Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 17.11.2022

Minecraft nasıl indirilir merak mı ediyorsunuz? Cevabınız evet ise, sizi Minecraft'ın ruhani blok dünyasına taşıyacak ve unutulmaz bir oyun deneyimi yaşatacak fantastik bir yolculuğa çıkmak üzeresiniz. Aslında, geri dönüp Minecraft'ı ilk kez baştan oynayamadığımız için biraz kıskanıyoruz. Yöntem her konsol için farklılık gösterir, bu nedenle Minecraft'ı nasıl indireceğinizi öğrenmeye karar verirseniz bunu aklınızda tutmanız çok önemlidir. Başlıca konsolların her biri için, bunu takip etmesi kolay talimatlara ayırdık. Nintendo, Xbox veya PlayStation hayranları arasında herhangi bir ayrım yapmıyoruz, bu yüzden doğru yere geldiniz.

Siz farkına bile varmadan, topraktan bir ev kazıyor, bir Creeper tarafından havaya uçuruluyor, mücevherler için sonsuz mağaralar arıyor ve giderek daha karmaşık mimari planlar yapıyor olacaksınız. Minecraft'ın nasıl tüm zamanların en çok oynanan oyunlarından biri haline geldiğini kısa sürede anlayacaksınız. Size kolaylık sağlamak için hem Xbox hem de PlayStation için talimatları aşağıya ekledik. Bunlar Xbox One veya Xbox Series X|S ile çalışmalıdır ve PlayStation 4 ile PlayStation 5 arasındaki tüm farklılıkları vurgulayacağız. Tüm Switch modellerinin talimatlarla uyumlu olduğunu söylemeye gerek yok.

Minecraft nasıl indirilir?

Şimdi, PlayStation, Xbox ve Switch platformları için bu soruya yanıt getireceğiz. Bu sayede, hangi platformu kullanırsanız kullanın, rahatça indirmeniz mümkün olacak. Adım adım da anlatacağız ve bu sayede de daha iyi anlayacaksınız.

Minecraft Xbox'a nasıl indirilir?

Game Pass abonesi olup olmamanız bu sürecin nasıl işlediğini etkileyecektir. İşte iki yol:

 1. Konsolunuz üzerinden Microsoft Store'a gidin.
 2. Minecraft diye aratın.
 3. Oyunu bulduğunuzda, Game Pass'iniz varsa ücretsiz indirme seçeneği göreceksiniz. Ancak yoksa oyunu satın alma seçeneği göreceksiniz.
 4. Xbox hesabınızda hiç para yoksa, biraz para ekleyebilmeniz için kart bilgilerinizi eklemeniz istenecektir.
 5. İşlem sürecini tamamlayın ve ardından oyunun indirilmesini bekleyin.

 

Microsoft Store'a bir web tarayıcısı üzerinden erişiyorsanız, oyunu bilgisayarınıza indirmek için bu tekniği kullanabilirsiniz. Ayrıca, tarayıcınız üzerinden bir şey satın almak ve ihtiyacınız olduğunda Xbox'ınıza indirmek mümkün. Alternatif olarak, aşağıdaki stratejiyi kullanarak oyunu oynayabilirsiniz:

 1. Xbox'ınızın ana ekranında Game Pass'i seçin.
 2. Minecraft diye aratın.
 3. Bulduğunuzda, indirme seçeneği hemen görünür olmalıdır.

 

Minecraft Nintendo Switch'e nasıl indirilir?

Xbox kullanan herkes gibi, Nintendo Switch'e Minecraft indirmek de basit bir işlemdir. Yapmanız gereken şeyler:

 1. Switch'inizin ana ekranından Nintendo eShop'u seçin.
 2. Ekranın sol üst köşesinde arama seçeneğini bulun ve Minecraft'ı arayın.
 3. Bulduğunuzda, oyunu seçin ve ardından "Satın Almaya Devam Et" düğmesine basın.
 4. Bir sonraki ekranda siparişinizi onaylayacaksınız, ancak hesabınızda yeterli para yoksa, önce para eklemeniz istenecek.
 5. Bu işlem tamamlandığında, oyununuzun indirilmesi otomatik olarak başlayacaktır.

 

PlayStation'da Minecraft nasıl indirilir?

İşte son olarak Minecraft'ı PlayStation'a nasıl indireceğiniz. PlayStation 4 yöntemi ile başlayacağız:

 1. Ana ekrandan PlayStation Store'u seçin.
 2. "Minecraft" için arama yapın ve sonuçlardan Minecraft'ı seçip "Sepete Ekle"yi seçin.
 3. İşlem sürecini tamamlayın - bu nispeten basit olacaktır. Ancak daha önce yapmadıysanız kart bilgilerinizi eklemeniz gerekmeniz mümkün.
 4. Ardından, PlayStation Store'da veya Oyun Kitaplığınızda Minecraft'ı bulun.
 5. "İndir"i seçin ve oyun indirilmeye başlasın.

 

Minecraft'ın bir PS5 sürümü yok, bu yüzden eğer bir konsol kullanıyorsanız işler biraz farklı. Yine de bu, konsolunuzda oynayamayacağınız anlamına gelmiyor. PS5'te, aşağıdaki adımları izlerseniz PlayStation 4 oyunlarını hala satın alabilirsiniz:

 1. Oyunlar ana sayfanıza gidin ve ardından "PlayStation Store"u seçin
 2. Minecraft için arama yapın.
 3. Fiyatı seçin, hüküm ve koşulları kabul edin, ardından "Sipariş Ver ve Öde "yi seçin.
 4. Ardından, PlayStation Store'da veya Oyun Kitaplığınızda Minecraft'ı bulun.
 5. "İndir"i seçin ve oyun indirilmeye başlasın.

 

Minecraft nedir?

Minecraft nasıl indirilir yazımızda, oyundan da bahsetmemiz şart. Mojang Studios, sandbox video oyunu Minecraft'ı yarattı. Markus "Notch" Persson oyunu inşa etmek için Java programlama dilini kullanmıştır. Çok sayıda erken özel test yinelemesinden geçtikten sonra ilk olarak Mayıs 2009'da halka açıldı ve Notch'un istifa edip Jens "Jeb" Bergensten'in geliştirmeyi devralmasının ardından Kasım 2011'de tamamen piyasaya sürüldü. 2021 itibariyle 238 milyondan fazla kopya satışı ve yaklaşık 140 milyon aylık aktif kullanıcı sayısıyla Minecraft, tüm zamanların en çok satan video oyunudur. O zamandan beri bir dizi başka platforma da uyarlanmıştır.

Minecraft'ta kullanıcılar ham maddeleri bulup çıkarabilir, aletler ve eşyalar yapabilir ve neredeyse sınırsız topografyaya sahip bloklu, rastgele oluşturulmuş bir 3B dünyada binalar, toprak işleri ve ilkel makineler inşa edebilir. Oyuncular, seçtikleri oyun moduna bağlı olarak aynı dünyadaki diğer oyuncularla birlikte veya onlara karşı işbirliği veya rekabet içinde oynayabilirler. Hayatta kalma modu (oyuncuların dünyada inşa etmek ve kendilerini sağlıklı tutmak için kaynak toplamaları gereken) ve yaratıcı mod (oyuncuların sınırsız kaynağa ve uçuşa erişime sahip olduğu) dahil olmak üzere çeşitli oyun modları vardır. Ek oyun mekanikleri ve fırsatları ekleyen çok çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulan içerik de mevcuttur. Örnekler arasında modlar, sunucular, görünümler, doku paketleri ve özel haritalar yer alıyor.

Daha sonraki incelemelere göre tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri. Eleştirmenler övdü, birden fazla ödül elde etti. Dahası, yaygın bir övgü kazandı. Oyunun popülaritesine sosyal medya, parodiler, uyarlamalar, ticari ürünler ve yıllık Minecon toplantıları büyük ölçüde yardımcı oldu. Ayrıca öğrencilere bilgisayar bilimi, destekli tasarım ve kimya öğretmek için eğitim ortamlarında da yer aldı. Microsoft, 2014 yılında Mojang'a ve Minecraft fikri mülkiyet haklarına 2,5 milyar dolar ödemiştir. Ayrıca Minecraft gibi bir dizi yan oyun da geliştirilmiştir: Story Mode, Minecraft Dungeons, Minecraft Earth ve yakında çıkacak olan Minecraft Legends.

Oynanışı nasıl?

Minecraft nasıl indirilir yazımızda, oynanıştan da bahsetmek istedik. Minecraft gibi bir 3D sandbox oyununun tamamlanması gereken belirli hedefleri yoktur. Bu da oyunculara nasıl oynamak istedikleri konusunda çok fazla seçenek sunar. Bununla birlikte, PlayStation portlarında "kupalar"  var. Ayrıca, oyunun Java Edition'ında "ilerlemeler" olarak adlandırılan bir başarı sistemi vardır. Üçüncü şahıs bakış açısı bir seçenek olmasına rağmen, birinci şahıs bakış açısı oyun için varsayılandır. Oyunun ortamı, çoğunlukla su, lav, çamur, mineraller ve ağaç gövdeleri gibi farklı madde türlerini tasvir eden "bloklar" olarak bilinen sıvılar ve küpler olmak üzere kaba 3B öğelerden oluşur. Ana oyun mekaniği bu öğeleri hareket ettirmek ve toplamaktan ibarettir.

Oyuncular, bu tuğlalar 3D bir ızgarada düzenlenirken çevre boyunca serbestçe hareket edebilirler. Blokların oyuncular tarafından çıkarılması mümkün. Ayrıca, daha sonra bir şeyler inşa edebilmeleri için bir yere yerleştirmeleri de mümkün. Oyunun fizik sistemi gerçekçi olmadığı için pek çok eleştiri almıştır. Oyunda basit mekanik cihazlar, elektrik devreleri ve mantık kapıları oluşturmak için kullanılabilen bir madde olan Redstone, çok sayıda karmaşık sistemin oluşturulmasını sağlar.

Oyuncular, oyun dünyası yaratıldığında bir harita tohumu kullanılarak prosedürel olarak oluşturulan neredeyse sınırsız bir oyun dünyasını keşfediyor. Bu harita tohumu sistem saati ile veya oyuncu tarafından ayarlanır. Dikey hareketlilikte kısıtlamalar olmasına rağmen, Minecraft yatay eksende sınırsız büyüklükte bir oyun ortamı yaratılmasına olanak tanır. Bununla birlikte, aşırı uzak konumlara ulaşıldığında teknik sorunlar nedeniyle oyuncuların merkezden 30.000.000 bloktan daha uzak alanlara seyahat etmesini engelleyen bir bariyer vardır. Bunu yapmak için oyun, çevre verilerini daha küçük birimlere veya "parçalara" böler. Dahası, bunlar yalnızca oyuncular yakındayken oluşur. Topografya ovalar, dağlar, ormanlar, mağaralar ve su/lav kütleleri içeriyor ve gezegen çöllerden ormanlara ve kar alanlarına kadar değişen biyomlara ayrılıyor. Oyun zamanındaki gece ve gündüzün tam bir döngüsü gerçek zamanda 20 dakika sürer.

Başka ne önerirsiniz?

Ayrıca, Minecraft APK son sürüm yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Dahası, Minecraft hile kodları nedir yazımız da size faydalı olacaktır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.