Belçika, video oyunlarındaki ganimet kutularını tüm Avrupa içerisinde yasaklıyor

Belçika, video oyunlarındaki ganimet kutularını tüm Avrupa içerisinde yasaklıyor

Hawaii de aynı şekilde ganimet kutularına karşı bir savaş açıyor. Görmek istediğimiz tepkiler bunlardı işte.

Yavaş yavaş insanların tepkisini çekmeye başlayan ganimet kutuları, sadece oyuncuların tepkisini çekmiyor. Ganimet kutuları, birer kumar aleti olarak göründüğü için devletlerin de ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde sizlere bir haber sunup, Belçika Devleti tarafından yürütülmeye başlatılan bir soruşturmayı aktarmıştık. Belçika, bu soruşturmada EA ve Activision gibi şirketleri soruşturuyordu. Çünkü Overwatch ve Star Wars Battlefront II oyunlarındaki ganimet kutuları, birer kumar ögesi idi. Bu iki oyun Belçika içerisinde 12 yaş sınırına sahip olduğu için de devlet sorun çıkartmıştı. Çünkü 12 yaşındaki oyuncular, bu oyunlar aracılığı ile kumara alışkanlık kazanıyordu. Bugün ise Belçika beklenen adımı attı!

Belçika, video oyunlarındaki ganimet kutularını tüm Avrupa içerisinde yasaklıyor

VTM News cephesinden gelen açıklamalara göre Belçika Devleti, yaptığı soruşturma ardından kararı verdi ve video oyunlarındaki ganimet kutularının bir kumar ögesi olduğunu açıkladı. Peki, Belçika bu konuda ne yapacak? Video oyunu dağıtıcılarını uyaracak mı? Hayır, çok daha fazlasını yapacak. VTM News açıklamalarına göre ülkenin hedefi, sadece kendi sınırları içerisinde değil, tüm Avrupa içerisinde bu içeriği bilinmeyen ganimet kutularını oyun içerisinde yasaklamak. Bu noktadan 3 adet sonuç çıkabilir karşımıza: 1. sonuç, video oyunu dağıtımcıları, ganimet kutularının içeriklerini açıkça yayımlar, ki bu durum Çin’de gerçekleşti. 2. sonuç ise ganimet kutularının tamamen yasaklanması olur. Son sonuç ise Belçika Devleti’nin bu savaştan mağlup çıkması olacaktır.

Savaşa Hawaii de katılıyor.

Dünya üzerinde sadece Belçika, ganimet kutuları ile savaşmıyor. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bir eyalet olan Hawaii de bir savaş başlatmaya hazırlanıyor. Bahsettiğimiz eyaletin sözcüsü olan Chris Lee, yaptığı bir basın açıklamasında özellikle EA ve Star Wars Battlefront II oyununa yüklenerek, bu oyunun bir çevrim içi gazino olduğunu belirtti. EA şirketini de bir yırtıcı hayvana benzetti. Bu tip şirketlerin ürettiği, çevrim içi gazino oyunlarının birer tuzak olduğunu belirten Chris Lee, bu savaşı sadece tek bir eyalet olarak gerçekleştirmeyeceklerini belirtti. Tüm oyunculara seslenen Chris Lee, oyuncuların tanıdığı herkese haber verip, böyle bir savaşa hazırlanmaları gerektiğini söyledi. Yani, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bu durumdan rahatsız olan herkes, eyaletlerinin yetkili isimlerine, topluluk liderlerine, öğretmenlerine, herkese haber vermeli bu durumu.

Ganimet kutularına karşı açılan savaşı oyuncuların yenebileceğini söyleyen sözcü, bu tip sistemlerin insanlardan kötü bir şekilde yararlandığını, küçük yaştaki insanlara kumarı alıştırdığını ve psikolojilerini bozduğunu belirtti. Hawaii cephesinden bu konu hakkında somut bir legal adım atılmadı fakat yakın bir zamanda kendilerinin de Belçika gibi somut bir adım atabileceğini düşünüyoruz. Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak?

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın