tanıyorsanız, mutlaka sizin için ekstra bir ilgi kaynağı olacaktır.

Minecraft Story Mode - Sezon 2 - Bölüm 1: Hero in Residence inceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Şimdi senaryodan bahsedebiliriz!

İnceleme yazımızın bu kısmında, senaryodan bahsedeceğiz. Eğer oyunun senaryosu hakkında erkenden bilgilere sahip olmak istemiyorsanız, bu kısmı pas geçiniz. Eğer pas geçmediyseniz, başlayalım senaryo kısmından bahsetmeye. Öncelikle, ilk oyundaki The Order of the Stone çetemiz, aynen devam ediyor. Jesse, Ivor ve birçoğu oyunda. Biz yine Jesse oluyoruz ve ilk bölümde Petra ile küçük bir maceraya çıkıyoruz. Bu maceramız boyunca, oyun boyunca yanımızdan ayrılmayacağını düşündüğüm efsanevi Jack ve iki kötü karakter ile karşılaşıyoruz. Bu kötü karakterlerden bir tanesi, bizi kendi düşmanı olarak gören The Champions City kurucusu. Diğeri ise The Admin. Evet, bu sefer direkt olarak dünyanın yöneticisine kafa tutuyoruz oyunda.

Oyunun ilk bölümünde, elimize geçen bir eldiveni çıkartmak için başladığımız macerada tanışıyoruz The Admin ile. Bölümün sonunda ise The Admin, The Beacontown isimli küçük ve şirin kasabamıza kadar geliyor ve bu noktada da bölüm bitiyor. Şimdiden konuşmak zor ama, bana soracak olursanız, The Admin, bu sezonun ana kötüsü olacak. Petra karakteri üzerinden muhtemelen de önemli bir senaryo anlatılacak ve muhtemelen Petra bizi satacak. Aynı zamanda, The Champions City kurucusu da bizlerin tarafına geçebilir. Bunları söylememin nedeni, Petra karakterinin bizi çok kıskanıyor olması ve kurucunun da bizim bir hayranımız olması.

Minecraft Story Mode - Sezon 2 - Bölüm 1: Hero in Residence inceleme

Grafikler ve diğer her şey!

Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence, aynı Minecraft gibi piksellerden oluşturuldu. Yani, gerçekçilik arıyorsanız, bu sizin oyununuz değil. Fakat bu oyundaki piksellerin çok güzel göründüğünü, rahatlıkla söyleyebilirim. Tam bu noktada içinizden gülebilirsiniz fakat ben bu tipte grafiklere sahip olan birçok oyun oynadım ve Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence, en iyi sanat tasarımına ve yönetimine sahip olan piksel oyunlardan bir tanesi. Zaten oyun, ana marka kadar piksel piksel de değil. Bunların haricinde, oyundaki efektlerin de oldukça güzel göründüğünü söyleyebilirim. Bu arada, görsellerden de anlayabileceğiniz gibi, oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynuyorum.

Oyundaki sesler, seslendirmeler ve müzikler de oldukça başarılı geldi bana. Ses efektleri ve seslendirmeler, ilk sezondan çok farklı değil ama müzikler, beni kendisine aşık etti. Oyunda her bölüme uygun, birbirinden güzel müzikler çalıyor ve ben zaman zaman tüm dikkatimi bu müziklere vermekten alıkoyamıyorum kendimi. Daha önce oynadığım Game of Thrones ve Tales from the Borderlands oyunlarından sonra, bu oyundaki müzikler gerçekten çok başarılı geliyor kulağa.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Minecraft Story Mode - Sezon 2 - Bölüm 1: Hero in Residence inceleme

İşte Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence. 

Minecraft Story Mode – Sezon 2 – Bölüm 1: Hero in Residence, ilk sezona göre kendisini çok geliştirmiş bir oyun olarak çıkıyor karşımıza. Görsel olarak beni tatmin eden bu oyun, bazı temel oyun mekaniklerinin değişmesi ile birlikte de taze bir oyun hissi yaratıyor. Kendinizi, ilk sezondan bir bölüm oynar gibi hissetmiyorsunuz. Eğer Telltale Games ekibinin oyunlarını seviyorsanız, bu oyunu oynamamak için bir sebebiniz yok bence. Minecraft markasını seven oyuncular da, sevmeyen oyuncular da oynayabilir. Çünkü temel oyun ile, Telltale Games tarafından oluşturulan bu oyunun oynanış açısından hiçbir alakası yok. Sadece aynı evreni paylaşıyorlar.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın